Szkoła przy ul. Cegielskiego 1 w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szkoła przy ul. Cegielskiego
Symbol zabytku nr rej. 256 z 20.10.1984[1]
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Adres

ul. Cegielskiego 1

Typ budynku

szkoła

Rozpoczęcie budowy

1902

Ukończenie budowy

1904

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Cegielskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Cegielskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szkoła przy ul. Cegielskiego”
Ziemia52°24′08,56″N 16°56′21,05″E/52,402378 16,939181

Szkoła przy ul. Cegielskiego 1 (Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego, Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego, dawniej żeńska I Volksschule, Pestalozzischule oraz chłopięca II Volksschule, Comeniusschule) – zespół zabudowań szkolnych, zlokalizowanych w Poznaniu, na Grobli, przy ul. Cegielskiego 1.

Architektura i historia[edytuj | edytuj kod]

Dwa bliźniacze budynki (chłopięcy i dziewczęcy, każdy po 20 klas) oraz stojącą w środku salę gimnastyczną wybudowano w latach 1902-1904, według projektu Felixa Moritza (miejskiego inspektora budowlanego), pod nadzorem Heinricha Grüdera. Współpracowali w tym dziele Karl Roskam, Otton Meister i Eugen Seidel. Zespół stanowi kompromis między założeniem typu koszarowego i pawilonowego. Nawiązuje do budownictwa gotyku. Całość wykończono cegłą licową z glazurowanymi, zielonymi kształtkami i niewielkimi fragmentami pokrytymi jasnym tynkiem. W sali gimnastycznej umieszczono także pomieszczenia do lekcji gospodarstwa domowego. Również dziedzińce nie były koedukacyjne – północny przeznaczono dla chłopców, a południowy dla dziewcząt. Z boku postawiono niewielki budynek toalet i dom dla woźnego. Pierwotnie wszystkie obiekty dydaktyczne miały zostać połączone łącznikami, ale ze względu na koszty zamierzenia tego nie wprowadzono w życie.

Polska szkoła zaczęła działać w tym miejscu 8 maja 1919, a 1 maja 1920 otrzymała imię Władysława Jagiełły. Po okresie okupacji hitlerowskiej, szkoła została otwarta 3 września 1946. Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego został powołany w 1984, jakkolwiek szkoła już we wcześniejszych dekadach przejawiała silne zainteresowanie tendencjami sportowymi. Obecnie Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego znajduje się na os. Tysiąclecia 43, a w budynkach przy ul. Cegielskiego działa Chrześcijańska Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum im. Króla Dawida i Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych "Twoja Szkoła".

Szkoła chóralna funkcjonuje w tym miejscu od 1968, po wcześniejszej tułaczce po kilku obiektach. Do 1992 dyrektorem placówki był Jerzy Kurczewski. Od 1993 szkoła nosi imię Jerzego Kurczewskiego.

W 2014 roku Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego został przeniesiony do budynków po Gimnazjum nr 25 na Osiedlu Tysiąclecia, a w jego miejsce przeniosło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza z ul. Głogowskiej[2].

Równocześnie z przenosinami liceum przeniesiony został z ul. Głogowskiej obelisk upamiętniający Adama Mickiewicza, który obecnie stoi przed budynkiem szkoły przy ul. Hipolita Cegielskiego.

Obelisk upamiętniający Adama Mickiewicza przed budynkiem VIII Liceum Ogólnokształcącego jego imienia

Wychowankowie[edytuj | edytuj kod]

Do uczniów szkoły sportowej należeli: Artur Wojdat, Mariusz Walkowiak, Rafał Szukała, Karolina Słota, Karolina Bułat, Izabella Bukowska, Eliza Białkowska, Małgorzata Chojnacka, Aneta Szulc i Małgorzata Wojtkowiak.

Sąsiedztwo[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu szkoły położone są następujące obiekty: Wstęga Warty, most św. Rocha, Wielkopolskie Centrum Onkologii (z kantorem Cegielskiego), plac Bernardyński i skwer Łukasiewicza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]