Szlachetna Paczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szlachetna paczka)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szlachetna Paczka (do 2009 Świąteczna Paczka) – ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna.

Paczki są przekazywane rodzinom na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia[1].

Historia i mechanizm działania[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy akcja została zorganizowana w Krakowie w 2000. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (obecnie prezesa Stowarzyszenia Wiosna) obdarowała 30 ubogich rodzin[2]. W edycji 2013 w ramach akcji 530,5 tys. darczyńców przekazało paczki 17 684 rodzinom (70 700 osób), a łączna wartość pomocy wyniosła 33,1 mln zł. Jedną paczkę średnio przygotowywało 30 osób[3].

Program opiera się na prywatnych darczyńcach, którzy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej potrzebujących ze społeczności lokalnych. Potrzeby te są identyfikowane przez wolontariuszy i umieszczane w anonimowej internetowej bazie danych. Z tej bazy darczyńcy mogą wybrać rodzinę, której chcą pomóc. Co roku w okolicach listopada można wybrać rodzinę na stronie internetowej akcji i przygotować dla niej paczkę. Główną zasadą Szlachetnej Paczki jest pomaganie rodzinom, które chcą zmienić swoją sytuację. [4]

Działaniem projektu w każdym rejonie kieruje lider, koordynujący pracę drużyny wolontariuszy. Rodziny włączane są do projektu według kategorii: chore/niepełnosprawne dziecko w rodzinie, rodzina wielodzietna, starość i samotność, choroba/niepełnosprawność w rodzinie, nieszczęście, samotny rodzic, inne.[5]

Darczyńcy[edytuj | edytuj kod]

Szlachetna Paczka prezydenta Bronisława Komorowskiego, 2010

Darczyńcą w projekcie Szlachetna Paczka może zostać każda zainteresowana osoba. Darczyńcy często łączą się w grupy, w których razem przygotowują paczkę. Zachęcają do tego znajomych, przyjaciół, współpracowników, rodziny, klasy szkolne, studentów. Dla działania akcji niezbędna jest także pomoc dobroczyńców. Dobroczyńca to osoba, która inwestuje środki finansowe w Szlachetną Paczkę. Wspierając projekt regularnie można dołączyć do klubu WiP[6], tj. Wiosna i Przyjaciele.

Prócz darczyńców prywatnych, akcja wspierana jest też przez organizacje oraz osoby publiczne. Do tej pory przyłączyli się do niej m.in.: Papież Franciszek, para prezydenckaBronisław i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek wraz z drużyną Realu Madryt, Tomasz Majewski, Agnieszka i Urszula Radwańskie, Mariusz Czerkawski, Grzegorz Turnau, Anna i Robert Lewandowscy, Julia Kamińska, Jakub Błaszczykowski, Łukasz Piszczek i Luiza Złotkowska.

Wolontariat[edytuj | edytuj kod]

Wolontariuszem, czyli Super W, może zostać każdy, kto ukończył 18 lat. Zgłosić należy się przez stronę Super W wybierając rejon, do którego się aplikuje. Następnie lider rejonu umawia się z kandydatem na rozmowę rekrutacyjną. Po niej zapada decyzja czy jest się wolontariuszem. Każdy wolontariusz musi odbyć kilkugodzinne szkolenie, na którym poznaje jak działa Szlachetna Paczka. Na spotkaniu z rodziną wolontariusz zbiera możliwie jak najbardziej szczegółowe dane, które pozwolą podjąć mu decyzję, czy rodzina powinna zostać włączona do projektu, zgodnie z przyjętymi przez projekt kategoriami. Potem wolontariusz dba o to, aby paczka dedykowana jego rodzinie była przygotowana zgodnie z potrzebami rodziny oraz dba o dobrą relację z darczyńcą. W dniu finału zawozi paczkę do rodziny[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Szlachetna Paczka. W: Stowarzyszenie Wiosna [on-line]. wiosna.org.pl. [dostęp 2016-12-15].
  2. O projekcie. [dostęp 2014-03-19].
  3. Szlachetna Paczka w liczbach (pol.). TNS Polska, 23 stycznia 2014. [dostęp 2014-02-21].
  4. Szlachetna Paczka: Jak działa Paczka?. [dostęp 2014-03-19].
  5. Kategorie rodzin w Szlachetnej Paczce. [dostęp 2014-03-19].
  6. Klub Wiosna i Przyjaciele. [dostęp 2014-03-19].
  7. Zostań SuperW. [dostęp 2014-03-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]