Szyszkownik Kilkujadek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nadszyszkownik Kilkujadek (H.) – fikcyjna postać, jeden z głównych bohaterów filmu Kingsajz Juliusza Machulskiego. Jego rolę odgrywa Jerzy Stuhr.

Nadszyszkownik Kilkujadek jest szefem policji oraz bezpieki państwa Szuflandia. Zamieszkanej przez krasnoludki krainy położonej w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Najczęściej widywanymi podwładnymi są agenci bezpieki, żołędni: Waś i Zyl. Prócz tego ma do dyspozycji hałaburdników, którzy są zwyczajną policją oraz strażnikami w miejscu odosobnienia o nazwie Odzysk.

Szuflandia jest rządzona za pomocą rozbudowanego aparatu policyjnego oraz propagandy (to znaczy, profesorze, nie jest tam tak źle, jak u nas mówią? - pyta jeden z więźniów Adasia Hapsa). Tajna policja Kilkujadka ma także swoich agentów w Kingsajzie (m.in. Gil i Pycio), czyli naszym świecie, gdzie mogą przebywać powiększone za pomocą specjalnego preparatu krasnoludki. Kilkujadek nagradza zasłużonych dostępem do Kingsajzu.

Kilkujadek, który w Szuflandii pozuje na ludowego przywódcę, jest postacią dwulicową i karykaturalną. Trzyma krasnoludki w ścisku oraz biedzie, ale sam, mimo wizerunku tworzonego w kraju, wykorzystuje swoją uprzywilejowaną pozycję do spełniania własnych zachcianek. Sam w Kingsajzie zabawia się, a równocześnie jego podwładni ścigają tych, którzy zbiegli do Kingsajzu.

Kilkujadek ginie w czasie pogoni za głównym antagonistą - Olem, wpada do muszli klozetowej i następnie zostaje spłukany do kanalizacji.

Film zawiera wiele aluzji do systemu komunistycznego (np. szuflady, przypominające wielkie blokowiska, talony na muchy, odzysk - obóz pracy, plenum starszyzny itd.).