Tok FM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TOK FM)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Radio Tok FM
Tok-fm.png
Państwo  Polska
Język polski
Siedziba 00-732 Warszawa, ul. Czerska 8/10[1]
Założono 1998
Inne nazwy Inforadio
Właściciel Agora SA,
POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.
Redaktor naczelny Kamila Ceran
Częstotliwości
w miastach
Białystok – 93,9 MHz
Bydgoszcz - 98,5 MHz
Częstochowa – 95,8 MHz
Elbląg – 89,2 MHz
Gdańsk – 97,8 MHz
Gdynia – 95,2 MHz
Gorzów Wlkp. – 87,9 MHz
Katowice – 97,4 MHz
Kielce – 94,9 MHz
Kraków – 102,9 MHz
Lublin – 93,8 MHz
Łódź – 97,4 MHz
Opole – 96,9 MHz
Poznań – 97,7 MHz
Płock – 101,2 MHz
Radom – 104,0 MHz
Rzeszów - 93,6 MHz
Sieradz – 105,4 MHz
Szczecin – 99,3 MHz
Toruń – 88,2 MHz
Warszawa – 97,7 MHz
Wrocław – 95,8 MHz
Strona internetowa radia

Radio Tok FM (nazwa stylizowana TOK FM) – polska ponadregionalna stacja radiowa o charakterze informacyjno-publicystycznym, nadawana w dwudziestu dwóch miastach Polski: Białymstoku, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie Wielkopolskim, Elblągu, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Płocku, Radomiu, Sieradzu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Rzeszowie[2], a także za pośrednictwem Internetu i jako niekodowana z satelity Hot Bird.

Rozgłośnia pierwotnie miała swoją siedzibę w Śródmieściu Warszawy przy ulicy Wspólnej 61. Obecnie redakcja Tok FM mieści się przy ulicy Czerskiej 8/10 w Warszawie, w biurowcu Agory.

Historia[edytuj]

Rozgłośnia otrzymała koncesję w 1996 roku, ale rozpoczęła nadawanie dopiero w marcu 1998 roku, pod nazwą Inforadio[3]. Przez pierwsze miesiące istnienia była radiem, w którym główną część programu zajmowały serwisy informacyjne, bloki krótkich wiadomości politycznych i gospodarczych.

Pod koniec 1998 roku nazwę stacji zmieniono na Tok FM. Jednocześnie wprowadzono nową formułę nadawania, która była promowana pod hasłem Rozmowy niekontrolowane. Stacja przyjęła profil informacyjno-dyskusyjny. Zrezygnowano z lektorów zastępując ich prezenterami komentującymi na żywo aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie. Na antenie mogli także wypowiadać się dzwoniący słuchacze. Dyskusje połączono z pojawiającym się co 15 minut serwisem BBC.

3 marca 2003 Tok FM ponownie zmieniło formułę programową. Przyjęto nową ramówkę i hasło Pierwsze Radio Informacyjne[4] – całość programu wypełniona została przez serwisy informacyjne emitowane w ciągu dnia co 20 minut, a w nocy co godzinę. Wprowadzono również pasma publicystyczne z udziałem znanych dziennikarzy i publicystów.

Stacja kilkukrotnie zmieniła właścicieli. Pierwotnie należała do spółki Inforadio Sp. z o.o., której udziałowcami byli m.in.: Res Publica Press, Polityka – Spółdzielnia Pracy i Fundacja Batorego[3]; w 1998 udziały w spółce objęła Agora SA[5]. Od 2005 roku współwłaścicielami radia są Agora SA (66% udziałów) i Polityka – Spółdzielnia Pracy (34% udziałów)[6].

Radia TOK FM można słuchać w aplikacjach mobilnych:

  • TOK FM - streaming oraz pełne archiwum audycji (podcasty) na systemy Android, iOS, Windows Phone
  • Tuba.FM - streaming na systemy Android, iOS, Windows Phone, Windows 10

Słuchalność[edytuj]

W okresie marzec-maj 2016 Tok FM było 6 rozgłośnią radiową w Polsce i miało 1,9% udziału w rynku[7]. Radio Tok FM jest w czołówce stacji wybieranych przez dyrektorów i prezesów. W okresie styczeń – czerwiec 2014 udział stacji w tej grupie wyniósł 2,8% (wzrost z 2,4% w okresie styczeń – czerwiec 2013)[8]. W miastach powyżej 500 tys. mieszkańców Radio Tok FM osiągnęło udział 5,1% w okresie styczeń – czerwiec 2014 (wzrost z 4,6% w okresie styczeń – czerwiec 2013)[9].

Kierownictwo[edytuj]

Audycje[edytuj]

Serwisy informacyjne[edytuj]

Informacje Tok FM nadawane są codziennie co 20 minut od 5:00 do 20:00 (poniedziałek-piątek) od 7:00 do 20:00 (weekend) i co godzinę od 20:00 do 5:00 (poniedziałek-piątek) i od 20:00 do 7:00 (weekend). Prognoza pogody podawana jest na zakończenie każdego serwisu. W dni powszednie trzy razy dziennie serwis zawiera dodatkowy segment gospodarczy, a cztery razy dziennie segment sportowy. Segment kulturalny nadawany jest pięć razy dziennie, od poniedziałku do piątku.

Audycje poranne[edytuj]

Pierwsze śniadanie w Toku: poniedziałek – piątek, prowadzi Piotr Maślak

Poranek Radia Tok FM:

Audycje publicystyczne w dni powszednie[edytuj]

Audycje ekonomiczne[edytuj]

Audycje wieczorne[edytuj]

Salon Radia Tok FM:

Wieczór Radia Tok FM:

  • poniedziałek: Historia w Toku, Homo politicus, Zjawisko, prowadzi Karolina Lewicka
  • wtorek: Gra w klasy, Jestem z miasta, prowadzi Aleksandra Pezda
  • środa: Razem czy osobno?, Drzwi otwarte w Radiu Tok FM, Między stronami, prowadzi Paweł Sulik
  • czwartek: Radiowa Akademia Nauk, Biosfera, Klasyki dla grzeszników, prowadzi Karolina Głowacka
  • piątek: Magazyn horyzonty, Kobiecy eter, Dorosłe dzieci, prowadzi Hanna Zielińska

Audycje weekendowe[edytuj]

Audycje muzyczne[edytuj]

Audycje sportowe[edytuj]

Nagroda Radia Tok FM[edytuj]

Od 2011 co roku Radio Tok FM przyznaje swoją nagrodę osobie, instytucji lub organizacji za odważne, niekonwencjonalne, niezwykłe działania, dzieła lub wypowiedzi, które w ciągu minionego roku miały istotny wpływ na świadomość społeczną, lub wręcz zmieniły polską rzeczywistość. Od 2013 nagroda nosi imię Anny Laszuk, zmarłej 12 października 2012 dziennikarki radia.

Laureaci[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]