Szefajim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szefajim
שפיים
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Centralny
Wysokość 43 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

1 000
Nr kierunkowy +972 3
Kod pocztowy 60990
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Szefajim
Szefajim
Ziemia32°13′01″N 34°49′29″E/32,216944 34,824722
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Szefajim (hebr. שפיים; pol. Miejsce Wysokie) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Chof ha-Szaron, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Leży na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym, w otoczeniu wioski Arsuf, moszawu Riszpon i kibucu Ga’asz.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki powstania współczesnej osady sięgają 1927 roku, kiedy to młodzi żydowscy osadnicy z Herclijji zakładali w tej okolicy pierwsze uprawy rolnicze i pracowali w okolicznych sadach. W 1935 roku nastąpiło oficjalne założenie współczesnego kibucu, w którym osiedlili się imigranci z Polski i Rosji[1]. Nazwa pochodzi z wersetu Księgi Izajasza 41:18

Otworzę rzeki na miejscach wysokich, a źródła w pośród równin; obrócę pustynie w jeziora wód, a ziemię suchą w strumienie wód

Podczas Wojny o Niepodległość w 1948 roku znaleźli tu schronienie uciekinierzy ze zniszczonego przez wojska jordańskie kibucu Bet ha-Arawa.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na rolnictwie. W 2003 roku kibuce Szefajim, Ga’asz i Jakum utworzyły wspólne gospodarstwo mleczne The Hof Hasharon Dairy Farm, które posiada pastwiska o powierzchni 35 akrów i jest uznawane za najbardziej zaawansowane technologicznie gospodarstwo mleczne w Izraelu. W jego utworzenie zainwestowano duże środki finansowe, budując nowoczesne obory, skomputeryzowane centrum dojenia i nowoczesne systemy obróbki mleka. Obecnie gospodarstwo posiada 820 krów mlecznych i 600 cielaków. Średnia produkcja roczna mleka od jednej krowy wynosi 12 tys. litrów. Gospodarstwo produkuje rocznie 9,5 mln litrów mleka[2].

Cooperative Agricultural Association Ltd. zaangażował się głównie w uprawę różnych pasz, wliczając w to owies, wykę i groch. Produkowane kiszonki są sprzedawane między innymi do tutejszego gospodarstwa mlecznego. Stowarzyszenie posiada około 988 akrów kibuców Szefajim i Jakum[3]. Na innych plantacjach uprawia się awokado, mango i cytrusy.

W kibucu działa firma biotechnologiczna Zirei Israel, która na powierzchni 420 akrów uprawia bawełnę. Przedsiębiorstwo dobrze rozwija się i uruchomiło hodowlę oraz produkcję bawełny w kibucu Newe Etan[4].

W 1972 kibuc otworzył fabrykę wyrobów plastikowych Polycad Industries Ltd. Przedsiębiorstwo produkuje opakowania dla przemysłu spożywczego oraz do przewozu materiałów niebezpiecznych[5].

Spółka Shafit Biological Laboratories Ltd. specjalizuje się w produkcji i sprzedaży szczepionek weterynaryjnych dla drobiu. Laboratorium prowadzi badania dodatków do żywności, środków dezynfekujących i środków ochrony roślin. W ostatnich latach przedsiębiorstwo weszło na międzynarodowe rynki, sprzedając swoje produkty do Azji, Afryki, Europy Wschodniej i Ameryki Południowej[6].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Korzystne położenie kibucu na wybrzeżu Morza Śródziemnego i bliskie sąsiedztwo plaż, umożliwia wykorzystanie turystyki jako dodatkowego źródła dochodu mieszkańców osady. W tym celu wybudowano duży kompleks turystyczno-rekreacyjny, który umożliwia organizowanie konferencji oraz wypoczynek wakacyjny. Przy ośrodku znajduje się uroczy park Shakuf Garden[7]. Jednak największą atrakcją jest aquapark Shefayim Water Park, który jest największym i najpopularniejszym parkiem wodnym w Izraelu[8].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przy kibucu przebiega autostrada nr 2.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A Brief History (ang.). W: Szefajim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  2. The Hof Hasharon Dairy Farm (ang.). W: Szefajim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  3. Field Crops (ang.). W: Szefajim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  4. Zirei Israel (ang.). W: Szefajim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  5. Polycad Industries Ltd. (ang.). W: Szefajim [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  6. Shafit Biological Laboratories Ltd. (ang.). W: Shafit Biological Laboratories Ltd. [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  7. Shakuf Garden (hebr.). W: Shakuf Garden [on-line]. [dostęp 28 października 2008].
  8. Shefayim Water Park (ang.). W: Shefayim Water Park [on-line]. [dostęp 28 października 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]