T’Pol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
T’Pol
Subkomandor (ranga wolkańkska) (do 2153)
Komandor (od 2153)
Postać z Star Trek
Wystąpienia Star Trek: Enterprise
Grany przez Jolene Blalock
Dane biograficzne
Pochodzenie Wolkan
Przynależność Gwiezdna Flota
Wolkańskie Najwyższe Dowództwo
Data urodzenia Wolkan
2088 lub 2089 rok
Inne informacje
Zajęcie Oficer naukowy na NX-01 Enterprise

Subkomandor T’Pol – fikcyjna postać w serialu Star Trek: Enterprise. T’Pol jest Wolkańskim oficerem przydzielonym do załogi pierwszego Ziemskiego statku zdolnego do osiągnięcia prędkości Warp 5 - NX-01 Enterprise. Gra ją Jolene Blalock.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Przed przybyciem na Enterpise[edytuj | edytuj kod]

W zasadzie wiemy bardzo mało o przeszłości T’Pol. Urodziła się na Wolkanie w 2088 lub 2089 r.[1] Jej matką była T'Les, ojca nie znamy. Wiemy za to że jej prababcią była T'Mir.

16 lat przed przydziałem do Enterprise była agentem Wolkańskiego Wywiadu (ang.:Vulcan's Intelligence Service). Następnie pełniła funkcje oficera naukowego na Wolkańskim okręcie Seleya.

Mniej więcej rok później rozpoczęła prace razem z ambasadorem Sovalem w Wolkańskiej ambasadzie na Ziemi.

Służba na Enterprise[edytuj | edytuj kod]

T’Pol w kwietniu 2151 została przydzielona przez Wolkańskie Dowództwo (Vulcan High Command) do misji NX-01 Enterprise (pierwszego Ziemskiego statku zdolnego do osiągnięcia prędkości Warp 5), polegała ona odwiezieniu Klingońskiego kuriera o imieniu Klaang (zaatakowanego na Ziemi w dziwnych okolicznościach) na jego rodzinną planetę - Kronosa. Jednak misja skomplikowała się, gdy w połowie drogi Klaang został porwany przez rasę Suliban. T’Pol uważała, że należy obrać kurs na Ziemię, lecz kapitan statku po kłótni z nią - Jonathan Archer postanowił odbić Klingona. Udaje mu się to i Enterprise dostarczył Klaanga na Kronosa. Zaraz po zakończeniu tej misji Enterprise miał wrócić na Ziemię, lecz Dowództwo Gwiezdnej Floty zachęcone jej sukcesem postanowiło nie zawracać statku, miał on rozpocząć swoją nową misję naukową. Po T’Pol miał przylecieć Wolkański statek, jednak za namową kapitana Archera, poprosiła o stały przydział do załogi - tak Enterprise zyskał oficera naukowego.

Kilka miesięcy po rozpoczęciu pracy T’Pol na Enterprise, kapitan Archer postanowił odwiedzić Wolkański klasztor P'Jem. Okazało się że klasztor był okupowany przez rasę Andorian, którzy sądzą iż znajduje się tam stacja szpiegowska. Obawy Andorian potwierdziły się, gdy podczas strzelaniny w katakumbach odsłoniło się ukryte wejście do pomieszczenia ze sprzętem szpiegowskim. Cztery miesiące później Wolkańskie dowództwo oburzone obojętną postawą T’Pol, która doprowadziła do zniszczenia przez Andorian klasztoru oraz wszystkich artefaktów postanowiło odsunąć ją od obowiązków i przysłali po nią statek. Jednak wyniku strzelaniny na powierzchni planety przy której zatrzymał się Enterprise, T’Pol osłoniła własnym ciałem kapitana owego statku przed strzałem. Gdy T’Pol jest w ambulatorium Archerowi udaje się przekonać kapitana żeby wstawił się za nią, co uchroniło ją przed utratą posady.

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • T’Pol miała pierwotnie być T’Pau za młodu. Tak się jednak nie stało, ze względu na konieczność wykupienia praw do tej postaci od jej oryginalnego twórcy (Theodore’a Sturgeona). Sama T’Pau pojawiła się dopiero w odcinku The Forge, gdzie przedstawiona została jako terrorystka.
  • Imię T’Pol zostało zapożyczone do nazwy brytyjskiej grupy muzycznej T’Pau.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. O wieku T’Pol była mowa w materiałach dodatkowych wydania pierwszego sezony serialu na płycie DVD. Nie wiadomo dokładnie czy miała 63 czy 64 lata w odcinku Broken Bow pilocie serialu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]