Szczyt Zwycięstwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szczyt Zwycięstwa
Szczyt Zwycięstwa
Państwo  Kirgistan
 Chiny
Położenie Aksu (prefektura)
Pasmo Tienszan
Wysokość 7439 m n.p.m.
Wybitność 4148 m
Pierwsze wejście 1956
Witalij Abałakow
• zimowe luty 1990
Walery Krisztaty
Położenie na mapie Kirgistanu
Mapa lokalizacyjna Kirgistanu
Szczyt Zwycięstwa
Szczyt Zwycięstwa
Ziemia42°02′06″N 80°07′32″E/42,035000 80,125556

Szczyt Zwycięstwa (kirg. Жеңиш чокусу, Dżengisz czokusu, ros. пик Победы, pik Pobiedy, chiń. 托木尔峰 Tuōmù’ěr Fēng, ujg. Tömür) – najwyższy szczyt Kakszaału i całego Tienszanu, na granicy Kirgistanu i Chin.

Zdobycie szczytu jest wymagane dla uzyskania wyróżnienia alpinistycznegoŚnieżna Pantera. Jest to najtrudniejszy z pięciu szczytów wymaganych do zdobycia wyróżnienia. Z tego też względu w rosyjskim środowisku wspinaczkowym znane jest powiedzenie „Nie mów mi ile razy byłeś na Evereście, powiedz, czy byłeś na Piku Pobiedy”.

Oficjalnie za pierwsze zdobycie szczytu uznaje się rok 1956. Jednak w roku 1938 zorganizowano radziecką wyprawę do centralnego Tienszanu, która zdobyła w ich mniemaniu najwyższy szczyt atakowanego masywu. Odczyt wysokości zmierzonej za pomocą starego lotniczego wysokościomierza dał wynik 6900 m n.p.m. Szczyt nazwano Dwudziestolecia Komsomołu. W roku 1943 zorganizowano kolejną wyprawę w tę okolicę, która wyposażona była w bardzo dobry sprzęt pomiarowy. Po zdobyciu szczytu stwierdzono, że jest to wierzchołek Dwudziestolecia Komsomołu, odczyt wysokości wyniósł 7439 m n.p.m. Z okazji wygranej niedawno Bitwy stalingradzkiej wyprawa zmieniła nazwę szczytu na Szczyt Zwycięstwa. Czy jednak rzeczywiście był to wierzchołek Piku Pobiedy nie ma 100% pewności[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]