Szwadron czołgów rozpoznawczych dywizjonu rozpoznawczego 10 BK

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szwadron Czołgów Rozpoznawczych Dywizjonu Rozpoznawczego 10 BK
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1939

Tradycje
Rodowód

Sformowana przez 2 Batalion Pancerny

Dowódcy
Pierwszy

rtm. Lucjan Pruszyński

Organizacja
Rodzaj sił zbrojnych

Wojska lądowe

Rodzaj wojsk

Bronie pancerne

Podległość

Dywizjon Rozpoznawczy 10 BK 10 Brygada Kawalerii

Szwadron czołgów rozpoznawczych dywizjonu rozpoznawczego 10 BKpododdział broni pancernych Wojska Polskiego.

Szwadron wchodził w skład Dywizjonu Rozpoznawczego 10 Brygady Kawalerii w Rzeszowie.

Działania bojowe[edytuj | edytuj kod]

Mobilizacja

Szwadron został zmobilizowany w ramach mobilizacji alarmowej w grupie "czarnej" przez 2 batalion pancerny w Żurawicy planowo do 27 sierpnia 1939 roku, faktycznie szwadron został zmobilizowany w pierwszej dekadzie sierpnia i dołączył do dywizjonu na koncentracji letniej poza Rzeszowem w rejonie wsi Czudec, Nowa Wieś, Folwark Babica. W dniu 15 sierpnia dywizjon wraz z nim szwadron czołgów rozpoznawczych został przegrupowany w pobliże Krakowa do miejscowości Liszki. Tam po otrzymaniu ostatnich uzupełnień 27 sierpnia osiągnął pełną gotowość do działań[1]. Wyposażony był w 9 czołgów TKF z km wz. 25 i 4 TKF z nkm wz. 38[2].

Działania bojowe szwadronu czołgów rozpoznawczych

1 września 1939 roku szwadron dokonał przemarszu do rejonu Skomielnej Górnej, którą osiągnął ok godz.17. 2 września od godz.9.00 szwadron czołgów bez 2 plutonu, wzmocniony dwoma działami samobieżnymi TKS-D i sekcją motocyklistów dozorował odcinek od Skawy Dolnej do Naprawy. 2 pluton wspierał szwadron strzelców w walce na wzg. 523 w pobliżu Naprawy. W godzinach popołudniowych szwadron czołgów był atakowany przez niemieckie lotnictwo[3]. Wieczorem szwadron odjechał do odwodu brygady wraz z resztą dywizjonu. 3 września 1 pluton czołgów wspierał pododdziały 1 pułku piechoty KOP ppłk. Wójcika w rejonie Mszany Dolnej, a następnie wraz z nim wycofał się do Szczyzyca, gdzie 4 września dołączył do macierzystego szwadronu. Dywizjon rozpoznawczy wraz z pozostałością szwadronu czołgów TKF 3 września wypoczywał i naprawiał sprzęt jako odwód brygady w pobliżu Dobczyc, po czym wykonał nocny marsz 3/4 września do Szczyzca. Skąd 5 września podjął patrolowanie dróg do Tymbarka, staczając potyczkę z wrogiem na wzg. 435,2. Pozostała część szwadronu wycofała się ze Szczyzca pod naciskiem nieprzyjaciela. 6 września szwadron wycofywał się oddzielnie od dywizjonu rozpoznawczego, dołączył w godzinach wieczornych w Sobolowie. 7 września pancerniacy wraz z dywizjonem odtwarzali zdolność bojową w lesie w rejonie folwarku Osice. 8 września w składzie macierzystego dywizjonu osłaniał wycofanie się 10 BK jako straż tylna w kierunku Głogowa Małopolskiego. Szwadron wraz ze 121 kompanii czołgów lekkich ubezpieczał przemarsz taborów brygady przez polne drogi i przez miasto Radomyśl Wielki w kierunku Głogowa Małopolskiego[4]. Od 9 do 14 września szwadron czołgów rozpoznawczych ochraniając samochody taboru dywizjonu rozpoznawczego, po zatarasowanych drogach dotarły do Kolbuszowej, gdzie błędnie pokierowane przez żandarmerię odłączyły się od dywizjonu. Szwadron wraz z taborami skierował się na Sokołów i po kilku dniach błądzenia dołączył do odpoczywającego dywizjonu rozpoznawczego w Żółkwi. W trakcie poszukiwań macierzystej jednostki szwadron stoczył kilka potyczek z niemieckimi patrolami pancerno-motorowymi. Z uwagi, że w szwadronie pozostało tylko część stanu etatowego czołgów, szwadron włączono do 101 samodzielnej kompanii czołgów rozpoznawczych por. Z. Ziemskiego. Od tego dnia pozostałości szwadronu dzieliły dalsze losy ze 101 skczr [5].

