Tōshirō Hitsugaya

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tōshirō Hitsugaya
Postać z Bleach
Pierwsze wystąpienie manga, rozdz. 81
anime odc. 24
Twórca Tite Kubo
Dubbing Romi Paku
Dane biograficzne
Przynależność shinigami (dowódca 10. oddział)
Data urodzenia 20 grudnia

Tōshirō Hitsugaya (jap. 日番谷冬獅郎 Hitsugaya Tōshirō) – postać występująca w mandze i anime Bleach. Jest on dowódcą 10 dywizji w Gotei 13. Hitsugaya jest jedną z dwóch najważniejszych postaci w filmie animowanym „Bleach: The DiamondDust Rebelion”.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Hitsugaya jest niski, ma turkusowe oczy i krótkie, białe włosy, przez co zwraca na siebie uwagę w ludzkim świecie. Nosi zwyczajny kapitański płaszcz (haori) bez rękawów z zieloną wstęgą przewieszoną przez jego ramiona, która jest trzymana przez okrągłą spinkę. Wstęga utrzymuje pochwę miecza na plecach. Według standardów Shinigami jest bardzo młody i wygląda na dziecko. W ludzkim świecie nosi czarny podkoszulek i szare spodnie, pokazał się również w mundurku szkolnym z liceum Karakury.

Zanpakutō[edytuj | edytuj kod]

Jego broń to Hyōrinmaru (jap. 氷輪丸; Lodowy krąg) – najpotężniejszy Zanpakutō wykorzystujący siłę lodu. Zapieczętowany wygląda jak zwykła katana (z wyjątkiem tsuby, która ma kształt czteroramiennej gwiazdy).

Shikai[edytuj | edytuj kod]

Jego moc uwalnia się gdy Hitsugaya wypowiada słowa Spocznij na zamarzniętych niebiosach, Hyōrinmaru (jap. 霜天に坐せ氷輪丸 Sōten ni zase, Hyōrinmaru). Do jego możliwości należy kontrolowanie lodu i wody. Dzięki niemu Hitsugaya może stworzyć lodowy twór przypominający kształtem smoka, który zamraża wszystko z czym się zetknie.

Bankai[edytuj | edytuj kod]

Forma bankai nazywa się Daiguren Hyōrinmaru (jap. 大紅蓮氷輪丸; Wielki karmazynowy Hyōrinmaru). Przy jej użyciu tworzą się lodowe skrzydła, a wokół ramienia i ostrza miecza lodowy smok. Za plecami Tōshirō pojawiają się trzy „kwiaty”, które wyznaczają czas, przez jaki Hitsugaya może korzystać z tej formy. Kiedy wszystkie kwiaty znikną, bankai rozpada się. Jest to spowodowane młodym wiekiem i nie tak dużym, jak w przypadku innych dowódców, doświadczeniem w walce.

W obrębie Bankai dysponuje on potężnym atakiem Sennen Hyōrō (jap. 千年氷牢; dosł. „Lodowe więzienie tysiąca lat"). Dookoła przeciwnika pojawiają się słupy lodu, a następnie go miażdżą. Inne ataki to: „Ryuosenka” (Kwiat smoczego gradu) – pozwala na zamrożenie i roztrzaskanie oponenta ugodzonego mieczem, Guncho Tsurara (Gromada sopli lodu) – materializują się ogromne, ostro zakończone sople wymierzone w przeciwnika, „Hyōten Hyakkasō” – z ogromnej, jaskrawej dziury spada śnieg, który dotykając kogokolwiek zamraża go. W efekcie, gdy opadnie sto płatków śniegu, możemy podziwiać ogromną kolumnę lodowych kwiatów.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Tōshirō Hitsugaya został uznany ósmą najpopularniejszą postacią anime w 2005 roku[1]. Rok później uplasował się na 9. miejscu[2]. W czwartym sondażu popularności postaci Bleacha, organizowanym przez magazyn wydający mangę – Weekly Shōnen Jump, Tōshirō Hitsugaya zajął pierwsze miejsce[3]. W 2007 roku magazyn Newtype uznał go 9. najlepszą postacią anime[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 第28回アニメグランプリ (jap.). Animage. [dostęp 2014-03-25].
  2. 29ème AGP (fr.). Animint. [dostęp 2014-04-09].
  3. Tite Kubo. Bleach: Character Poll. „Shūkan Shōnen Jump”. rozdz. 307. 
  4. NT Research. „Newtype”. T. 6, maj 2007. Kadokawa Shoten (ang.).