Szlak Premužicia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szlak Premužicia
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

Chorwacja

Początek

schronisko Zavižan

Przez

Welebit

Koniec

Oštarijska vrata

Kolor znakowania

czerwony

Długość

57 km

Typ

szlak górski

Lapiaz koło szlaku
Początek szlaku
Schron Rossiego (Rossijevo sklonište)

Szlak Premužicia (chorw. Premužićeva staza) – pieszy szlak górski, który prowadzi szczytowymi partiami północnego i środkowego Welebitu. Szlak ma długość 57 km, a pierwsze 16 km (8–9 godzin marszu) prowadzi terenem PN Welebit Północny. Zwyczajowo ruch na szlaku odbywa się od północy, ze schroniska górskiego Zavižan (1594 m n.p.m.), przez przełęcz Veliki Alan (1412 m n.p.m.) do Oštarijskich vrat (927 m n.p.m.). W książce Željka Poljaka „50 najljepših planinarskih izleta u Hrvatskoj” (50 najpiękniejszych wycieczek górskich w Chorwacji) tylko Szlak Premužicia dostał najwyższą ocenę[1].

Budowa szlaku[edytuj | edytuj kod]

Wyznaczenie szlaku w Welebicie przez inż. Ante Premužicia jest zasługą Ivana Krajača, organizatora, reformatora i odnowiciela chorwackiej turystyki górskiej[2].

Szlak, który wybudowany został w zaledwie 4 lata, od 1930 do 1933 roku, dzięki jakości budowy i wkomponowaniu w naturalne środowisko, jest perłą budownictwa szlaków pieszych w Chorwacji[3]. Nosi imię inżyniera leśnictwa Ante Premužicia (1889 – 1979), który w tym czasie był referentem budownictwa w Dyrekcji Lasów w Sušaku: on go zaprojektował, zorganizował budowę i uczestniczył w niej. Prace wykonywali liczni robotnicy z podwelebickich wsi. Wybudowanie szlaku umożliwiło dostęp do najbardziej niedostępnych i najpiękniejszych części Welebitu, dotąd znanych tylko niewielkiej liczbie mieszkańców.

Podczas budowy zamiast betonu, cementu i współczesnych maszyn, wykorzystano technikę suchego kamienia (suhozid), który z pokolenia na pokolenie, przenosili mieszkańcy spod Welebitu. Murowanymi serpentynami i półkami, półtunelami i mostkami przechodzi przez najdzikszy i najmniej dostępny welebicki kras. Poprowadzony jest tak, że nie ma wielkich podejść, praktycznie cały czas idzie się na około 1600 m n.p.m., a różnica wysokości między najwyższym i najniższym punktem na całej jego długości to tylko 200 m. Przeciętne nachylenie wynosi 10%, największe to 20%, a przeciętna szerokość szlaku wynosi 1,2 m.

Przejście szlaku[edytuj | edytuj kod]

Schron Rossiego

Szlak jest oznakowany i wygodny dla piechurów, a jako że nie ma wielkich podejść, mogą nim przejść też ludzie nienawykli do turystyki górskiej. Jednak, warto mieć na uwadze, że jest to szlak górski i że na przejście nim na pewno warto udać się z odpowiednim przygotowaniem, sprzętem i zaopatrzeniem (niektóre odcinki mają i po sześć godzin marszu). Przejście szlaku zazwyczaj zajmuje 3 dni. Pracownicy Parku Narodowego Welebit Północny poprzez postawienie tablic edukacyjnych przekształcili część Szlaku Premužicia, który przechodzi przez PN Welebit Północny, w ścieżkę dydaktyczną[4]. Co 700 m do 1 km znajdują się tablice, za których można dowiedzieć się wiele o tym obszarze, samym szlaku, florze i faunie wokół niego, z informacją, gdzie się jest.[5]

Szlak przechodzi przez kilka szczytów Welebitu, jak: Veliki Zavižan (1676 m), Gromovača (1676 m), Vratarski kuk, Crikvena (1641 m), Goli vrh, Zečjak (1622 m), Visibaba, Šatorina (1624 m), Budakovo brdo, Bačić kuk (1304 m), Kiza (1214 m) i dzięki niemu najlepiej poznaje się piękno i charakterystyczne miejsca Welebitu. Z górskich szczytów roztacza się piękny widok na Morze Adriatyckie i wyspy Pag, Rab, Goli otok, Prvić i Krk oraz na Likę w kontynentalnym wnętrzu kraju.

Na północy przechodzi terenem PN Welebit Północny (do odbicia na Štokić Dulibę). Za schronem Rossiego wchodzi do ścisłego rezerwatu przyrody Hajdučki i Rožanski kukovi, które oprócz licznych botanicznych i geologicznych zjawisk, mogą pochwalić się najbardziej znanymi stanowiskami speleologicznymi w Welebicie: Lukiną jamą, z 1421 m głębokości (16. pod względem głębokości na świecie) i Slovačką jamą, z 1321 m głębokości (21. pod względem głębokości na świecie). Nie jest dozwolone schodzenie ze szlaku na Hajdučke i Rožanske kukove, gdyż według artykułu 10. Prawa o ochronie przyrody na terenie rezerwatu ścisłego nie jest dozwolona jakakolwiek działalność ludzka, z wyjątkiem badań naukowych, na które trzeba dostać zezwolenie od właściwej instytucji publicznej i/lub Ministerstwa[6]. Żeby utrudnić dostęp do tych części, oznaczenie, które wiedzie na kukove, zostało kilka lat temu[kiedy?] zamalowane kolorem szarym.

Kolumna turystów na Szlaku Premužicia

Podczas przejścia szlaku można korzystać z następujących obiektów górskich:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Željko Poljak, 50 najljepših planinarskih izleta u Hrvatskoj, wyd. 4. nadopunjeno i izmijenjeno izd, Zagreb: Školska knjiga, 2008, ISBN 978-953-0-61520-5, OCLC 455957909.
  2. Park prirode Velebit Ivan Krajač.
  3. Premužićeva staza.
  4. Premužićeva staza.
  5. Poučne table na Premužićevoj stazi, web stranica Nacionalnog parka Sjeverni Velebit, www.np-sjeverni-velebit.hr.
  6. Zakon o zaštiti prirode (3 marca 2011).
  7. Hrvatski planinarski savez, Planinarsko sklonište Skorpovac dostęp 20 września 2013.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]