Przejdź do zawartości

Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gwizdały

Adres

ul. Szkolna 7 07-130 Gwizdały

Data założenia

1999

Zakres zbiorów

gwizdki, instrumenty muzyczne

Wielkość zbiorów

ok. 5000

Kustosz

Roman Kuzelyak

Położenie na mapie gminy Łochów
Mapa konturowa gminy Łochów, po lewej znajduje się punkt z opisem „Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach”
Położenie na mapie powiatu węgrowskiego
Mapa konturowa powiatu węgrowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach”
Ziemia52°32′58,29″N 21°37′42,57″E/52,549525 21,628492
Strona internetowa

Szkolne Muzeum Gwizdka w Gwizdałach – muzeum położone we wsi Gwizdały (powiat węgrowski). Placówka ma swą siedzibę w tutejszym Zespole Szkół.

Muzeum powstało w 1999, kiedy to Witold i Adam Tchórzewscy, kolekcjonerzy z Warszawy przekazali ówczesnym władzom szkoły swoją kolekcję, w skład której wchodziło: 39 gwizdków, 12 fujarek i jedna okaryna. Kolejne eksponaty pochodziły z darów lub też z odkupu od kolekcjonerów. Logo placówki zostało zaprojektowane przez Szymona Kobylińskiego.

Aktualnie w muzeum znajduje się ekspozycja klasycznych gwizdków, wykonanych z różnych materiałów (drewno, glina, metal), gwizdków branżowych (sportowych, kolejarskich, policyjnych), technicznych (m.in. od parowozów oraz czajników) oraz instrumentów dętych (fujarki, ligawki, trąbki). Oprócz eksponatów pochodzących z Polski, w muzeum zobaczyć można gwizdki z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Australii oraz Amazonii. Najstarszy z eksponatów liczy sobie ok. 400 lat.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy po uprzednim uzgodnieniu. Dla zainteresowanych organizowane są warsztaty garncarsko-ceramiczne.

Placówka uczestniczyła w projekcie artystycznym „Projekt Dźwiękowy GWIZDAŁY”, zorganizowanym przez litewskiego kompozytora Arturasa Bumšteinasa we współpracy z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Galerią A19 Marymont Metro oraz Programem STREFA Centrum Sztuki Współczesnej.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]