Szirin Ebadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szirin Ebadi
شیرین عبادی
Szirin Ebadi (2011)
Szirin Ebadi (2011)
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1947
Hamadan
Zawód prawnik
Miejsce zamieszkania Teheran
Narodowość perska
Alma Mater Uniwersytet Teherański
Wyznanie szyizm
Małżeństwo Javad Tavassolian
Dzieci Negar, Nargess
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)

Szirin Ebadi (pers.: شیرین عبادی IPA: [ʃiːˈriːn ebɒːˈdiː], ur. 21 czerwca 1947 w Hamadanie) – irańska prawniczka, działaczka na rzecz praw człowieka oraz nauczycielka akademicka i publicystka.

Zarys biografii[edytuj]

Jako pierwsza kobieta w historii Iranu była sędzią. Gdy zakazano jej wykonywania zawodu, została adwokatem i broniła wielu działaczy opozycji. Aresztowana i skazana na trzy lata pozbawienia wolności – wykonanie wyroku zawieszono pod naciskiem opinii publicznej. Jest nieoficjalnym rzecznikiem praw kobiet w Iranie i założycielką Towarzystwa Obrony Praw Dzieci w tym kraju. Głosi potrzebę dialogu pomiędzy różnymi kulturami i religiami świata, opartego na wspólnych, łączących je, wartościach.

Otrzymała wiele wyróżnień za działalność na rzecz praw człowieka, z których najważniejszym jest Pokojowa Nagroda Nobla, przyznana 10 grudnia 2003.

W 1994 napisała książkę: Historia i dokumentacja praw człowieka w Iranie. Jest także autorką książki napisanej we współpracy z Azadeh Moaveni: Broniłam ofiar • Pamiętnik z Iranu.

W 2003 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.