Szeregowcu do dzieła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szeregowcu do dzieła
Carry On Sergeant
Gatunek komedia
Rok produkcji 1958
Data premiery 1 sierpnia 1958
Kraj produkcji  Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 84 min
Reżyseria Gerald Thomas
Scenariusz Norman Hudis
John Antrobus
na podst. sztuki R.F. Delderfielda
Główne role William Hartnell
Kenneth Connor
Bob Monkhouse
Muzyka Bruce Montgomery
Zdjęcia Peter Hennessy
Montaż Peter Boita
Produkcja Peter Rogers
Budżet 73 000 funtów
Kontynuacja Siostro do dzieła

Szeregowcu do dzieła albo Sierżancie do dzieła (org. Carry On Sergeant) - brytyjska komedia filmowa z 1958 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Odniosła duży sukces komercyjny, zarabiając w kinach więcej niż sześciokrotność swojego budżetu. Zadecydowało to o powstaniu cyklu komediowego Cała naprzód, w ramach którego powstało jeszcze 29 filmów stworzonych w znacznej mierze przez tych samych twórców, opartych na podobnym rodzaju humoru.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sierżant Grimshaw to podoficer starej daty, służący w jednostce wyspecjalizowanej we wstępnym szkoleniu nowo wcielonych do armii żołnierzy służby zasadniczej. Przygotowuje się do przejścia na emeryturę, została mu do wytrenowania jeszcze tylko jedna grupa poborowych. Jego wielkim marzeniem jest, aby na koniec służby zdobyć prestiżową nagrodę dla najlepszego plutonu w pułku. Gdy jednak jego nowi podkomendni przybywają do jednostki, okazuje się, że jest to zbieranina tragicznie niezbornych indywiduów, z których trudno będzie zrobić prawdziwe wojsko.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Większość zdjęć do filmu kręcono na terenie Pinewood Studios pod Londynem. Sceny plenerowe w koszarach realizowano w autentycznej jednostce wojskowej w Stoughton w hrabstwie Surrey. Budżet filmu wyniósł ok. 73 tysiące funtów, natomiast przychody z jego wyświetlania w kinach w samej Wielkiej Brytanii wyniosły ok. 500 tysięcy funtów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]