Tío Paquete

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tío Paquete
Ilustracja
Autor

Francisco Goya

Data powstania

1819–1820

Medium

olej na płótnie

Wymiary

39 × 31 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Tío Paquete[1]obraz olejny wykonany przez hiszpańskiego malarza Francisca Goyę (1746–1828)[2]. Obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie[3].

Tío Paquete to postać współczesna Goi – niewidomy żebrak dobrze znany mieszkańcom Madrytu z początku XIX wieku. Miał zwyczaj przesiadywać na schodach kościoła San Felipe el Real i żebrać śpiewając i grając na gitarze. Goya, który pasjonował się groteską codzinnego życia, zainspirował się jego postacią i uwiecznił jego zniekształcone rysy na portrecie[2]. Uwaga widza skupia się na okrągłej twarzy żebraka wyłaniającej się z ciemnego tła i wypełniającej niemal całe płótno. Goya z surowym realizmem przedstawia kalectwo postaci. Żebrak ma puste oczodoły, szeroki nos oraz otwarte, niemal bezzębne usta – mimo to, szeroko się śmieje[3]. Portret łączy dramat ślepoty z jej komicznym elementem, a jednocześnie posiada silny ekspresjonistyczny przekaz[2].

Pod względem technicznym obraz jest zbliżony do serii czarnych malowideł Goi – kolorystka jest ciemna, a farba grubo nałożona techniką impastową[2]. Szczególne podobieństwo łączy go z malowidłem Dwie kobiety i mężczyzna z tej serii. Portret jest również datowany na okres pokrywający się z powstaniem czarnych malowideł[3].

Ze źródeł pisanych wiadomo, że portret miał na odwrocie napis «El célebre ciego fijo» (Sławny miejscowy ślepiec), który zniknął po tym jak obraz został podszyty i oprawiony po 1887 roku. Obraz należał do wnuka Goi, Mariana, a następnie przeszedł do kolekcji hrabiego de Doña Marina. Kolejnym właścicielem był markiz de Heredia. Od 1935 dzieło należy do kolekcji Thyssen-Bornemisza[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patricia Wright: Świadectwa sztuki: Goya. Wrocław: Wydawnictwo dolnośląskie, 1993, s. 49. ISBN 83-7023-300-7.
  2. a b c d Fundación de Aragón: El tío Paquete. [dostęp 2015-07-07]. (hiszp.).
  3. a b c d Mar Borobia: Thyssen-Bornemisza: El tío Paquete. [dostęp 2015-07-07]. (hiszp.).