Szirin Ebadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szirin Ebadi
شیرین عبادی
Ilustracja
Szirin Ebadi (2011)
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1947
Hamadan
Zawód, zajęcie prawniczka
Miejsce zamieszkania Teheran
Narodowość perska
Alma Mater Uniwersytet Teherański
Wyznanie szyizm
Małżeństwo Javad Tavassolian
Dzieci Negar, Nargess
podpis
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Szirin Ebadi (pers.: شیرین عبادی IPA: [ʃiːˈriːn ebɒːˈdiː], ur. 21 czerwca 1947 w Hamadanie) – irańska prawniczka, działaczka na rzecz praw człowieka oraz nauczycielka akademicka i publicystka.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Jako pierwsza kobieta w historii Iranu była sędzią. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatką i broniła wielu działaczy opozycji. Aresztowana i skazana na trzy lata pozbawienia wolności – wykonanie wyroku zawieszono pod naciskiem opinii publicznej. Jest nieoficjalną rzeczniczką praw kobiet w Iranie i założycielką Towarzystwa Obrony Praw Dzieci w tym kraju. Głosi potrzebę dialogu pomiędzy różnymi kulturami i religiami świata, opartego na wspólnych, łączących je, wartościach.

Otrzymała wiele wyróżnień za działalność na rzecz praw człowieka, z których najważniejszym jest Pokojowa Nagroda Nobla, przyznana 10 grudnia 2003.

W 1994 napisała książkę: Historia i dokumentacja praw człowieka w Iranie. Jest także autorką książki napisanej we współpracy z Azadeh Moaveni: Broniłam ofiar • Pamiętnik z Iranu.