Tōbei Tachibana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tōbei Tachibana
Wujas, Staruszek, Mistrz (親っさん Oyassan)
Postać z Kamen Rider
Pierwsze wystąpienie 1 odc (Kamen Rider).
Ostatnie wystąpienie 39 odc. (Kamen Rider Stronger)
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Inne informacje
Wiek około 40-50 lat
Zajęcie właściciel klubu motocyklowego, sprzedawca

Tōbei Tachibana (jap. 立花 藤兵衛 Tachibana Tōbei) – fikcyjna postać z japońskiej serii Kamen Rider, stworzonej przez Shōtarō Ishinomoriego. Postać ta zadebiutowała na ekranie 3 kwietnia 1971 roku. Tachibana występuje pierwszych pięciu serialach jako mentor oraz główny pomocnik Riderów. Jest to postać, która pojawia się najwięcej razy w ramach całej sagi.

Przez swoich podopiecznych jest nazywany Oyassan (親っさん), co na polski można przetłumaczyć jako „wujas”, „szef” bądź „mistrz”. W ten sam sposób nazywany jest jego następca – Genjirō Tani, a także Tamasaburō Kazari z serialu Kamen Rider Kuuga. Japończycy pracujący w restauracjach, sklepach bądź innych małych zakładach używają zwykle tego słowa odnosząc się do swoich szefów.

W jego rolę do 1975 roku wcielał się Akiji Kobayashi. Postać ta nie pojawia się w późniejszych seriach. Mimo to występuje w kreskówce Kamen Rider SD z 1993 roku, gdzie głos podkłada mu sam Kobayashi. W filmie Kamen Rider: The First postać ta jest grana przez Hiroshiego Miyauchi, który grał tytułową postać w serialu Kamen Rider V3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]