Przejdź do zawartości

Szwajcarskie Stowarzyszenie Inżynierów i Architektów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieżowiec SIA w Zurychu

Szwajcarskie Stowarzyszenie Inżynierów i Architektów w Zurychu – największe z licznych stowarzyszeń zawodowych inżynierów i architektów w Szwajcarii, założone w 1837 w Aarau, zrzeszało w 2007 ponad 14 tys. członków, w tym ponad 5600 architektów praktykujących zawód indywidualnie i ponad 1260 biur architektonicznych.

Oficjalne nazwy w językach narodowych i w języku angielskim:

  • Schweizerischer Ingenieur- und Architektenverein
  • Société Suisse des Ingénieurs et des Architectes
  • Società Svizzera degli Ingegneri e degli Architetti
  • Swiss Society of Engineers and Architects

Stowarzyszenie stanowi referencję dla specjalistów z dziedzin budownictwa, techniki i środowiska. Jego celem jest promowanie kreatywności, innowacyjności i optymalizacja jakości oraz zaangażowanie na rzecz uznania wymiaru kulturalnego, socjalnego i ekonomicznego zawodów inżyniera i architekta.

Jedną z ważniejszych funkcji SIA jest opracowywanie i harmonizacja, przy współpracy z innymi organizacjami zawodowymi w Szwajcarii i zagranicą, wszelkich wytycznych, rekomendacji i norm szwajcarskich dotyczących budownictwa i architektury (normy SIA).

SIA organizuje też kursy, konferencje i grupy robocze mające na celu ciągłe podnoszenie wiedzy zawodowej i jakości wykonywania zawodów, zapewnia wsparcie praktyki i ochrony prawnej zawodów, które reprezentuje. Roczna składka członkowska wynosi 250 CHF, a przynależność, jak we wszystkich stowarzyszeniach jest dobrowolna.

Znani członkowie Stowarzyszenia[edytuj | edytuj kod]

Rotes Schloss (Czerwony Zamek) w Zurychu, dawna siedziba SIA

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Inne ważniejsze organizacje architektów[edytuj | edytuj kod]