Szydełkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zdjęcie fragmentu białej, koronkowej serwety na czarnych tle. Wykonana na planie koła serweta składa się z połączonych ze sobą motywów.
Szydełkowa serwetka, Szwecja

Szydełkowanie – proces wyrobu dzianiny za pomocą szydełka. Szydełkowanie, podobnie jak robienie na drutach, polega na przeciąganiu przez siebie na różne sposoby pętelek nici. Różnica między szydełkowaniem a robieniem na drutach polega na tym, że przy szydełkowaniu aktywna jest tylko jedna pętelka naraz, pętelki wykonane z tej samej długości nici są dłuższe i korzysta się tylko z jednego szydełka, zamiast dwóch drutów.

Różnice pomiędzy szydełkowaniem a robieniem na drutach[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najbardziej oczywistych różnic jest to, że przy szydełkowaniu używa się zakończonego haczykiem szydełka, a nie dwóch drutów. W przypadku szydełkowania aktywna jest tylko jedna pętelka (pomijając robótki wykonywane za pomocą szydełka tunezyjskiego), podczas gdy przy robieniu na drutach pracuje się jednocześnie na całym rzędzie oczek. Upuszczone pętelki, które mogą spowodować rozplątanie dzianiny, w przypadku szydełkowania nie są wielkim problemem, czego powodem są różnice strukturalne między tymi metodami. W dzianinie robionej na drutach każde oczko jest podtrzymywane przez odpowiadające mu oczko z wyższego rzędu, a jednocześnie podtrzymuje oczko znajdujące się poniżej. Natomiast w przypadku szydełkowania pętelki podtrzymywane są przez (i podtrzymują) pętelki po bokach. Jeśli dojdzie do zerwania pętelki w gotowej robótce, te nad nią i pod nią pozostaną nienaruszone. Z kolei zawiła metoda tworzenia pętelek po bokach zapobiega ich łatwemu rozplątaniu.

Szydełko pozwala z łatwością tworzyć okrągłe lub cylindryczne wzory, podczas gdy robienie na drutach wymaga użycia specjalnych, okrągłych drutów lub trzech do pięciu drutów dwustronnych.

Za pomocą szydełka można tworzyć interesujące, wielowymiarowe kształty, gdyż nowe pętelki można umieszczać w dowolnych miejscach robótki.

Do robienia na drutach można wykorzystać maszynę, podczas gdy wiele ściegów szydełkowych można wykonać wyłącznie ręcznie. Choć niektóre wzory szydełkowe naśladują robienie na drutach, inne da się wykonać wyłącznie na szydełku.

Różna jest też wysokość ściegów w obu metodach. Pojedyncza pętelka zrobiona na szydełku jest dwa razy wyższa od oczka zrobionego na drutach. Dzianina wykonana za pomocą szydełka jest grubsza i mniej rozciągliwa niż zrobiona na drutach. Wymaga też średnio o jedną trzecią więcej włóczki przy porównywalnej grubości szydełka i drutów oraz włóczki. Można jednak użyć cieńszej włóczki i grubszego (niż zalecane przez producenta) szydełka, w celu uzyskania bardziej ażurowej i elastyczniejszej dzianiny.