Szlaki turystyczne Torunia i okolic

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szlak Martyrologii Narodu Polskiego na terenie Barbarki
Fragment drogi rowerowej z Torunia do Unisławia
Fragment drogi rowerowej na Barbarkę przez Przysiek (teren dawnego Polchemu)

Szlaki turystyczne Torunia i okolic – krajobrazowo-przyrodnicze, forteczne oraz związane z martyrologią Narodu Polskiego szlaki piesze i rowerowe na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.

Szlaki piesze[edytuj | edytuj kod]

Szlak prowadzi wzdłuż doliny Wisły; początkowo lasami, później brzegiem starorzecza. W Ciechocinku przechodzi przez centrum letniskowej miejscowości, a następnie wspina się na szczyt krawędzi doliny Wisły do Raciążka. Od ruin zamku w Raciążu ponownie prowadzi w dół doliny, a następnie polami przy krawędzi nadwiślańskich zboczy do rynku w Nieszawie[1].
Trasa szlaku prowadzi lasami wzdłuż Doliny Drwęcy przez tereny Brodnickiego Parku Krajobrazowego. Po drodze szlak przechodzi przez kilka rezerwatów przyrody i miejscowości, w których znajdują się ważne zabytki, takie jak: zamek w Golubiu Dobrzyniu, ruiny zamku w Brodnicy[2].
Szlak prowadzi przy miejscach pamięci narodowej w Olku i na Barbarce; przebiega również przez tereny leśne położone na północny wschód od Torunia. Innymi walorami szlaku jest rezerwat przyrody Las Piwnicki i obserwatorium astronomiczne UMK w Piwnicach[3].
Szlak prowadzi sosnowymi lasami i terenami agrarnymi Pojezierza Chełmińskiego. Łączy szlaki najbliższych okolic Torunia z pieszymi szlakami w Dolinie Dolnej Wisły[4] .
Nazwa szlaku wzięła się od menonitów, którzy byli niderlandzkimi osadnikami w Polsce od XVII w[5].
  • szlak turystyczny czarny Szlak forteczny (44 km) Toruń (Plac Rapackiego) – Toruń (Dworzec Główny PKP)
Szlak, którego trasa prowadzi po XIX-wiecznych zabudowaniach obronnych Twierdzy Toruń. Szlak prowadzi zarówno północną jak i południową częścią miasta[6].

Szlaki rowerowe[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Henryk Miłoszewski: TORUŃ - Ciechocinek - Raciążek - NIESZAWA. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  2. Henryk MIłoszewski: TORUŃ - Golub D. - Brodnica - Ostrowite. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-12-06)].
  3. Henryk MIłoszewski: TORUŃ - Zamek Bierzgłowski - TORUŃ. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2023-03-29)].
  4. Henryk Miłoszewski: UNISŁAW - ZAMEK BIERZGŁOWSKI. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  5. Henryk Miłoszewski: TORUŃ - Gniewkowo.. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  6. TORUŃ - forty toruńskie - TORUŃ. [w:] Oddział Miejski PTTK w Toruniu [on-line]. [dostęp 2023-06-27]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]