Szczękogębe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczękogębe
Gnathostomulida[1]
Sterrer, 1972[1]
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Podkrólestwo tkankowce właściwe
Typ szczękogębe

Szczękogębe (Gnathostomulida) – typ bardzo drobnych zwierząt morskich. Długość ciała od 40 μm do 4 mm. Typ obejmuje około 100 gatunków szeroko rozprzestrzenionych, żyjących albo pomiędzy ziarnami piasku dna morskiego albo pomiędzy cząsteczkami mułów. Występują przeważnie w strefach płytkich, najczęściej na głębokości do 25 m, rzadko głębiej. Najczęściej występują masowo. Są niewrażliwe na warunki tlenowe, spotyka się je w środowiskach krańcowo ubogich w tlen, bogatych w siarczki. Poruszają się aktywnie pomiędzy ziarnami piasku lub cząstkami osadów morskich, za pomocą rzęsek i ruchów całego ciała, niektóre formy także pływają.

Cechą charakterystyczną u przedstawicieli tej grupy zwierząt jest występowanie w jamie gębowej aparatu szczękowego (kutykularne szczęki), służącego do zgarniania pokarmu. Od tego aparatu wywodzi się nazwa typu. Szczękogębe nie mają układu oddechowego, odbytu i układu krwionośnego. Są obojnakami z rozwojem prostym.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Filogeneza tej grupy nie została ustalona. Klasyfikacja szczękogębych oparta jest na budowie szczęk, plemników i układu rozrodczego. Wyróżniono dwie grupy, zwykle klasyfikowane w randze rzędów:

Przypisy

  1. a b Gnathostomulida, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]