Sztywny Pal Azji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sztywny Pal Azji
Sztywny Pal Azji, Dni Mikolowa 2012 2.JPG
Sztywny Pal Azji na koncercie z okazji Dni Mikołowa, 2 września 2012
Inne nazwy Szpal
Rok założenia 1986
Pochodzenie  Polska (Chrzanów)
Gatunek rock
Obecni członkowie
Leszek Nowak
Jarosław Kisiński
Paweł Nazimek
Zbigniew Ciaputa
Krystian Różycki
Wojciech Wołyniak
Strona internetowa

Sztywny Pal Azjipolski zespół rockowy, który największą popularność zyskał w drugiej połowie lat 80. i pierwszej połowie lat 90.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Grupa powstała na początku 1986, założona przez gitarzystę, a zarazem głównego twórcę repertuaru Jarosława Kisińskiego oraz Leszka Nowaka, Pawła Nazimka, Janusza Dedę i Andrzeja Turka.

Pierwszy sukces odniósł na Festiwalu w Jarocinie w 1986, gdzie dał się poznać jako zespół popowo-rockowy o punkowym zabarwieniu. Zespół zakwalifikował się do „złotej dziesiątki”, a piosenka Nasze reggae stała się nieoficjalnym hymnem imprezy[1].

Rok później wyszła debiutancka płyta zespołu pt. Europa i Azja. Największe przeboje pochodzące z tego albumu, Spotkanie z... oraz Wieża radości, wieża samotności szybko znalazły się na wysokich miejscach Listy przebojów Programu Trzeciego. Na płycie gościnnie wystąpił Ryszard Wojciul, który wkrótce potem stał się członkiem zespołu.

W pełnym składzie Sztywny Pal Azji wystąpił m.in. na Festiwalu w Jarocinie w latach 1987, 1988 i 1989, Festiwalu Życia w Warszawie w 1987, w warszawskiej Stodole (1988), na Rock Opolu (1988). Zespół wziął także udział w trasach Krajowej Sceny Młodzieżowej (1987 i 1989). W roku 1988 grupa wzięła udział w realizacji zachodnioniemieckiego filmu mówiącego o polskim rocku pt. Dzień Solidarności. Zespół w składzie z pierwszej płyty nagrał cztery piosenki studyjne -"Psy wojny ", "Puszka Pandory " , "Owady". I tylko ten utwór "Poranne pociągi" ukazał się na składance płyty winylowej "Radio nieprzemakalnych " pod tytułem "Piosenka dla."

W 1989 zespół wydał kolejną płytę Szukam nowego siebie, z przebojami Nie zmienię świata oraz Smutna środa. Nastąpiły pewne zmiany personalne, odeszli Nazimek (do Chłopców z Placu Broni), Wojciul (do Róż Europy) i Deda. Pojawił sie za to w składzie Zbigniew Helfich. W roku czerwcu 1990 r.grupa wystąpiła na festiwalu Rock -Opole. W takim składzie zespół wydał w 1992 album Emocje. Na wiosnę tego roku ukazało się na rynku muzycznym wydawnictwo (prawdopodobnie pirackie) dwóch kaset TDK z zarejestrowanym koncertem „Sztywny Pal Azji live 1987”. Były tam utwory nigdzie nie publikowane np. „Tu jest prowincja a tam stolica”, „Niech żyje r’n’r”, „Country” czy super przebój „Nasza praca” i inne. Rok później -luty 1993- muzycy nagrali czwartą płytę Dewiacje na wakacje wydaną na przełomie 93/94 r. oraz teledysk z utworem „Turrurum”.

Kolejna płyta, Spotkanie z... 1986-1994 ukazała się w 1996. Na płycie znalazły się nowe wersje największych przebojów grupy. Po nagraniu tej płyty z zespołu odszedł Nowak[1] oraz Helfich. Kisiński jednak nie zamierzał rozwiązywać zespołu, powołał do składu Grzegorza Kłeczka, a sam stanął za mikrofonem. W uszczuplonym składzie grali dalej i 9 maja 1998 r. wystąpili na Polu Mokotowskim w Warszawie, prezentując min. utwór „Biały”. Publiczność bardzo dobrze przyjęła ich powrót na scenę.

W 1996 Sztywny Pal Azji nagrał także muzykę do filmu Macieja Ślesickiego Sara, oraz piosenkę Ty co dziś na składankę Wesołych Świąt.

W 2000 do zespołu powrócił Leszek Nowak i razem z zespołem wydał płytę Szpal z przebojem Polscy chłopcy-z repertuaru grupy Instytucja, po czym w niewyjaśnionych do końca okolicznościach zespół opuścił Kisiński w listopadzie 2004 r. na kilkanaście dni przed wejściem do studia nagraniowego. Grupa działała w dalszym ciągu z gitarzystą Waldemarem Koterbą. O mały włos nie doszło do sporu sądowego o nazwę zespołu między liderem a pozostałymi członkami zespołu. Ostatecznie muzycy zakopali topór wojenny i pogodzili się, godząc się na wydanie CD „Nieprzemakalni”. Na jubileusz grupy i na koncert 20-letniej historii, który odbył się w Chrzanowie 4 czerwca 2006 r. niestety nie przybył J. Kisiński, toteż repertuar ograniczył się do nagrań z płyt. Muzycy zaprezentowali jednak ciekawą wersję przeboju „Budujemy grób dla faraona”, a na koniec publiczność odśpiewała im uroczyste 100 lat. W czerwcu tego roku zmarł Janusz Deda, pierwszy perkusista. Jego odejście uczczono pożegnalnym koncertem. Od tego czasu Sztywny koncertował sporadycznie np. zagrał 3 koncerty w styczniu 2007 r. dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w czerwcu 2007 r. na Dni Jaworzna, gdzie wystąpił z nowym basistą Jackiem Śliwczyńskim (T.Love, Furmanka).

