TARGET

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

TARGET (skrót od Trans European Automated Real Time Gross Settlement Express Transfer, pol. „Transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym”) – system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym (RTGS), służył do dokonywanych za pośrednictwem banków rozliczeń o wysokich nominałach w euro. System TARGET został zastąpiony przez system TARGET2[1].

TARGET zapewniał bezpieczną realizację operacji w czasie rzeczywistym i natychmiastową finalizację transakcji. Jego stosowanie umożliwiało implementację polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego i integrację europejskiego rynku pieniężnego. Korzystanie z systemu TARGET pozwalało użytkownikom na obniżenie ryzyka kredytowego i ryzyka rozliczenia.

TARGET został stworzony przez połączenie zdecentralizowanych narodowych systemów rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym (RTGS) w euro i mechanizmu płatności Europejskiego Banku Centralnego[1]. Wszedł w życie w styczniu 1999 roku. Polski system płatności w euro jest obecnie połączony pośrednio z systemem płatności TARGET – NBP realizował euro-płatności za pośrednictwem Banku Centralnego Włoch.

TARGET2[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: TARGET2.

By przygotować się do rozszerzenia obszaru euro, Eurosystem rozwija drugą generację systemu TARGET, czyli TARGET2. Decyzję o tej zmianie systemu podjęła Rada Zarządzająca EBC w roku 2002. Chęć uczestnictwa w systemie TARGET2 zadeklarowały wszystkie banki centralne Eurosystemu, oprócz Szwecji i Anglii. Nowi członkowie będą uczestniczyć w systemie wtedy, gdy wprowadzą euro. Wejście w życie systemu TARGET2 miało miejsce w drugiej połowie 2007 roku.

Jedną z intencji twórców systemu TARGET2 było wzmocnienie Europy jako centrum finansowego, co ma być zapewnione przez neutralność systemu. Neutralność ta będzie się przejawiać w następujących cechach systemu:

 • systemy bankowe krajów należących do TARGET2 będą traktowane na równi, żaden kraj nie będzie traktowany preferencyjnie. System będzie neutralny politycznie, geograficznie i ekonomicznie
 • banki centralne i banki komercyjne będą mieć takie same prawa do usług świadczonych przez TARGET2
 • wszystkich uczestników będą obowiązywać takie same stawki opłat
 • zasady działania TARGET2 będą zgodne ze zdecentralizowaną strukturą Eurosystemu

System TARGET2 wnosi następujące nowości (w stosunku do starszej wersji systemu):

 • ujednolicenie zakresu i poziomu usług dostępnych w systemie dla uczestników ze wszystkich krajów w nim uczestniczących
 • ujednolicenie struktury opłat w całym systemie
 • konsolidacja techniczna systemu
 • szybszy transfer (mniej opóźnień, bo mniej konwersji między różnymi systemami)
 • uproszczenie schematu płatności
 • modułowa budowa, moduły podstawowe i opcjonalne
 • lepsza odporność na awarie

Wspólna platforma techniczna została uruchomiona 19 listopada 2007. Ten fakt wskazuje nową drogę współpracy wewnątrz Eurosystemu, gdyż platforma ta jest dziełem konsorcjum trzech banków centralnych, które wykonały tę pracę w imieniu i na rzecz Eurosystemu. TARGET2 należy do największych systemów płatniczych na świecie, obok amerykańskiego FEDWIRE oraz systemu CLS służącego do rozliczeń walutowych w skali światowej. TARGET2 jest także zwany „systemem systemów”, gdyż będzie używany przez ponad 60 innych systemów płatniczych i temu podobnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. a b 2011/817/UE: Wytyczne Europejskiego Banku Centralnego z dnia 20 września 2011 r. w sprawie instrumentów i procedur polityki pieniężnej Eurosystemu (EBC/2011/14). (CELEX: 32011O0014).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]