Szranki i konkury

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szranki i Konkury
Seria: Kajko i Kokosz
Scenariusz

Janusz Christa

Rysunki

Janusz Christa

Kraj wydania

Polska

Język

polski

Data pierwszego wydania

1985

Wydawca

KAW

poprzedni
Złoty puchar
następny
Woje Mirmiła

Szranki i konkurykomiks Janusza Christy z serii Kajko i Kokosz i stanowi drugą część cyklu.

Historia komiksu[edytuj | edytuj kod]

Czarno-biała opowieść początkowo ukazywała się w odcinkach w Wieczorze Wybrzeża w latach 1973 a 1974, równolegle drukowana w „Ekspresie Poznańskim” z paromiesięcznym opóźnieniem. Historia została drukowana w „Wieczorze Wybrzeża” ponownie w latach 1985-1986, aż została wydana w formie dwóch albumów w 1985 roku za nakładem Krajowa Agencja Wydawnicza. Tu trzeba zaznaczyć, że o ile wersja gazetowa miała 344 paski, tak wersja albumowa tylko 330 - poza wyciętymi wątkami, niektóre zostały narysowane na nowo w „zwęźlonej” wersji.

W roku 2005 Egmont Polska wydał serię w wersji kolorowej, tym razem rozbijając ją na trzy albumy. 15 pasków było narysowanych na nowo (prawdopodobnie ze względu na słabą jakość oryginałów). Autorem kolorów był Jacek Skrzydlewski.[1],[2]

Pomimo wydań albumowych komiks ukazywał się znów w odcinkach w „Dzienniku bałtyckim” (lata 1996-1997) i później w latach 2006-2008 (w wersji kolorowej), gdzie historie skrócono tym razem do 220 pasków.

W internetowym plebiscycie portalu „Na Plasterki” na najlepszy epizod Kajka i Kokosza komiks zdobył pierwsze miejsce. Album był też ulubionym epizodem samego Janusza Christy [3]

Fabuła komiksu[edytuj | edytuj kod]

Książę Wojmił zostaje opuszczony przez swoich rycerzy. Marząc o napaści na swojego sąsiada Mszczuja prosi swojego brata Mirmiła o wysłanie posiłków. Mirmił wysyła mu swoich dwóch najlepszych rycerzy - Kajka i Kokosza, którzy ostatnio narzekają w grodzie na nudę. Po drodze spotykają rycerza Wita, który marzy o zdobyciu ręki Fochny - wybrednej i rozpieszczonej córki Mszczuja. Sprawa się komplikuje, gdy Wojmił także zakochuje się w Fochnie i dwójka zaczyna konkurować o jej rękę. Fochna stawia adoratorom trzy zadania. Wojmił wysyła Kokosza by wykonał za niego zadania, Wit zaś prosi o pomoc Kajka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na plasterki !!!: Skąd się biorą okładki?, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-20].
  2. Na plasterki !!!: 2w1: Złote konkury, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-20].
  3. Na plasterki !!!: SONDA: Setki fanów nie mogą się mylić, na-plasterki.blogspot.com [dostęp 2017-11-20].