Swoiste tempo pochłaniania energii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Swoiste tempo pochłaniania energii (tłumaczone także jako szybkość pochłaniania właściwego energii[1] i współczynnik absorpcji swoistej), (ang. SAR; Specific absorption rate) jest miarą szybkości, z jaką energia jest pochłaniana przez ciało człowieka podczas gdy jest narażone na działanie fal radiowych pola elektromagnetycznego. Jest definiowana jako moc absorbowana przez masę tkanek ciała ludzkiego, a jej jednostką jest wat przez kilogram (W/kg)[2].

SAR jest zwykle mierzony na całym ciele, lub na małej próbce tkanek (zwykle 1 g lub 10 g).

SAR może być obliczony z pola elektrycznego z zależności:

gdzie:

- przewodność elektryczna próbki,
- wartość skuteczna pola elektrycznego,
- gęstość próbki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. PN-EN 62209-2:2010 Ekspozycja człowieka w polach elektromagnetycznych o częstotliwościach radiowych pochodzących od doręcznych i noszonych na ciele bezprzewodowych urządzeń łączności -- Modele człowieka, aparatura i procedury -- Część 2: Procedura wyznaczania szybkości pochłaniania właściwego energii (SAR) dla bezprzewodowych, przenośnych urządzeń łączności, używanych blisko ciała człowieka (zakres częstotliwości od 30 MHz do 6 GHz)
  2. Jianming Jin: Electromagnetic Analysis and Design in Magnetic Resonance Imaging. CRC Press, 1998. ISBN 978-0849396939.