Szetlandy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szetlandy
Shetland Islands
Jednostka administracyjna
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Ośrodek administracyjny

Lerwick

Kod ISO 3166-2

GB-RFW

Powierzchnia

1467 km²

Populacja (2016)
• liczba ludności


23 200

• gęstość

16 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Wielka Brytania
Szetlandy – zdjęcie z satelity Landsat 7

Szetlandy (ang. Shetland, wym. [ˈʃɛtlənd], od średnioszkockiego Ȝetland; gael. Sealtainn) – archipelag na Oceanie Atlantyckim, około 200 km na północ od wybrzeży Wielkiej Brytanii. Stanowią odrębną jednostkę administracyjną Wielkiej Brytanii z ośrodkiem administracyjnym w Lerwick.

Archipelag składa się z ponad 100 wysp, z czego 15 jest zamieszkanych przez około 23 200 osób[1]. Łączna powierzchnia wysp wynosi 1467 km²[2]. Obszar charakteryzuje się pagórkowatym ukształtowaniem – wzniesienia dochodzą do 450 m n.p.m. Do celów statystycznych wyróżnia się 22 obszary (parish, ward).

Największe wyspy:

Największa wyspa Mainland stanowi 3/4 powierzchni wysp i skupia taki sam odsetek ogółu mieszkańców. W gospodarce Szetlandów dużą rolę odgrywa rybołówstwo, przetwórstwo ropy naftowej, rolnictwo (hodowla owiec i kuców), a także turystyka. Budżet uzupełniają dotacje rządowe.

W I tysiącleciu p.n.e. Szetlandy zasiedlone były przez Piktów. Od VII w. były chrystianizowane przez mnichów irlandzkich. Później nastąpiła kolonizacja normańska. Do końca XII w. wyspy pozostawały w rękach królów Norwegii, a do II poł. XV w. – jarlów Orkadów. Wtedy to Szetlandy zostały włączone do Szkocji, ale dialektem języka norweskiego (norn) mówiono do XVIII w., zaś elementy folkloru skandynawskiego przetrwały do XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. National Records of Scotland Web Team, Mid-2016 population estimates Scotland, www.nrscotland.gov.uk [dostęp 2017-09-12] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-12] (ang.).
  2. Table 8a: Land area and population density by administrative area, mid-2011. General Register Office for Scotland. [dostęp 2013-09-21]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]