Sztuka i Moda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sztuka i Moda (SIM) – jedna z warszawskich kawiarni okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kawiarnia mieściła się przy ul. Królewskiej 11[1] we wnętrzu starej oranżerii w miejscu, gdzie obecnie znajduje się hotel Sofitel Victoria. Założyła ją hrabina Zofia Raczyńska, secundo voto podporucznikowa Zofia Arciszewska. Organizowano tam wystawy malarskie, pokazy mody, ale również np. konkursy i wystawy psów. Była miejscem, gdzie spotykali się artyści, literaci (np. Świętopełk Karpiński). Kawiarnia była rodzajem elitarnego salonu literacko-muzycznego.

W czasie okupacji codziennie odbywały się w niej popołudniami i wieczorami koncerty z udziałem znanych muzyków. Od 1940 roku występował tutaj regularnie duet fortepianowy Witold Lutosławski i Andrzej Panufnik. Wykonywali swoje aranżacje utworów popularnych i klasycznych. Chociaż zakazane było publiczne wykonywanie muzyki polskiej, grano utwory np. Szymanowskiego, podając cenzurze inny repertuar. Pewnego dnia w czasie łapanki wywieziono wszystkich gości, a obaj pianiści uratowali się w ostatniej chwili z resztą personelu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anna Strzeżek: Od konsumpcji do konspiracji, czyli warszawskie lokale gastronomiczne 1939–1944. Warszawa: Wydawnictwo TRIO, 2012, s. 218. ISBN 978-83-7436-306-8.