Przejdź do zawartości

T-1000

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
T-1000
Postać z serii o Terminatorze
Pierwsze wystąpienie

Terminator 2: Dzień sądu (1991)

Ostatnie wystąpienie

Terminator: Genisys (2015)

Grany przez

Robert Patrick (Terminator 2: Dzień sądu)
Lee Byung-hun (Terminator: Genisys)
Shirley Manson (Terminator: Kroniki Sary Connor)

Dane biograficzne
Przynależność

Skynet

Inne informacje
Specjalność

terminator

T-1000 – postać cybernetycznego zabójcy z filmów Terminator 2: Dzień sądu i Terminator: Genisys. W filmach pełnometrażowych postać cyborga grana jest przez m.in. Roberta Patricka i Lee Byung-huna.

W drugim sezonie serialu Terminator: Kroniki Sary Connor pojawia się natomiast model T-1001, który posiada bardzo podobne właściwości; jego rolę odgrywa Shirley Manson[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest ulepszonym prototypem terminatora, mimetycznym stopem wieloskładnikowym – składa się z ciekłego metalu (seria 1, model 1A, typ 1000). Może przyjąć kształt i wygląd każdego trwałego ciała stałego (którego dotknie) o rozmiarach zbliżonych do człowieka. T-1000 modyfikuje ręce do kształtu broni białej (haków, ostrzy itp.). Nie potrafi wytworzyć broni palnej, chemikaliów ani bomb (ponieważ posiadają one skomplikowane i ruchome części) oraz innych od stopu mimetycznego substancji, których T-1000 nie jest w stanie wytworzyć. Może pokonać bezproblemowo każdą przeszkodę, jeśli jest w niej choć mały otwór. Może przyjąć wygląd dowolnego człowieka i wiernie go naśladować.

T-1000, może przyjmować uderzenia i postrzały praktycznie bez doznania trwałych szkód. Będąc postrzelonym z pistoletu, T-1000 przyjmie pocisk, lub przepuści go na wylot, po czym zasklepi przestrzelinę, aczkolwiek im większe będą uszkodzenia, tym więcej czasu T-1000 będzie potrzebować do odzyskania swojego kształtu.

Stop mimetyczny jednakże można uszkodzić. Narażenie na niskie temperatury uszkadza zdolność T-1000 do kontrolowania swojego wyglądu, co objawia się w przyjmowaniu przez stop przypadkowych kształtów i tekstur z otoczenia. Wysoka temperatura, kwas lub ciekły azot mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia stopu.

Rola w filmach[edytuj | edytuj kod]

Terminator 2: Dzień sądu[edytuj | edytuj kod]

T-1000 zostaje przysłany z roku 2029 do 1995 w celu zlikwidowania dziesięcioletniego Johna Connora. Zostaje zniszczony poprzez wrzucenie do pieca hutniczego.

Terminator: Genisys[edytuj | edytuj kod]

T-1000 zostaje przysłany do roku 1984 w celu zabicia Kyle’a Reese’a. Zostaje zniszczony przez oblanie kwasem solnym.

Pod koniec filmu górna część T-800 wpada do zbiornika z płynnym metalem, co w połączeniu z jego procesorem zmienia go w cyborga z płynnego metalu (zyskuje właściwości T-1000)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Terminator Talk With Boss Josh Friedman. 2008-09-08. [dostęp 2017-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu]. (ang.).