Szlak Stampede

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szlak Stampede – szlak górniczy na Alasce wytyczony w latach 30. XX wieku przez Earla Pilgrima[1], w celu dostępu do rud antymonu. Zlokalizowany w okręgu Denali, znany obecnie jako droga Stampede, zaczyna się niedaleko rzeki Nenana przy linii kolejowej AnchorageFairbanks we wsi Lignite.

W 1961 firma Yutan Construction wygrała kontrakt od stanu Alaska na wybudowanie wzdłuż szlaku drogi, po której ciężarówki mogłyby całorocznie zwozić rudę z kopalni do linii kolejowej. Projekt został zatrzymany w 1963 po wybudowaniu około 80 km drogi, ale nigdy nie wybudowano mostów nad rzekami, przez które przechodziła. Droga szybko stała się nieprzejezdna z powodu powodzi oraz okresowego topnienia wiecznej zmarzliny. Od tego czasu szlak jest wykorzystywany przez podróżników pieszo, na rowerze, skuterami śnieżnymi i motocyklami.

Szlak zyskał rozgłos w 1992 wraz ze śmiercią Christophera McCandlessa, który żył w autobusie pozostawionym na szlaku, na skraju Parku Narodowego Denali. Autobus został tam postawiony przez firmę Yutan Construction w czasie budowy drogi, aby służył jako schronienie dla myśliwych i strażników parku narodowego. Autobus jest dobrze widoczny na zdjęciach satelitarnych (63°52′06,23″N 149°46′09,49″W/63,868397 -149,769303). Obecnie szlak jest często odwiedzany przez podróżników chcących zobaczyć autobus, w którym umarł McCandless. We wrześniu 2007 miała miejsce premiera filmu Wszystko za życie, nakręconego na podstawie książki Jona Krakauera o tym samym tytule. Film ten spowodował ponowne ożywienie zainteresowania szlakiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alaska Mining Hall of Fame: Earl Pilgrim (ang.). [dostęp 28 sierpnia 2009].