Szopy (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Widok na Szopy Polskie (ulica Bocheńska) ze skarpy warszawskiej

Szopy – dawna wieś podwarszawska, od 1916 w granicach miasta w dzielnicy Mokotów, dzieląca się od XVIII wieku na Szopy Polskie i Szopy Niemieckie. Historycznie Szopy Polskie zlokalizowane były w rejonie Królikarni na południe od niej, Szopy Niemiecke po przeciwnej stronie późniejszej ulicy Puławskiej. W systemie MSI głównie na obszarach Ksawerowa i Stegien.

Wieś szlachecka, wymieniana w 1456, od XVII wieku własność zakonu karmelitów bosych, po 1795 własność rządowa. Pod koniec XVIII wieku władze pruskie osadziły tu na terenie folwarku kolonistów niemieckich w kolonii Szopy Niemieckie, na terenie wsi powstała kolonia Szopy Polskie. W 1916 wraz z gminą Mokotów i kilkoma okolicznymi wsiami włączona w granice miasta[1].

W 1898 oddana została do użytku Grójecka Kolej Dojazdowa pomiędzy Placem Keksholmskim (plac przy koszarach Pułku Keksholmskiego, na południe od rogatek mokotowskich przy placu Unii Lubelskiej) a Piasecznem, jedna ze stacji nosiła nazwę Szopy. W 1938 linia została wycofana z Warszawy aż do stacji Szopy, a w 1943 nazwa stacji została zmieniona na Dworzec Warszawa Południowa[2]. Kolejka została zlikwidowana na tym Dworcu w 1969 roku, a obecnie funkcjonuje tu pętla autobusowa i przystanek metra A-7 Wilanowska.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]