Szwenkfeldyści

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szwenkfeldyści
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ luteranizm, anabaptyzm
Zasięg geograficzny Pensylwania (USA)

Schwenkfeldyści (lub Schwenkfelderzy) – to wyznawcy doktryny religijnej Kaspara Schwenkfelda (1489-1561).

Schwenkfeld nigdy nie zamierzał tworzyć odrębnego Kościoła, był przeciwny podziałom między chrześcijanami. Jednak prześladowania wyznawców jego doktryny spowodowały powstanie odrębnej organizacji religijnej. Jej zaczątkiem była niewielka grupa zwolenników Schwenkfelda w jego rodzinnym majątku ziemskim w Osieku w Księstwie Legnickim, która powstała w latach 20. XVI w. Zwolennicy Schwenkfelda z południowych Niemiec zniknęli w XVIII w. w wyniku prześladowań.

W 1700 r. było około 1200‒1500 schwenkfeldystów na Dolnym Śląsku w miejscowościach: Twardocice, Proboszczów, Czaple, Rochów i Bielanka, koło Złotoryi. Wielu uciekło przed prześladowaniami katolickich Habsburgów. Pozostałą grupę 500 osób jezuici podczas „misji przymusowego nawracania” w 1725 zmusili do przesiedlenia się do Herrnhut (ostatni szwenkfeldysta na Śląsku zmarł w 1826 r.) Stamtąd w latach 17311737 szwenkfeldyści wyjechali do Pensylwanii (obecnie w USA). W 1782 utworzono tam Towarzystwo Schwenkfeldystów, od 1909 nazwane Kościołem Schwenkfeldystycznym (Schwenkfelder Church). Obecnie ma on 6 kościołów i około 3000 wyznawców (w Filadelfii i okolicach).

Doktryna[edytuj | edytuj kod]

Teologia szwenkfeldystów[1] zawiera elementy pietyzmu, anabaptyzmu i monofizytyzmu:

  • Jezus Chrystus jest Bogiem (Boską Istotą), w którym natura ludzka została stopniowo zastąpiona całkowicie przez naturę boską. Jego ciało utraciło cechy materialne, stając się ciałem duchowym.
  • Podczas eucharystii nie ma transsubstancjacji – ciało i krew Jezusa są obecne tylko duchowo.
  • Istnieje dualizm – ścisły rozdział ducha i materii; dlatego widzialny Kościół nie ma żadnego znaczenia, istnieje tylko Kościół duchowy.
  • Chrześcijanin powinien przeżywać związek z Bogiem jako doświadczenie duchowe i indywidualne oraz dawać temu świadectwo.
  • Chrzest jest ważny tylko dla dorosłych, którzy przyjmują go z wiarą i świadomością. Chrzest dzieci nie ma znaczenia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. na podstawie [1]