T’Pol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
T’Pol
Subkomandor (ranga wolkańkska) (do 2153)
Komandor (od 2153)
Postać z Star Trek
Wystąpienia Star Trek: Enterprise
Grany przez Jolene Blalock
Dane biograficzne
Pochodzenie Wolkan
Przynależność Gwiezdna Flota
Wolkańskie Najwyższe Dowództwo
Data urodzenia Wolkan
2088 lub 2089 rok
Inne informacje
Zajęcie Oficer naukowy na NX-01 Enterprise

Subkomandor T’Pol – fikcyjna postać serialu Star Trek: Enterprise. T’Pol jest wolkańskim oficerem przydzielonym do załogi pierwszego ziemskiego statku zdolnego do osiągnięcia prędkości warp 5, czyli NX-01 Enterprise. Gra ją Jolene Blalock.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed przybyciem na Enterpise[edytuj | edytuj kod]

W zasadzie wiemy bardzo mało o przeszłości T’Pol. Urodziła się na Wolkanie w 2088 lub 2089 r.[1]. Jej matką była T'Les, ojca nie znamy. Wiemy za to że jej prababką była T'Mir (występująca w odcinku Carbon Creek). T'Pol, zgodnie z wolkańskim zwyczajem, była od dzieciństwa zaręczona z mężczyzną o imieniu Koss.

16 lat przed przydziałem do Enterprise była agentem wolkańskiego wywiadu (ang.: Vulcan's Intelligence Service). Następnie pełniła funkcję oficera naukowego na wolkańskim okręcie „Seleya”.

Mniej więcej rok później rozpoczęła współpracę z ambasadorem Sovalem w wolkańskiej ambasadzie na Ziemi.

Służba na Enterprise[edytuj | edytuj kod]

T’Pol w kwietniu 2151 została przydzielona przez Wolkańskie Dowództwo (Vulcan High Command) do pierwszej misji statku NX-01 „Enterprise”, która polegała odwiezieniu klingońskiego kuriera o imieniu Klaang (zaatakowanego na Ziemi w dziwnych okolicznościach) na jego rodzinną planetę - Kronosa. Jednak misja skomplikowała się, gdy w połowie drogi Klaang został porwany przez rasę Suliban. T’Pol uważała, że należy obrać kurs na Ziemię, lecz kapitan statku - Jonathan Archer - postanowił odbić Klingona. Akcja powiodła się i „Enterprise” dostarczył Klaanga na Kronosa. Zaraz po zakończeniu tej misji „Enterprise” miał wrócić na Ziemię, lecz Dowództwo Gwiezdnej Floty zachęcone jej sukcesem postanowiło nie zawracać statku, lecz kontynuować misję, rozpoczynając tym samym naukową eksplorację kosmosu. Po T’Pol miał przylecieć wolkański statek, jednak za namową kapitana Archera poprosiła ona o stały przydział do załogi w roli oficera naukowego.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu służby T’Pol na „Enterprise”, kapitan Archer postanowił odwiedzić wolkański klasztor P'Jem. Okazało się że klasztor był okupowany przez wysłanników Andorian, którzy sądzili, iż znajduje się tam stacja szpiegowska. Obawy Andorian potwierdziły się, gdy podczas strzelaniny w katakumbach odsłoniło się ukryte wejście do pomieszczenia ze sprzętem szpiegowskim (odc. The Andorian Incident). Cztery miesiące później klasztor wraz z placówką obserwacyjną zostały zniszczone przez Andorian, a wolkańskie dowództwo, obarczając T’Pol współodpowiedzialnością za incydent, postanowiło odsunąć ją od obowiązków i wysłało po nią statek. Jednak w trakcie strzelaniny na powierzchni planety Coridan, przy której zatrzymał się „Enterprise”, T’Pol osłoniła własnym ciałem kapitana owego statku przed strzałem. Gdy T’Pol przebywała w ambulatorium, Archerowi udało się przekonać ocalonego przez nią kapitana Sopeka, żeby wstawił się za nią, co uchroniło ją przed utratą stanowiska (odc. Shadows of P'Jem).

W trzecim sezonie serialu, w którym załoga „Enterprise” stara się uchronić Ziemię przed zniszczeniem przez rasę Xindich, T'Pol nadal jest oficerem naukowym. Żeby udać się w misję, musiała zrezygnować ze swojej pozycji w służbie Wolkańskiego Dowództwa; mimo nalegań Sovala, zdecydowała się towarzyszyć kapitanowi Archerowi, argumentując, że wciąż potrzebuje on jej pomocy.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • T’Pol miała pierwotnie być młodszą wersją postaci T’Pau, która pojawiła się po raz pierwszy w Serii Oryginalnej (odcinek Amok Time). Tak się jednak nie stało, ze względu na konieczność wykupienia praw do tej postaci od jej oryginalnego twórcy (Theodore’a Sturgeona). W serii Enterprise T’Pau występuje dopiero w odcinku The Forge.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O wieku T’Pol była mowa w materiałach dodatkowych wydania pierwszego sezony serialu na płycie DVD. Nie wiadomo dokładnie czy miała 63 czy 64 lata w odcinku Broken Bow pilocie serialu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]