Organizacja szwadronu[edytuj | edytuj kod]

  • dowódca szwadronu i poczet dowódcy
  • I pluton czołgów (dowódca plutonu + 2 półplutony po 2 czołgi + patrol reperacyjny)
  • II pluton czołgów
  • drużyna gospodarcza

Dowódca szwadronu = dowódca szwadronu (rotmistrz), strzelec czołgu (kapral), kierowca czołgu (st.panc.), kierowca samochodowo-motocyklowy (panc.), ordynans-osobisty (panc.), 1 czołg rozpoznawczy + 1 samochód łazik.

Dowódca plutonu = dowódca plutonu (por./ppor.), strzelec czołgu (kpr.), kierowca czołgu (st.panc.), kierowca samochodowo-motocyklowy (panc.), ordynans-osobisty (panc.), 1 czołg rozpoznawczy + 1 motocykl z wózkiem.

Stan etatowy szwadronu:

  • 3 oficerów (dowódca szwadronu i 2 dowódców plutonów);
  • 22 podoficerów (wachmistrz-szef, podoficer sprzętowy i 2 zastępców dowódców plutonów, podoficer gospodarczy, rusznikarz-podoficer broni i przeciwgazowy, 2 dowódców półplutonów, 2 mechaników czołgowych i 5 strzelców czołgów, 4 dowódców czołgów, 2 elektromechaników czołgowych, sanitariusz);
  • 31 szeregowych (goniec, 13 kierowców czołgów, 1 kierowca motocyklowy, 3 kierowców samochodowo-motocyklowych, 4 kierowców samochodowych, 2 kucharzy, 3 ordynansów, 4 pomocników kierowców).

Sprzęt etatowy szwadronu: 13 czołgów rozpoznawczych, 1 samochód łazik, 2 samochody ciężarowe, 2 samochody do przewozu czołgów, 1 przyczepka benzynowa, 2 przyczepki towarzyszące, 1 przyczepa kuchnia (typ IV), 3 motocykle z wózkiem.

Uzbrojenie etatowe szwadronu:

3 pistolety oficerów (nie wyszczególnione w etacie), 24 karabinki z bagnetami, 28 pistoletów, 29 bagnetów (tzw. luźnych), 13 ckmów (w czołgach). Faktycznie szwadron posiadał 9 ciężkich karabinów maszynowych i 4 najcięższych karabinów maszynowych jako uzbrojenie pokładowe czołgów, czołgi rozpoznawcze TKF, samochód łazik PF 518, samochody ciężarowe PF 621L, motocykle z wózkiem Sokół 600.

Obsada szwadronu[6][edytuj | edytuj kod]

  • dowódca szwadronu – rtm. Lucjan Pruszyński
  • dowódca I plutonu czołgów – por. rez. br. panc. Wacław Kamiński
  • dowódca II plutonu czołgów – sierż. pchor. br. panc. (ppor.) Stefan Zmroczek

ponadto: plut. pchor. br. panc. Adam Głowacki[7].

Szwadron został zorganizowany dla dywizjonu przez 2 Batalion Pancerny z Żurawicy prawdopodobnie w 1937. Ze względu na brak miejsca w koszarach w Rzeszowie, szwadron stacjonował w Żurawicy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nowak 1999 ↓, s. 32-38.
  2. Nowak 1999 ↓, s. 32.
  3. Nowak 1999 ↓, s. 41-44.
  4. Nowak 1999 ↓, s. 45-70.
  5. Nowak 1999 ↓, s. 84.
  6. E.P. Nowak, op.cit
  7. E. P. Nowak wskazuje go jako dowódcę plutonu techniczno-gospodarczego, ale w etacie szwadronu nie ma takiego pododdziału

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eugeniusz P. Nowak: Dywizjon Rozpoznawczy 10 Brygady Kawalerii 1938-1939. Kraków: Towarzystwo Przyjaciół Historii, 1999. ISBN 83-912784-0-9.