Sznur pereł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Sznur pereł
Vrouw met parelsnoer
Ilustracja
Autor

Jan Vermeer

Data powstania

ok. 1662–1665

Medium

olej na płótnie

Wymiary

55 × 45 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Berlin

Lokalizacja

Gemäldegalerie

Sznur pereł albo Naszyjnik pereł, Kobieta z naszyjnikiem pereł (niderl. Vrouw met parelsnoer) – obraz Jana Vermeera datowany na lata 1662–1665. Płótno jest sygnowane, podpis znajduje się na stole.

Obraz pojawia się w spisie kolekcji Jacobusa Dissiusa, która została sprzedana 16 maja 1696 w Amsterdamie. W zachowanym spisie tych dzieł płótno zostało opisane jako przymierzająca perły. Później wiele razy zmieniał właścicieli i obecnie znajduje się w berlińskim Staatliche Museen.

Obraz przedstawia z profilu młodą kobietę, ubraną w żółty kubraczek z gronostajem i trzymającą za końce wstążki od perłowego naszyjnika. Dziewczyna, zastygła w pół gestu, stoi przed lustrem, zawieszonym na ścianie w pobliżu okna, przysłoniętego żółtą zasłonką. Między nią a ścianą ustawiony jest stół z dwoma krzesłami, na którego blacie leży bilecik wskazujący, że kobieta szykuje się dla ukochanego.

Badacze uważają, że tematem tego obrazu jest próżność i marność, konflikt między cnotą a przywarą.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Albert Blankert, Vermeer van Delft, Antoni Ziemba (tłum.), Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1991, ISBN 83-221-0534-7, OCLC 69481260.
  • Schneider Norbert, Tout l’oeuvre peint de Vermeer, „Taschen”, 2004, ISBN 3-8228-0971-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]