Tōken ranbu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tōken ranbu
刀剣乱舞
Producent Nitroplus
Wydawca DMM Games
Data wydania JP: 14 stycznia 2015
Gatunek przeglądarkowa
Tryby gry jednoosobowa
Język japoński
Wymagania sprzętowe
Platforma Adobe Flash
Strona internetowa

Tōken ranbu (jap. 刀剣乱舞)przeglądarkowa kolekcjonerska gra karciana free-to-play stworzona przez Nitroplus i DMM Games. Została wydana 14 stycznia 2015 roku i dostępna jest tylko w Japonii[1]. Na jej podstawie powstały dwa seriale anime.

Gracz wciela się w rolę mędrca (jap. 審神者 saniwa) (czasami przedstawianego jako miko lub onmyouji), który ma moc wezwania duchów mieczy w postaci ludzkiej w celu walki ze siłami zła, które chcą zmienić przeszłość[2].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Tōken ranbu szybko stała się bardzo popularna w Japonii, szczególnie wśród młodych kobiet, a w czerwcu 2015 roku liczyła ponad milion zarejestrowanych graczy. Grze przypisano przyspieszenie japońskiego trendu kulturowego „katana joshi” (jap. カタナ女子) – kobiet zainteresowanych mieczami i pozujących do zdjęć z replikami. Trend ten rozpoczął się kilka lat wcześniej dzięki grom Sengoku Basara, które uczyniły fanki katan wyraźną częścią japońskiej subkultury miłośniczek historii (reki-jo)[2][3]. Popularność Tōken ranbu wpłynęła też na japońską prasę kobiecą, czasopisma publikowały artykuły o sekwencjach ćwiczeń opartych na technikach walki mieczem z gry[4].

Adaptacje anime[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie gry powstały dwa seriale anime[5]. Pierwszy, zatytułowany Tōken ranbu -Hanamaru- (jap. 刀剣乱舞-花丸-), został wyprodukowany przez Doga Kobo i wyreżyserowany przez Takashiego Naoya, był emitowany od 2 października do 18 grudnia 2016 roku[6]. Drugi sezon serialu miał premierę 7 stycznia 2018 roku[7]. Drugi serial, zatytułowany Katsugeki/Tōken ranbu (jap. 活撃/刀剣乱舞), został wyprodukowany przez Ufotable i wyreżyserowany przez Toshiyukiego Shirai, był emitowany od 1 lipca do 23 września 2017 roku[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]