Szewce (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szewce
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat trzebnicki
Gmina Wisznia Mała
Liczba ludności (III 2011) 948[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
Kod pocztowy 55-114
Tablice rejestracyjne DTR
SIMC 0883117
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Szewce
Szewce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szewce
Szewce
Ziemia51°13′21″N 16°58′38″E/51,222500 16,977222

Szewce (niem. Schebitz) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie trzebnickim, w gminie Wisznia Mała, na północ, w odległości 3 km, od Wrocławia. Jedna ze stacji dla pociągów osobowych na trasie kolejowej Wrocław-Poznań.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

Oświata[edytuj]

We wsi funkcjonuje zespół szkół. Gimnazjum Publiczne w Szewcach założone zostało 1 września 1999 a z dniem 1 września 2005 zostało połączone ze Szkołą Podstawową tworząc Zespół Szkół w Szewcach.

Dawne nazwy[edytuj]

Nazwa niemiecka jest zniekształconym zapisem fonetycznym nazwy pierwotnej, pochodzącej prawdopodobnie od wyrazu szewc.

Historia[edytuj]

Wieś wzmiankowana pierwszy raz już w 1322 r.

Wykolejenie pociągu[edytuj]

13 października 2009 w pobliżu wsi doszło do wykolejenia pociągu pospiesznego relacji Kraków Główny-Świnoujście. W wyniku wypadku z torów wypadło 11 z 12 wagonów i lokomotywa elektryczna[2].

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[3]:

  • kościół parafialny pw. św. Anny, w pierwszej połowie XIV wieku wzniesiono tu kościół, który został przebudowany w XVIII wieku. Zmieniono wtedy sklepienie prezbiterium na krzyżowe, przekształcono okna i przypory, po stronie zachodniej i północnej powstały dwa ostrołukowe portale o bogatym, lecz nieco ludowym wystroju. Wzniesiono rokokową ambonę. Do dziś zachowały się pochodzące z XIV w. fragmenty wieży (dolna jej część) zbudowane z cegły i ciosów kamiennych. jest to kościół jednonawowy, oskarpowany na narożach. We wnętrzu znajduje się barokowy ołtarz z początku XVIII wieku, z obrazem św. Anny, patronki kościoła pędzla F. A. Schefflera z 1740 roku oraz renesansowa chrzcielnica z początku XVII wieku Kościół parafialny pw. św. Anny w Szewcach wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 1209 decyzją z dnia 15 grudnia 1964 r.

inne zabytki:

  • dom dróżnika wybudowany został około 1856 roku wraz z budową linii kolejowej Wrocław-Poznań, znajdujący się za mostem nad Widawą. Dopiero kilkanaście lat później, w roku 1873 powstała we wsi stacja kolejowa.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy