Szerpowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy ludu. Zobacz też: szerpa – tragarz wysokogórski.
Nepalski Szerpa ze swoim bagażem

Szerpowie (tyb: ཤར་པ།, transliteracja Wyliego shar pa, dosłownie „ludzie wschodu”, z sher „wschód” + wa „lud”) – lud tybetański zamieszkujący Himalaje w Indiach i Nepalu, przybyły na te tereny z Tybetu około XIII–XIV wieku. Populacja wynosi ok. 120 tys. ludzi (dane z 1993–1995). Szerpowie w większości są wyznawcami tybetańskiej odmiany buddyzmu. Zamieszkują oni piętrowe domy z oborą na dole, są bowiem hodowcami jaków. Domy te zbudowane są zazwyczaj na wysokości 3 do 6 tys. metrów n.p.m.; to od wieków stałe środowisko Szerpów.

Rolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Szerpowie uprawiają małe poletka, np. ryż, herbatę, owoce cytrusowe, na wyższych pasmach górskich pszenicę, ziemniaki, warzywa oraz hodują jaki, owce i kozy.

Himalaizm[edytuj | edytuj kod]

Szerpowscy mężczyźni są przeważnie tragarzami i przewodnikami wypraw w Himalaje. Dwóch z nich – Lhakpa Tenzing i Phurba Tashi – zyskali popularność bijąc rekord liczby wejść na Mount Everest – 21 razy[1]. Obecnym rekordzistą jest Kami Rita Sherpa, który stanął na szczycie Mount Everest 24 razy[2]. Jednym z bardziej znanych Szerpów był również Tenzing Norgay, który w 1953 roku zdobył tę górę razem z Edmundem Hillarym.

18 kwietnia 2014 roku doszło do jednego z najcięższych wypadków na Mount Everest wywołanego przez lawinę, która zabiła 16 Szerpów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b 21 razy na Mount Everest i z powrotem. „Świat Wiedzy”, s. 22-29, kwiecień 2016. Bauer. ISSN 2083-5825. 
  2. Rekordzista Kami Rita Sherpa znów wszedł na Mount Everest (pol.). Gość Niedzielny. [dostęp 2019-05-21].