Szop krabożerny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szop krabożerny
Procyon cancrivorus[1]
(G. [Baron] Cuvier, 1798)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ssaki

Podgromada

żyworodne

Infragromada

łożyskowce

Rząd

drapieżne

Rodzina

szopowate

Rodzaj

szop

Gatunek

szop krabożerny

Podgatunki
  • P. c. aequatorialis J. A. Allen, 1915
  • P. c. cancrivorus (G.[Baron] Cuvier, 1798)
  • P. c. nigripes Mivart, 1886
  • P. c. panamensis (Goldman, 1913)[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Szop krabożerny[4], szop rakojad[5] (Procyon cancrivorus) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny szopowatych, blisko spokrewniony z szopem praczem.

Charakterystyka ogólna[edytuj | edytuj kod]

Bardzo podobny do północnoamerykańskiego szopa pracza, ale z ciemnobrązowymi kończynami i stopami. Wyraźne czarne obrączkowanie na ogonie i czarna maska nadają zwierzęciu charakterystyczny wygląd. Sierść jest krótka, włosy sztywne. Na karku włosy układają się w kierunku głowy, która jest szeroka; pysk spiczasty. Uszy są stosunkowo krótkie i białe. Sierść na stronie grzbietowej wygląda, jakby była trochę przybrudzona, na brzuchu jest od białawej do rdzawej. Wydziela bardzo intensywny, charakterystyczny zapach. Zwierzęta żyjące w południowo-wschodniej Brazylii i północnej Argentynie są bardziej podobne do szopa pracza niż osobniki żyjące w Amazonii.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Długość ciała bez ogona
54 - 65 cm
Długość ogona
25 - 38 cm
Masa ciała
3 - 8 kg

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Od Kostaryki i Panamy na północy do Urugwaju i północno-wschodniej Argentyny na południu, ale tylko na wschód od Andów.

Środowisko życia[edytuj | edytuj kod]

Szop krabożerny zamieszkuje strumienie oraz brzegi rzek i jezior, a także słodkowodne bagna. W niektórych miejscach zwierzę to jest gatunkiem synantropijnym.

Tryb życia[edytuj | edytuj kod]

Szopy krabożerne żyją pojedynczo i są aktywne głównie nocą. Potrafią się dobrze wspinać, jednak przebywają przede wszystkim na ziemi, najczęściej nad brzegami lub w płytkiej wodzie, gdzie poszukują pokarmu.

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Szopy krabożerne żywią się ślimakami słodkowodnymi, małżami, rybami i rakami. Uzupełniają go czasami płazami i owocami.

Rozród[edytuj | edytuj kod]

Na czas rozrodu szopy krabożerne łączą się w pary. Po ciąży trwającej 60-73 dni rodzi się 2 -4 młodych o masie urodzeniowej około 70 g.

Długość życia[edytuj | edytuj kod]

Szopy krabożerne żyją od 10 do 14 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Procyon cancrivorus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Procyon cancrivorus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 20 września 2009]
  3. F. Reid, K. Helgen, J.F. González-Maya, Procyon cancrivorus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015, wersja 2015.2 [dostęp 2015-08-15] (ang.).
  4. Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, 2015, s. 297. ISBN 978-83-88147-15-9.
  5. E. Keller, prof. dr. J. H. Reichholf, G. Steinbach i inni: Leksykon zwierząt: Ssaki. Cz. 2. Warszawa: Horyzont, 2001, s. 147. ISBN 83-7227-614-5.