Przejdź do zawartości

Szeląg Wielki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szeląg Wielki
Gil Wielki
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Region

Równina Olsztynka

Morfometria
Powierzchnia

5,99 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


12,5 km
0,9 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


13,5 m
35,5 m

Położenie na mapie gminy wiejskiej Ostróda
Mapa konturowa gminy wiejskiej Ostróda, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szeląg Wielki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szeląg Wielki”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szeląg Wielki”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Szeląg Wielki”
Ziemia53°44′09″N 20°01′31″E/53,735833 20,025278

Szeląg Wielki – rynnowe jezioro sielawowe, na obrzeżach rozległego kompleksu Lasów Taborskich z rezerwatem Rezerwatem Sosny Taborskie. Jezioro rynnowe o powierzchni 599 ha, długości 12,5 km, szerokości do 0,9 km, głębokości maksymalnej 35,5 m, głębokości średniej 13,5 m.

Zbiornik bardzo wydłużony, o mało rozwiniętej linii brzegowej i stromo uformowanej ławicy przybrzeżnej.

Brzegi urozmaicone, w części bardzo wysokie, miejscami strome. Otoczenie jeziora tworzą rozległe lasy o urozmaiconym drzewostanie iglasto-liściastym. Miejscami brzegi są niskie i podmokłe.

Na brzegu północnym i południowym znajdują się pola biwakowe. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

W południowej części, do jeziora wpada struga Szelążnica, wypływa z jeziora Szeląg Mały, a przepływając przez Szeląg Wielki kieruje się dalej do jeziora Puzy. We wschodniej części do Szeląga Wielkiego wpływa drugi ciek – rzeka Taborzanka (przepływa także przez jezioro Tabórz i Gil).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Jeziora okolic Olsztyna - przewodnik wędkarski 2. Wyd IRŚ, Olsztyn 1997.
  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury. Przewodnik, Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7, s. 158