Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Zduńskiej Woli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkoła Podstawowa nr 4
im. Tadeusza Kościuszki
szkoła podstawowa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zduńska Wola

Adres

ul. Parkowa 5
98-220 Zduńska Wola

Data założenia

1945

Data zamknięcia

2020

Patron

Tadeusz Kościuszko

Dyrektor

mgr Iwona Kulisiewicz

Położenie na mapie Zduńskiej Woli
Mapa konturowa Zduńskiej Woli, po lewej znajduje się punkt z opisem „Szkoła Podstawowa nr 4im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła Podstawowa nr 4im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szkoła Podstawowa nr 4im. Tadeusza Kościuszki”
Położenie na mapie powiatu zduńskowolskiego
Mapa konturowa powiatu zduńskowolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła Podstawowa nr 4im. Tadeusza Kościuszki”
Ziemia51°35′52,1″N 18°56′02,6″E/51,597806 18,934056
Strona internetowa

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki – jedna z najstarszych szkół podstawowych w Zduńskiej Woli, o tradycjach sięgających roku 1945. W latach 1999–2017 szkoła funkcjonowała pod nazwą Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

Historia szkoły[edytuj | edytuj kod]

Szkoła Podstawowa nr 4 była jedną z najstarszych szkół w Zduńskiej Woli. Rozpoczęła działalność na przełomie kwietnia i maja 1945 roku, kiedy to przeniesiono uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piłsudskiego do starej niegdyś żydowskiej szkoły, która mieściła się w parku miejskim.

Dzieci uczyły się początkowo w bardzo surowych warunkach. Wewnątrz odrapane ściany, wyszczerbione cementowe schody, pośrodku stały słupy z rozkrzyżowanymi ramionami. Na jednego nauczyciela przypadało w tamtych czasach 80 uczniów. W szkole łącznie było 11 klas. Nauczyciele otaczali szczególną opieką sieroty i dzieci, których rodzice nie powrócili jeszcze z wojny. Jednocześnie z powstaniem szkoły zaczęto organizować bibliotekę szkolną. Księgozbiór początkowo składał się z książek zebranych wśród uczniów i nauczycieli.

Z upływem lat przybywało uczniów i mury szkoły stawały się za ciasne. Dzieci czekające na drugą zmianę musiały stać na dworze, bez względu na pogodę. Dlatego kierownik szkoły postanowił rozpocząć starania o rozbudowę i unowocześnienie placówki. We wrześniu 1957 roku przyznano szkole działkę wydzieloną z parku miejskiego. W grudniu 1960 roku oddano do użytku nowe skrzydło. W 1963 roku odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej związanej z rozbudową szkoły.

W dwusetną rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki szkole nadano jego imię.

W latach siedemdziesiątych realizowano następną inwestycję – budowę sali gimnastycznej. Przekazanie jej społeczności szkolnej odbyło się 25 marca 1975 roku.

Na początku lat osiemdziesiątych na parterze szkoły wmurowano płaskorzeźbę patrona szkoły Tadeusz Kościuszki.

W roku 1999 szkoła została przekształcona w Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Zmiana ta została wprowadzona w wyniku reformy systemu oświaty z 1999 roku. Jako gimnazjum szkoła funkcjonowała do roku 2017, gdy w wyniku reformy systemu oświaty z 2017 roku zlikwidowano szkoły gimnazjalne.

Od 1 września 2016 roku dyrektorem szkoły została pani mgr Iwona Kulisiewicz, w miejsce poprzedniego dyrektora, mgr. Piotra Warchlewskiego[1].

Likwidacja szkoły[edytuj | edytuj kod]

W roku 2019 pojawiły się pierwsze głosy o możliwej likwidacji placówki. Procedura rozpoczęta została w październiku 2019 roku, gdy podczas sesji rady miasta podjęto uchwałę intencyjną w tej sprawie. Budynek po szkole miałby zostać przekazany na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli. Takim rozwiązaniem zainteresowane było również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego[2].

Finalną decyzję o likwidacji placówki podjęto 20 lutego 2020 roku na sesji rady miasta Zduńskiej Woli[3].

Patron szkoły[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tadeusz Kościuszko.

Znani absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia szkoły na jej oficjalnej stronie. [dostęp 2020-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-06-10)]. (pol.).
  2. Pierwszy krok do likwidacji SP4. [dostęp 2020-08-13]. (pol.).
  3. Likwidacja SP4 stała się faktem. [dostęp 2020-08-13]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]