Latem 2007 Kisiński i Wojciul postanowili reaktywować zespół wraz z pozostałymi członkami L.Nowakiem i Z.Ciaputą. W pierwszych sesjach nagraniowych demo brał udział Leszek Nowak, który wraz ze Sztywnym Palem Azji nagrał dwie nowe piosenki pt. „Dancefloor Poland” – bardzo ciekawy tekst Kisińskiego o emigracji Polaków udających się na wyspy brytyjskie po zarobek – i „Pij mleko”. Po przesłuchaniach nowym wokalistą zespołu został laureat 3 miejsca IV edycji programu Idol, Bartosz Szymoniak, który w tychże nagraniach już uczestniczył.

Premiera nowej płyty „Miłość jak dynamit” nastąpiła 22 lutego 2008. Singlem zwiastującym krążek był Kostium Davida Byrne.

Zespół w nowym składzie ma za sobą występy na Festiwalu im. Ryszarda Riedla w Tychach, koncercie „Solidarni z Gruzją” oraz koncercie „20 lat wolności” dla telewizji Polsat, na którym zaśpiewali obaj wokaliści Bartosz Szymoniak i Leszek Nowak. W czerwcu 2011 r. w Chrzanowie odbył się koncert jubileuszowy. Wystąpili prawie wszyscy byli członkowie zespołu w tym członkowie pierwszego składu Paweł Nazimek i Andrzej Turek ( "Azja") , jednak bez L.Nowaka, który nie mógł przybyć na uroczystość.

W 2012 roku na rynek weszła kolejna płyta "Fiss pink" , której piosenki zaśpiewał B.Szymoniak. Znalazło się na niej kilka melodyjnych utworów jak :"To lato to sen " ( pod zmienionym nieco tytułem ), " Flakon " oraz bardzo ładnie zaśpiewana nostalgiczna piosenka z tekstem Bogdana Łyszkiewicza, lidera Chłopców z placu Broni pod tytułem "Słońce gdy jadę szosą ".

Na dwudziestopięciolecie działalności Wydawca płytowy MTJ wydał box z reedycją wszystkich płyt studyjnych wzbogaconą utworami koncertowymi i nigdy nie publikowanymi m.in. piosenkami śpiewanymi przez pierwszego wokalistę Leszka Nowaka jak „Jestem sam”, „Psy wojny” czy „Owady”. Znalazły się tam również utwory śpiewane przez lidera Jarka Kisińskiego – m.in. „Biały”, „Horoskop”, „Twoja dziewczyna” i inne. Kilka piosenek np. „Obóz”, „Zawsze i wszędzie”, „Kateo”, „Nie zawsze ten”, „Polscy chłopcy” jest nową aranżacją utworów z repertuaru grupy Instytucja, w której grali niegdyś w latach 80. J.Kisiński, Z.Ciaputa i L.Nowak. We wrześniu 2013 r. na rynek weszła składanka z największymi przebojami grupy pod tytułem "Kolory muzyki".

W 2014 roku największy przebój zespołu – Wieża radości, wieża samotności uzyskał pierwsze miejsce w Polskim Topie Wszech Czasów radiowej Trójki. Dzień później Jarek Kisiński zapowiedział trasę koncertową „Pierwszy skład zespołu Sztywny Pal Azji gra pierwszą płytę Europa i Azja”. W lipcu ukazał się singiel promujący trasę o tytule „Na moim strychu”. Utwór ten zaśpiewał Leszek Nowak. W marcu 2015 roku grupa nagrała kolejny nowy utwór zaśpiewany również przez Leszka Nowaka, zatytułowany "Piękna dekada samobójców".

1 lipca 2015 roku zespół ogłosił zakończenie współpracy z Bartoszem Szymoniakiem, oraz powrót do składu pierwszego wokalisty - Leszka Nowaka, a także basisty - Pawła Nazimka[2].

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Notowane utwory[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Notowane utwory
LP3[3]
1987 Kurort 5
To jest nasza kultura 11
Spotkanie z... 2
Nieprzemakalni 5
Wieża radości, wieża samotności 1
1988 Póki młodość w nas 4
1989 Myśli przebrane 8
Nie zmienię świata 1
1990 Smutna środa 8
1992 Obóz 22
1994 Turururum 30
1995 Nasze reggae 50
2001 Przepraszam 18
Polscy chłopcy 16

Przypisy

  1. a b Encyklopedia polskiego rocka.
  2. Sztywny Pal Azji - czas na zmiany . Sztywny Pal Azji - strona oficjalna, 2015-07-01. [dostęp 2015-08-13].
  3. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]