Sztandar Szydłowca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Awers sztandaru
Rewers sztandaru

Sztandar Szydłowca - jeden z oficjalnych symboli miejskich Szydłowca, obok herbu. Ustanowiony uchwałą rady miejskiej z dnia 26 września 2006 roku, poświęcony 5 listopada w szydłowieckiej farze przez tamtejszego proboszcza ks. Adama Radzimirskiego.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Sztandarem Szydłowca jest dwuboczny, kwadratowy płat o boku 110 cm. Na awersie sztandar jest barwy białej. Widnieje na nim herb miasta otoczony napisem: "Miasto i Gmina Szydłowiec, A. D. 2006". Ta część sztandaru nawiązuje do nierozerwalności administracyjnej i kulturowej Szydłowca i jego okolic. Rewers sztandaru pokrywają barwy narodowe Polski z wkomponowanym w jej środek orłem z godła narodowego. Nad głową ptaka znajduje się dewiza Szydłowca: "Dla Boga, Ojczyzny i Społeczności". Symbole te podkreślają zarówno lokalny jak i narodowy patriotyzm mieszkańców miasta i gminy. Boki ma zwieńczone złotymi frędzlami. Sztandar umocowany jest na drewnianym palu uwieńczonym srebrną głowicą w kształcie orła.

Funkcja[edytuj | edytuj kod]

Sztandar Szydłowca powstał z myślą o namacalnym symbolu władzy w tym mieście. Będzie ona używana z okazji ważnych uroczystości państwowych i lokalnych. Eksponować ją może wyłącznie burmistrz miasta i gminy oraz jej rada. Oryginał sztandaru jest przechowywany w gabinecie burmistrza w ratuszu miejskim w Szydłowcu. Sztandar jest jednym z nielicznych sztandarów miejskich w Polsce, używany jest podczas wszystkich ważnych uroczystości państwowych, patriotycznych i lokalnych.