TAG (edytor tekstu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
TAG
Autor InfoService
Pierwsze wydanie 1988
Aktualna wersja stabilna 3.16 - program porzucono w 1996
System operacyjny DOS
Rodzaj procesor tekstu

TAG – polski edytor tekstu na PC, pracujący w trybie graficznym pod DOS-em. Producentem programu była gdańska Spółdzielnia Pracy Informatyków InfoService.

W momencie pojawienia się na rynku TAG był jednym z nielicznych edytorów tekstu działających w trybie graficznym, dzięki czemu m.in. obsługiwał polskie znaki diakrytyczne[1]. Posiadał kilka własnych, wbudowanych krojów czcionek, umożliwiał ich modyfikację przy pomocy dostarczanego z pakietem edytora czcionek TAGer. Drukował w trybie graficznym: miał uproszczony podgląd wydruku oraz przyjmował wszystkie ówczesne sposoby kodowania polskich znaków. Mógł współpracować z kartotekową bazą danych TIG przy korespondencji seryjnej. Oferował sprawdzanie polskiej ortografii.

Powstał w 1988 r. jako rozwinięcie pracy dyplomowej[2], potem był rozprowadzany przez firmę InfoService z Gdańska. Autorami programu byli Artur Duszewski, Tomasz Kosiński, Jarosław Milczek i Grzegorz Wąsowski. Wersja 3.16 z roku 1996 była ostatnim wydaniem aplikacji. Był pierwszym masowo używanym polskim programem biurowym[3]. W połowie lat dziewięćdziesiątych XX w. został wyparty z rynku przez spolszczony Microsoft Word.

TAG występował też w uproszczonej (zubożonej o część funkcji, za to tańszej) wersji, pod nazwą MiniTAG. Pełna wersja programu była dostępna także jako część zestawu Wszystko dla DOS.

W 1993 roku powstała wersja umożliwiająca edycję tekstów w języku kaszubskim[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Michalik: Podróż do źródeł. 3 kultowe usługi i programy komputerowe z lat 90.]. Gadżetomania. [dostęp 2015-06-01].
  2. Kamil J. Dudek: Antologia polskiego oprogramowania, epizod II: Szczegóły historii edytora TAG. stare.pro. [dostęp 2021-08-31].
  3. Krzysztof Matey. Programy dla każdego. „Computerworld Polska”, 1 lipca 1991. IDG Poland SA. ISSN 0867-2334. 
  4. Edytor TAG z kaszubskim rozszerzeniem. naszekaszuby.pl, 2005-03-08. [dostęp 2015-06-02]. (pol.).