Szlamiec długodzioby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlamiec długodzioby
Limnodromus scolopaceus[1]
(Say, 1823)
Szlamiec długodzioby
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Nadrząd neognatyczne
Rząd siewkowe
Rodzina bekasowate
Podrodzina słonki
Rodzaj Limnodromus
Gatunek szlamiec długodzioby
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg

Szlamiec długodzioby (Limnodromus scolopaceus) – gatunek ptaka z rodziny bekasowatych (Scolopacidae). Gniazduje na podmokłych terenach tundry na dalekiej północy Ameryki Północnej i wschodniej Syberii. Zimuje na południu Stanów Zjednoczonych i w Ameryce Środkowej, zatrzymując się nad brzegami słodkich wód. Bardzo rzadko zalatuje do Europy.

Do Polski zalatuje wyjątkowo[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wygląd zewnętrzny
Sylwetka krępa o stosunkowo krótkich nogach, przypominająca kszyka. Bardzo długi, prosty dziób z nieco grubszym końcem, Obie płci ubarwione jednakowo. W szacie godowej grzbiet i pokrywy skrzydłowe ciemne, spód ciała rdzawobrązowy, prążkowany. Szyja i pierś gęsto kreskowane. Na ciemnej głowie jasna brew. Pokrywy ogonowe i ogon gęsto czarno-biało prążkowane (czarne prążki są szersze od białych). W szacie spoczynkowej wierzch jednolicie szarobrunatny, spód biały, a pierś szara bez plamek. Młode podobne do dorosłych w szacie spoczynkowej, ale z piórami o rdzawych brzegach i ciemnych środkach. Dorosłe upierzenie uzyskują już pierwszej jesieni.
Głos
W locie wysokie, ostre "kiik" lub głośne "piw". Rzadziej głos jest dwu- lub trzysylabowy.
Rozmiary
długość ciała ok. 26–31 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 42–51 cm

Pożywienie[edytuj | edytuj kod]

Owady, mięczaki, skorupiaki i inne bezkręgowce, z niewielką domieszką roślin. Swoim długim dziobem sonduje dno w poszukiwaniu pokarmu, podobnie jak inne bekasy.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Limnodromus scolopaceus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Limnodromus scolopaceus. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Gatunki ptaków stwierdzone w Polsce - stan z 31.12.2009 (pol.). Komisja Faunistyczna Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. [dostęp 2010-02-15].
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. z 2004 r. Nr 220, poz. 2237)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Paul Sterry, Andrew Cleve, Andy Clements, Peter Goodfellow: Ptaki Europy: przewodnik ilustrowany. Warszawa: Świat Książki, 2007, s. 186. ISBN 978-83-247-0818-5.
  2. Lars Jonsson: Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego. tłum. Tadeusz Stawarczyk, Jan Lontkowski, Tomasz Cofta. Warszawa: MUZA, 2006, s. 248. ISBN 83-7319-927-6.