Szlak Kłeckich Świątyń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlak Kłeckich Świątyń
Dane szlaku
Państwo

 Polska

Województwo

wielkopolskie

Początek

Kościół Świętego Jerzego i Świętej Jadwigi w Kłecku

Przez

Dawna synagoga kłecka przy ul. Kościelnej; Dawny Kościół Świętego Ducha przy ul. Karniszewskiej z zabytkowym domem zarządcy; Kaplica cmentarna, kłecka nekropolia; Dawny kościół ewangelicki z zabytkową pastorówką; Dawny Kościół Świętego Krzyża i Marcina przy rynku

Koniec

Dawny Kościół Świętej Barbary na kłeckim grodzisku z IX wieku

Kolor znakowania

nieoznakowany w terenie

Typ

szlak pieszy, rowerowy

Szlak Kłeckich Świątyńszlak turystyczny w Polsce, przebiegający przez województwo wielkopolskie, na terenie miasta Kłecko stworzony przez Dawida Junga i Bartosza Borowiaka.

Założenia szlaku[edytuj | edytuj kod]

Szlak pokazuje wielokulturowy wymiar Kłecka. Na szlaku znajdują się istniejące oraz zniszczone podczas wojen kłeckie świątynie katolików, żydów i ewangelików. Każdy przystanek oznakowany jest tablicą informacyjną opisującą daną świątynię, najważniejsze wydarzenia historyczne, postacie i kłeckie legendy.

Patronat nad szlakiem objęli marszałek województwa wielkopolskiego, starosta gnieźnieński oraz organizacja turystyczna „Szlak Piastowski”. Szlak powstał przy współpracy z ks. kanonikiem Mirosławem Kędzierskim.

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

Odległość Atrakcje Obiekty
0,0 km Szlak start.svg kościół zabytek hotel drzewo punkt widokowy Kościół Świętego Jerzego i Świętej Jadwigi – zabytek późnogotycki z ołtarzem głównym Mateusza Kossiota. Kościół wzniósł Marcin z Kłecka, w farze za czasów I Rzeczypospolitej uroczystą przysięgę składali starostowie kłeccy. Budynek posiada wieżę (z zabytkowym zegarem) wysoką na 38,4 m, która jest najwyższym w mieście punktem widokowym dla turystów. Na murach kościelnych znajdują się tzw. dołki kuliste, które według miejscowej legendy za pokutę językiem wydrążyły kobiety-plotkarki. Przy zabytkowym obiekcie znajduje się ogród plebański, dawne mury przykościelnego cmentarza. Otoczenie przystosowane jest dla turystów (m.in. stanowiska dla rowerów, toaleta, około 40 m na rynku przystanek autobusowy i miejsca noclegowe).
0,15 km Szlak dalej.svg zabytek judaizmu cmentarz żydowski Synagoga – miejsce po kłeckiej synagodze rozebranej w 1943 r. przez hitlerowców. Obok synagogi znajdował się budynek pogrzebowy zarządzany przez kłecki kahał, skąd wyruszała karawana na cmentarz żydowski w Kłecku. Na tablicy umieszczona jest historia żydów kłeckich, demografia oraz „Legenda o cynowym kubeczku”.
0,25 km Szlak dalej.svg zabytek miejsce kultu pomnik przyrody Kościół Świętego Ducha – miejsce po średniowiecznym kościele z drewna zniszczonym podczas II wojny, przy którym zachował się zabytkowy budynek zarządcy kościoła przyszpitalnego z 1790 r. Tablica informacyjna wraz z legendami znajduje się między pamiątkowym krzyżem a pomnikiem przyrody, dębem „Zawisza”. W odległości 40 m miejskie tereny rekreacji sportowej.
0,4 km Szlak dalej.svg kaplica pomnik drzewo Kaplica cmentarna, kłecka nekropolia – cmentarz katolicki założony pod koniec XVIII wieku, na którym najstarsze zachowane pomniki oraz rzeźby sztuki sepulkralnej pochodzą z początku XIX wieku. Na cmentarzu pochowany został m.in. Józef Dydyński oraz powstańcy wielkopolscy, którym kłecczanie wystawili pomnik w okresie międzywojennym. W kaplicy do niedawna przechowywany był renesansowy obraz św. Marcina.
0,3 km Szlak dalej.svg zabytek drzewo Kościół ewangelicki – miejsce po budynku wzniesionym przez ewangelików w 1863 r., przy którym zachowała się zabytkowa pastorówka. W pobliżu tablicy informacyjnej stanowiska dla rowerów, UM Kłecko oraz zejście na promenadę.
0,4 km Szlak dalej.svg hotel pomnik Kościół Świętego Krzyża i Marcina – miejsce po renesansowym kościele kłeckich cechów rzemieślniczych, który spłonął w 1811 r. (obecnie kamieniczki przy rynku z przełomu XVIII i XIX wieku). Część ocalałych z pożaru rzeźb z kościoła znajduje się w kłeckiej farze. W pobliżu przystanek autobusowy, sklepy, restauracje i pensjonat.
1,5 km Szlak start.svg zabytek ruiny grodzisko miejsce bitwy Kościół Świętej Barbary – miejsce po drewnianym kościele wzniesionym przed 1616 r. na dawnym grodzisku z IX wieku. Grodzisko wpisane jest na rejestr zabytków archeologicznych województwa wielkopolskiego. Gród w IX i X w. był siedzibą monarchy, a w Kłecku, jak podaje Jan Długosz, w 1002 r. odbywały się „starożytne targowiska”. Albrecht z Kłecka (komes) kierował obroną grodu i książęcego zamku w bitwie pod Kłeckiem w 1313 r. Ruiny kamienne, według prof. Witolda Hensla są pozostałością po kłeckim zamku. Na tablicy informacyjnej znajduje się opisana historia kościółka rozebranego w 1788 r. oraz legendy. W pobliżu ogrodzonego grodziska znajduje się przystanek autobusowy, stadion miejski, rzeka na szlaku kajakowym oraz marina.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]