Szatkownica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Drewniana szatkownica z 1920 roku

Szatkownica albo krajalnica do warzyw – narzędzie kuchenne służące do rozdrabniania (szatkowania) owoców i warzyw na plastry[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ręczna szatkownica zwykle składa się z prostokątnej drewnianej deski lub plastikowej płyty z uchwytem i prowadnicą po lewej i prawej stronie, z jednym lub dwoma lekko stopniowanymi ostrzami przymocowanymi do szczeliny. Służy do rozdrabiania produktów spożywczych (owoców i warzyw) na plastry[1]. Pod względem sposobu działania przypomina nieco tarkę. Pokarm dociska się do ostrza szatkownicy i przesuwa w górę oraz w dół.

Urządzenia te mogą różnić się wyglądem lub wielkością. Na małej szatkownicy można krajać np. ogórki na mizerię, na większej szatkować np. kapustę[1]. Współcześnie dostępne są szatkownice (mandoliny) z wymiennymi ostrzami, w tym takimi, które umożliwiają krojenie julienne[2].

Produkowane są też szatkownice elektryczne z wymiennymi tarczami[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Kuchnia Polska, wyd. PWE, 1985. s. 37.
  2. Raw Equipment: What You Really Need (and Some Fun Gadgets). W: Carol Alt: Easy Sexy Raw: 130 Raw Food Recipes, Tools, and Tips to Make You Feel Gorgeous and Satisfied: A Cookbook. Nowy Jork: Clarkson Potter/Publishers (cop. Altron II), 2012, s. 30. ISBN 978-0-307-88869-3, ISBN 978-0-307-88870-9 (eISBN). Cytat: „The mandoline will cut your food into even, paper-thin slices, and most mandolines also come equipped with interchangeable blades that make nifty waffle cuts, crinkle cuts, and julienne slices.”. (ang.).
  3. Elektryczne szatkownice, rozdrabniacze do warzyw i owoców. Polkas Kraków [dostęp 2022-04-27]