Szczecińska Agencja Artystyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szczecińska Agencja Artystyczna
Państwo  Polska
Data założenia 1975
Dziedzina kultura - jednostka gminy Szczecin
Dyrektor Anna Lemańczyk
Adres al. Wojska Polskiego 64, 70-479 Szczecin
brak współrzędnych
Strona internetowa

Szczecińska Agencja Artystyczna jest miejską instytucją kultury organizującą wydarzenia o charakterze kulturalnym, artystycznym i rozrywkowym. Jest jedną z najstarszych polskich agencji artystycznych. Początki jej historii sięgają schyłku lat 40., kiedy tworzono państwowość polską na Pomorzu Zachodnim. Funkcjonującą do dziś nazwę przyjęła w 1975 r.

Zadania agencji[edytuj | edytuj kod]

Szczecińska Agencja Artystyczna realizuje szereg przedsięwzięć artystycznych i rozrywkowych o rozmaitej skali zasięgu, zróżnicowanej ofercie gatunkowej i szerokim przedziale wiekowym. Są to festiwale, koncerty kameralne i masowe, recitale, spektakle teatralne, festyny, pikniki, wystawy, jubileusze i imprezy okolicznościowe. Agencja odpowiada za organizację największych w Szczecinie imprez masowych.

Historia instytucji[edytuj | edytuj kod]

Początki Szczecińskiej Agencji Artystycznej sięgają schyłku lat 40., kiedy na Pomorzu Zachodnim zafunkcjonowała delegatura okręgowa Państwowej Organizacji Imprez Artystycznych „Artos”. W latach 1952-1955 rocznie organizowała ponad tysiąc imprez estradowych na terenie województw szczecińskiego i koszalińskiego. W 1955 r. „Artos” został rozwiązany, a jego zadania przejęło Państwowe Przedsiębiorstwo Imprez Estradowych „Estrada” w Szczecinie. W 1960 roku instytucja zmieniła nazwę na Wojewódzkie Przedsiębiorstwo „Estrada” po czym w tym samym roku przekształcono ją w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych. W 1975 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na funkcjonującą do dziś Szczecińską Agencję Artystyczną.

W 1994 r. instytucja przekazana została przez wojewodę szczecińskiego pod zarząd prezydenta Szczecina. Odtąd agencja jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Miasto Szczecin. Jej zasadniczym terytorialnym polem działania stał się Szczecin.

Od samego początku instytucja miała na celu zaspakajanie potrzeb kulturalnych społeczności poprzez kreowanie, organizowanie i promowanie działalności artystycznej. Przez dziesięciolecia organizowała liczne koncerty muzyczne, festiwale, spektakle teatralne i imprezy estradowe, zapraszając do udziału w nich najwybitniejszych polskich artystów. Wniosła też znaczny wkład w rozwój polskiej muzyki popularnej. Pod dyrekcją Jacka Nieżychowskiego, jako Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Imprez Artystycznych, zrealizowała w 1962 i 1963 roku Festiwal Młodych Talentów – ogólnopolski konkurs muzyczny, który wykreował największe gwiazdy polskiej estrady i spopularyzował big-beatowe brzmienia. To w Szczecinie swoją karierę rozpoczęli Czesław Niemen, Karin Stanek, Helena Majdaniec, Wojciech Gąssowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka i Halina Frąckowiak. Szczecińska Agencja Artystyczna współpracowała także przy realizacji Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Szczecińskiego Tygodnia Teatralnego oraz popularnych dorocznych balów na zamku Książąt Pomorskich. Prowadziła również własne zespoły: orkiestrę „Lekka Kawaleria”, grupę muzyczno-wokalną „Apollon”, zespół jazzowy „Break-Water” i grupę baletową „Staccato”[1].

Wydarzenia realizowane przez agencję[edytuj | edytuj kod]

  • Cykliczne imprezy masowe: Dni Morza, Szczecińska Majówka, Sylwester, Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Festiwal Młodych Talentów
  • Cykliczne imprezy kulturalne: Różany Ogród Sztuki, Festiwal Literatury Kobiet GRYFIA
  • Koncerty artystów zagranicznych: Joe Cocker, Pat Metheny, Deep Purple, Bobby McFerrin, Reamonn
  • Oprawa artystyczna Finału Regat The Tall Ships’ Races Szczecin w 2007 i 2013 roku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzieje Szczecina, Tom IV: 1945-1990, pod red. Białecki T., Silski Z., wyd. 13 Muz, Szczecin 1998

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]