Szorstkowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szorstkowiec
Ilustracja
Trachycarpus fortunei
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd arekowce
Rodzina arekowate
Rodzaj szorstkowiec
Nazwa systematyczna
Trachycarpus H.Wendl.
Bull. Soc. Bot. France 8: 429. 1862
Palma szorstkowiec w kujawsko-pomorskiem
Szorstkowiec Fortunego z owocami

Szorstkowiec (Trachycarpus H.Wendl.) – rodzaj roślin, należący do rodziny arekowatych (palm). Należy do niego kilka gatunków roślin dziko rosnących w Chinach i w Himalajach, niekiedy na dużych wysokościach[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Są to małe lub duże drzewa o kłodzinie przeważnie pokrytej uschłymi liśćmi[2]. Liście w kształcie wachlarza, ciemnozielone, o średnicy do 1,5 m, podzielone na wąskie i ostro zakończone łatki. Z żółtych kwiatów powstają ciemnego koloru pestkowce[2].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG III z 2009)[1]

Należy do rodziny arekowatych (Arecaceae), rzędu arekowce (Arecales), kladu jednoliścienne (monocots) w obrębie kladu okrytonasiennych. W obrębie arekowatych należy do podrodziny Coryphoideae, plemienia Corypheae i podplemienia Thrinacinae[3].

Pozycja rodziny w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa liliowe (Liliidae J.H. Schaffn.), podklasa arekowe (Arecidae Takht.), nadrząd Arecanae Takht., rząd arekowce (Arecales Bromhead), rodzina arekowate (Arecaceae Schultz Sch.), rodzaj szorstkowiec (Trachycarpus H.Wendl.)[4].

Gatunki

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Rośliny ozdobne: ze względu na mrozoodporność szorstkowce są popularnymi roślinami ozdobnymi w krajach europejskich o łagodnym klimacie. Rodzaj ten został zaaklimatyzowany w Europie Zachodniej, a nawet w niektórych regionach Krajów Skandynawskich: Danii, Norwegii i Szwecji. W Polsce możliwa jest uprawa tych palm na wolnym powietrzu pod warunkiem zapewnienia odpowiedniej ochrony zimowej ze szczególnym uwzględnieniem dogrzewania[5]. W Europie Zachodniej szorstkowiec Fortunego jest "reklamowany" jako odporny na mrozy -12 do -17 stopni Celsjusza. Szorstkowce to rośliny odporne także na zasolenie i na wiatr tak, że na naturalnych stanowiskach występuje często na zapleczu plaż.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-15].
  2. a b c zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  4. Reveal James L. System of Classification. PBIO 250 Lecture Notes: Plant Taxonomy. Department of Plant Biology, University of Maryland, 1999 Systematyka rodzaju Trachycarpus według Reveala
  5. Palmy w ogrodzie uprawa pielęgnacja, palmiarnia.