Szpital Wojewódzki w Łomży

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szpital Wojewódzki w Łomży
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Zdjęcie szpitala
Dewiza Jesteśmy tu po to, aby każdy pacjent mógł w zakresie swojego zdrowia odzyskać lub poprawić jego stan, otrzymać ulgę w cierpieniu, poprawić swoją jakość życia.
Data założenia 1996
Typ szpitala wojewódzki szpital specjalistyczny
Państwo  Polska
Adres al. Piłsudskiego 11,
18-400 Łomża
Oddziały szpitalne 24
Położenie na mapie Łomży
Mapa lokalizacyjna Łomży
Szpital Wojewódzki w Łomżyim. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Szpital Wojewódzki w Łomży
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Szpital Wojewódzki w Łomżyim. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Szpital Wojewódzki w Łomży
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Ziemia53°09′38″N 22°05′08″E/53,160556 22,085556
Strona internetowa

Szpital Wojewódzki im. kardynała Stefana Wyszyńskiego – szpital w Łomży, położony przy Alei Józefa Piłsudskiego 11, świadczący usługi medyczne poziomu podstawowego i specjalistycznego.

W skład szpitala wchodzi 19 oddziałów, na których znajdują się 642 łóżka[1]. Szpital, jako jeden z nielicznych w województwie podlaskim, posiada na wyposażeniu aparat do kruszenia kamieni w układzie moczowym metodą nieinwazyjną ESWL oraz sprzęt do badań urodynamicznych. Placówka dysponuje również tomografem komputerowym, mammografem, ultrasonografami, aparatami rentgenowskimi czy densytometrami. Szpital pełni codziennie ostry dyżur na wszystkich oddziałach.

Historia[edytuj]

Początki szpitala datuje się na XIX wiek, kiedy to placówka była zakładem dobroczynnym, który opiekował się starcami i nędzarzami. W 1890 roku szpital rozpoczął działalność skierowaną do wszystkich chorych. W latach 1920-1939 szpital nosił nazwę Publiczny Szpital Łomżyńskiego Powiatowego Związku Komunalnego pod wezwaniem Św. Ducha i miał swoją siedzibę przy ulicy Wiejskiej. Szpital posiadał wówczas cztery oddziały: chirurgiczny, ginekologiczny, położniczy oraz internistyczny. W tym samym czasie w Łomży istniał Szpital Żydowski, założony w 1857 roku przy ulicy Senatorskiej. Po wysiedleniu przez hitlerowców mieszkańców getta w 1942 roku powstał tam szpital zakaźny. Drugi szpital zakaźny w mieście znajdował się przy ulicy Krzywe Koło. W 1965 roku szpital przy ulicy Wiejskiej otrzymał budynek przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 1. Następne rozszerzenie działalności szpitala miało miejsce w 1972 roku, gdy otwarto dwa nowe oddziały w oddzielnym budynku: oddział zakaźny i płucny. 27 września 1996 roku nastąpiło otwarcie nowej siedziby szpitala przy Alei Józefa Piłsudskiego 11, do którego były przenoszone oddziały ze "starego" szpitala oraz uruchomiono nowe, specjalistyczne oddziały.

Przypisy

  1. Podana liczba jest rzeczywistą liczbą łóżek (bez stanowisk i łóżek dziennego pobytu). Dane za rok 2006.

Bibliografia[edytuj]

  • Urząd Miejski w Łomży: Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej miasta Łomża. Łomża: listopad 2006.