Szlak przez Trawiastą Buczynę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlak przez Trawiastą Buczynę
POL Szlak czerwony.svg
Szlak przez Trawiastą Buczynę
Dane szlaku
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Początek Stare Czarnowo
Przez Las Budy, Kartno
Koniec Żelisławiec
Kod ZP
Numer 1145
Kolor znakowania czerwony
Długość 10,1 km
Typ szlak pieszy

szlak turystyczny czerwony Szlak przez Trawiastą Buczynę - czerwony znakowany szlak turystyczny, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo oraz w powiecie pyrzyckim, w gminie Bielice, na południowym obrzeżu Szczecińskiego Parku Krajobrazowego "Puszcza Bukowa", orientacyjnie wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 120.

Szlak o długości 10,1 km prowadzi przez historyczne posiadłości średniowiecznych cystersów z Kołbacza, których gospodarka kulturowa jest w wielu miejscach dobrze czytelna po dzień dzisiejszy. Na szlaku wiejskie granitowe kościoły wczesnogotyckie w Kartnie i Żelisławcu. W mijanym niedaleko rezerwacie przyrody "Trawiasta Buczyna" pięć kurhanów z epoki brązu, natomiast w pobliżu Żelisławca, na terenie użytku ekologicznego Zgniły Grzyb podkowiaste grodzisko wczesnośredniowieczne.

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

Kilometraż podano dla obu kierunków marszu:

Przebieg szlaku zweryfikowany według danych z roku 2007[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoni Adamczak: Szlaki turystyczne województwa szczecińskiego. Informator. Szczecin: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej. Oddział w Szczecinie, 1994, s. 21.
  2. Antoni Adamczak, Bogdan Kucharski: Okolice Szczecina. Warszawa: PTTK "Kraj", 2000, s. 70, seria: Na szlaku. ISBN 83-7005-424-2.