Szturmowcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy postaci fikcyjnych. Zobacz też: Stormtroopers of Death – zespół muzyczny.
Szturmowcy imperium w czasie marszu
Szturmowcy w akcji
Weteran walk z Rebeliantami z pełnym wyposażeniem bojowym (na defiladzie)

Szturmowcy (ang. Stormtroopers) – fikcyjne postacie z uniwersum Gwiezdnych wojenżołnierze Imperium ubrani w charakterystyczne białe pancerze.

Głównym zadaniem szturmowców było utrzymywanie porządku i tępienie buntów w Galaktyce. Wywodząc się bezpośrednio od klonów stworzonych podczas wojen klonów, nie wchodzili w skład Marynarki Imperialnej ani stworzonej później regularnej armii, ale byli wykorzystywani zarówno na powierzchniach planet, jak i na pokładach okrętów kosmicznych.

Początkowo oddziały szturmowców składały się z zaprogramowanych genetycznie na posłuszeństwo wobec dowódców klonów. Gdy ze względu na przyspieszony proces starzenia się klony zaczęły wymierać, w szeregi szturmowców zaczęto także rekrutować – nierzadko pod przymusem – zwykłych ludzi, poddawanych następnie praniu mózgu. Szturmowcy byli lojalni wobec swojego władcy i jego Nowego Ładu, niemal pozbawieni strachu i całkowicie nieprzekupni. Mieli bez żadnych wątpliwości wykonywać rozkazy dowódców, nie zważając nawet na własne bezpieczeństwo.

Szturmowcy mieli za zadanie przerażać wroga – między innymi swą anonimowością i pozornie nieskończonymi ilościami uzupełnień. Nie mieli własnych imion, a jedynie kolejne numery (np. TK-1110).

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Tworzono różne oddziały szturmowców przeznaczone do rozmaitych zadań lub przystosowane do konkretnego środowiska działań. Scout troopers – jednostki zwiadowcze, Sandtroopers – pustynne, Snowtroopers – śnieżne, Shock troopers – wyposażone w ciężkie uzbrojenie. Istniały także jednostki specjalne lub eksperymentalne, jak Dark Troopers.

Scout Troopers (Żołnierze Zwiadowcy)[edytuj | edytuj kod]

Jednostki przeznaczone do działań zwiadowczych. Są oni opancerzeni lżej niż zwykli szturmowcy, ich charakterystyczną cechą jest nietypowy hełm, w którym znajdują się przybory ułatwiające orientację w terenie. Wyposażeni są w lekką broń oraz skutery repulsorowe zwiększające mobilność. Można ich zobaczyć w 6 części Gwiezdnych wojen na Endorze.

Snow Troopers (Śnieżni Żołnierze)[edytuj | edytuj kod]

Szturmowców śnieżnych odróżniał od zwykłych ubiór oraz przeszkolenie. Ich pancerze posiadały dodatkowe systemy izolacyjne i grzewcze, doskonale chroniące ich przed zimnem. Tacy szturmowcy zostali użyci m.in. przeciwko Rebeliantom na Hoth.

Sand Troopers (Sacetro – Żołnierze pustynni)[edytuj | edytuj kod]

Szturmowców piaskowych odróżniał od zwykłych ubiór oraz przeszkolenie. Ich pancerze posiadały dodatkowe systemy chłodzące i zapas wody, doskonale chroniące ich przed przegrzaniem. Tacy szturmowcy zostali użyci m.in. w poszukiwaniu droidów na Tatooine.

Space Troopers (Kosmiczni Żołnierze)[edytuj | edytuj kod]

Inaczej szturmowcy Zero-G. To ciężka piechota używana przez Imperium do działań w przestrzeni kosmicznej. Ich pancerze są uzbrojone niczym małe czołgi. Używani są w celach abordażowych oraz do zadań specjalnych w przestrzeni kosmicznej. Uważani są za jedną z bardziej elitarnych formacji.

