Szczyt NATO w Brukseli 2022
Organizacja | |||
---|---|---|---|
Miejscowość | |||
Data |
24 marca 2022 | ||
Uczestnicy | |||
|
Szczyt NATO w Brukseli – 34. szczyt NATO zorganizowany w Brukseli 24 marca 2022.
34 szczyt NATO był szczytem nadzwyczajnym[1]; odbył się miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę.
Przywódcy państw członkowskich Sojuszu zgodzili się zreformować długoterminową politykę NATO w zakresie odstraszania i obrony we wszystkich obszarach: na lądzie, morzu, w powietrzu, w cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej. Potępili agresywne działania Rosji i potwierdzili pomoc rządowi i narodowi Ukrainy oraz obronę bezpieczeństwa wszystkich sojuszników[2].
Postanowienia szczytu
[edytuj | edytuj kod]Podsumowanie szczytu zostało zawarte w Oświadczeniu szefów państw i rządów NATO.
Potępiono w nim rosyjską agresją na Ukrainę uznając ją za najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wezwano prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania wojny i wycofania wojsk z Ukrainy, a Białoruś do zaprzestania w niej współudziału[3]. Wyrażono uznanie dla heroicznego oporu Ukraińców, potępiono ataki Rosji na ludność cywilną, w tym kobiety i dzieci. Zapowiedziano pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za naruszenia prawa humanitarnego i międzynarodowego. Wezwano Rosję do utworzenia korytarzy humanitarnych do Mariupola i innych oblężonych miast[4].
Potępiono ataki na infrastrukturę cywilną, w tym zagrażające elektrowniom jądrowym. Ostrzeżono, ze wykorzystanie broni chemicznej lub biologicznej wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami. Potwierdzono poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w ramach jej uznanych międzynarodowo granic. Przypomniano, że poszczególne państwa NATO szkolą siły zbrojne Ukrainy, wzmacniając ich zdolności bojowe. Zobowiązano się także do pomocy w takich obszarach, jak cyberbezpieczeństwo i ochrona przed zagrożeniami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi[4]. Wezwano też inne państwa, w tym Chińską Republikę Ludową, do powstrzymania się od wspierania działań wojennych Rosji i omijania przez nią sankcji. W oświadczeniu potwierdzono kontynuowanie polityki otwartych drzwi i zapewniono o wsparciu dla partnerów dotkniętych rosyjskimi zagrożeniami. Zapowiedziano podjęcie wszelkich niezbędnych kroki w celu ochrony i obrony bezpieczeństwa sprzymierzonych populacji i każdego centymetra terytoriów państw NATO[4].
Zapowiedziano rozmieszczenie elementów Sił Odpowiedzi na wschodniej flance NATO – 40 000 żołnierzy pod bezpośrednim dowództwem NATO wspieranych przez narodowe siły Sojuszu[5]. Ponadto podjęto decyzje, aby zapewnić bezpieczeństwo i obronę wszystkich członków Sojuszu z podejściem 360 stopni. Zapowiedziano utworzenie dodatkowych wielonarodowych grup bojowych w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji oraz intensyfikację ćwiczeń ze zwiększonym naciskiem na zbiorową obronę i interoperacyjność[3]. Zwrócono uwagę, że zapewnienie bezpieczeństwa Sojuszu będzie wymagało zwiększonych wydatków na obronę[5]. Zdecydowano się przyspieszyć wysiłki, aby w całości wypełnić zobowiązanie w zakresie inwestycji w obronę[4].
Po szczycie przewodniczący polskiej delegacji, prezydent Andrzej Duda powiedział[6]:
Ta wojna nie może zostać przez Rosję wygrana. Bo zwycięstwo oznacza niebezpieczeństwo dla wschodniej flanki Sojuszu, oznacza niebezpieczeństwo w efekcie dla całego NATO. Trzeba prowadzić dyplomację, ale oprócz tego trzeba także stosować twarde środki, które będą Rosję przywoływały do porządku i które będą od Rosji twardo wymagały powrotu do przestrzegania prawa międzynarodowego.
Uczestnicy szczytu
[edytuj | edytuj kod]Przewodniczący delegacji państw NATO
- Albania – premier Edi Rama
- Belgia – premier Alexander De Croo
- Bułgaria – prezydent Rumen Radew
- Kanada – premier Justin Trudeau
- Chorwacja – prezydent Zoran Milanović
- Czechy – premier Petr Fiala
- Dania – premier Mette Frederiksen
- Estonia – premier Kaja Kallas
- Francja – prezydent Emmanuel Macron
- Niemcy – kanclerz Olaf Scholz
- Grecja – premier Kiriakos Mitsotakis
- Węgry – premier Viktor Orbán
- Islandia – premier Katrín Jakobsdóttir
- Włochy – premier Mario Draghi
- Łotwa – prezydent Egils Levits
- Litwa – prezydent Gitanas Nausėda
- Luksemburg – premier Xavier Bettel
- Czarnogóra – prezydent Milo Đukanović
- Holandia – premier Mark Rutte
- Macedonia Północna – premier Dimitar Kowaczewski
- Norwegia – premier Jonas Gahr Støre
- Polska – prezydent Andrzej Duda
- Portugalia – premier António Costa
- Rumunia – prezydent Klaus Iohannis
- Słowacja – prezydent Zuzana Čaputová
- Słowenia – premier Janez Janša
- Hiszpania – premier Pedro Sánchez
- Turcja – prezydent Recep Tayyip Erdoğan
- Wielka Brytania – premier Boris Johnson
- Stany Zjednoczone – prezydent Joe Biden
- NATO – sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Inni uczestnicy szczytu
- Unia Europejska – przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
- Japonia – premier Fumio Kishida
- Ukraina – prezydent Wołodymyr Zełenski (wideokonferencja)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Opening remarks by NATO Secretary General ↓, Brussels 24 Mar. 2022.
- ↑ NATO Summits ↓, Brussels 2022.
- ↑ a b Wojciech Lorenz ↓, PISM 25 Mar. 2022.
- ↑ a b c d NATO Summit Statement ↓, Brussels 2022.
- ↑ a b Press conference by NATO Secretary General ↓, Brussels 24 Mar. 2022.
- ↑ Prezydent Andrzej Duda ↓, 24 marca 2022.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- NATO Summits. NATO, 2023-06-08. [dostęp 2023-06-19]. (ang.).
- Statement by NATO Heads of State and Government, Brussels, 24 March 2022. NATO, 2022-03-24. [dostęp 2023-06-19]. (ang.).
- Wojciech Lorenz: Specjalny szczyt NATO w Brukseli. Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), 2022-03-25. [dostęp 2023-06-20].
- Nadzwyczajny szczyt NATO z udziałem Andrzeja Dudy. Prezydent.pl, 2022-03-24. [dostęp 2023-06-24].
- Opening remarks by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the meeting of the North Atlantic Council at the level of Heads of State and Government 24 Mar. 2022. NATO, 2022-03-24. [dostęp 2023-06-24]. (ang.).
- Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the extraordinary Summit of NATO Heads of State and Government, 24 Mar. 2022. NATO, 2022-03-24. [dostęp 2023-06-24]. (ang.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- NATO – Event: Extraordinary Summit of NATO Heads of State and Government, NATO HQ, Brussels, Belgium, 24 Mar. 2022
- NATO – Opinion: Doorstep statement by NATO Secretary General Jens Stoltenberg at the start of the extraordinary Summit of NATO Heads of State and Government 24 Mar. 2022
- NATO – Photo gallery: Family photo, 24 Mar. 2022