Dark Troopers (Żołnierze Ciemności)[edytuj | edytuj kod]

Eksperymentalny rodzaj droidów bojowych, zaprojektowany przez generała Roma Mohca na wzór szturmowców. Konstrukcje z Fazy Pierwszej projektu były dostosowane wyłącznie do walki wręcz i przy pomocy broni białej, podczas gdy te z Fazy Drugiej były wyposażone broń strzelecką (działko plazmowe), wyrzutnię rakiet i plecak odrzutowy zwiększający ich mobilność. Istniał również unikatowy prototyp droida Fazy Trzeciej, który mógł być sterowany od wewnątrz przez żywego człowieka.

Water Troopers (Żołnierze Wodni)[edytuj | edytuj kod]

Wyspecjalizowane jednostki szturmowe, działające na wodnych planetach między innymi Naboo. Nosili oni stroje wodoodporne z rurami dostarczającymi tlen do hełmu. Pancerze tych szturmowców były wytrzymalsze i lżejsze co ułatwiało pływanie pod wodą. Dodatkowo zbroje posiadały wiele płetw. Nosili oczywiście butle z tlenem i soczewki polaryzujące z wizjerem ułatwiającym widzenie pod wodą.

Storm Commandos (Komandosi)[edytuj | edytuj kod]

Elitarna jednostka stworzona i nadzorowana przez gen. Crixa Madine’a (przed jego dezercją i przyłączeniem do Rebelii). Posiadali charakterystyczne czarne pancerze podobne do pancerzy Zwiadowców, ale wyposażone w systemy maskowania. Byli wykorzystywani do sabotażu, operacji „chirurgicznych” itp. Ich liczebność ograniczała się do kilkunastu drużyn, przez co nie pojawiali się zbyt często w czasie Galaktycznej Wojny Domowej.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Normalni szturmowcy wyposażeni byli w:

  • karabin blasterowy BlasTech E-11
  • lekki blaster BlasTech SE-14r
  • detonator termiczny z baradium
  • granat wstrząsowy SoroSuub LXR-6

Podział[edytuj | edytuj kod]

Szturmowcy dzielili się na drużynę, pluton, kompanię, batalion, pułk, jednostki bitewne (zwane legionami). Najsłynniejszym oddziałem szturmowców był Legion 501 zwany Pięścią Vadera, zostający bezpośrednio pod rozkazami lorda.

Najwyższy Porządek[edytuj | edytuj kod]

Kostium szturmowca Najwyższego Porządku

W ciągu 30 lat po bitwie o Endor i klęsce Imperium w wojnie z Sojuszem Rebeliantów powstał złowrogi Najwyższy Porządek pod dowództwem Snoke'a mobilizujący kolejne oddziały szturmowców, tworząc korpus FN (z którego wywodzi się Finn - jeden z głównych bohaterów Przebudzenia Mocy) oraz kolejne rodzaje szturmowców:

Flametroopers (Ogniowi Szturmowcy)[edytuj | edytuj kod]

Wykorzystywani razem ze standardową jednostką piechoty Najwyższego Porządku. Dysponują miotaczami ognia wraz z plecakami wypełnionymi paliwem. Posiadają także hełmy ze szczelinowymi soczewkami, które redukują oślepiający blask światła wydobywający się z płomieni, a także specjalne rękawice służące do kontrolowania temperatury pod zbroją.[1]

Riot Control Stormtroopers (Szturmowcy bojowi)[edytuj | edytuj kod]

Szturmowcy posługujący się pałkami Z6, wyposażeni w tarcze zrobione z betaplastu[2]

Snowtroopers (Śnieżni Szturmowcy)[edytuj | edytuj kod]

Przeznaczeni do walki na planetach o skrajnie niskich temperaturach. Noszą specjalne zbroje, ocieplane hełmy oraz odporne na ciepło rękawice umożliwiające im działanie w mroźnych warunkach.

Stormtrooper Executioners (Żołnierze Egzekutorzy)[edytuj | edytuj kod]

Są oddziałem specjalistów utworzonym specjalnie do wymierzania sprawiedliwości szturmowcom, którzy dopuścili się zdrady.[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ogniowi szturmowcy. starwars.com. [dostęp 2018-04-07].
  2. Szturmowcy zamieszkowi. starwars.com. [dostęp 2018-04-07].
  3. Szturmowcy egzekutorzy. starwars.com. [dostęp 2018-04-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]