TVP3 Łódź

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
TVP3 Łódź
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania 22 lutego 1956 (testowo),
22 lipca 1956 (oficjalnie),
29 października 1993 (jako odrębny kanał telewizyjny)
Format obrazu 4:3 (do 2011)

16:9 (SDTV) (od 2011), ale w analogowej telewizji naziemnej letterbox

Właściciel Telewizja Polska SA
Systemy
emisji sygnału
DVB-T MPEG-4 (obecnie),

PAL (do 2013)

Kraj nadawania  Polska
Język polski
Siedziba ul. Narutowicza 13

90-117 Łódź

Poprzednia nazwa TVP Łódź
Strona internetowa
Wieżowiec Centrali Tekstylnej, ul. Sienkiewicza 3/5 – stan na 2006, wys. całk. – 72 m, wys. do dachu – 54 m, kondygnacje – 16, ukończony – 1955 r.
Z prawej siedziba TVP3 Łódź
Siedziba TVP3 Łódź przy Narutowicza 13

TVP3 Łódź (Telewizja Polska SA Oddział w Łodzi, Telewizja Łódź, potocznie łódzka Trójka, Łódź 3, dawniej TVP Łódź) – oddział terenowy TVP obejmujący zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego oraz ościennych powiatów. Jest najstarszym oddziałem terenowym Telewizji Polskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Łódzki Ośrodek Telewizyjny powstał 22 lutego 1956 roku i był pierwszym ośrodkiem regionalnym Telewizji Polskiej oraz drugim (po Warszawie) telewizyjnym ośrodkiem nadawczym w Polsce. Za oficjalną datę powstania uznaje się 22 lipca 1956, kiedy to w Łodzi wyemitowany został pierwszy, eksperymentalny przekaz telewizyjny. Pierwotnie planowano jedynie retransmisję programu z Warszawy, jednak ostatecznie zdecydowano się od razu przystąpić do realizacji programu własnego.

W początkowym okresie ośrodek działał jako jedna z redakcji Polskiego Radia. Wówczas siedziba ośrodka mieściła się w wynajętych pomieszczeniach na XIII i XIV piętrze Wieżowca Centrali Tekstylnej przy ul. Sienkiewicza 3/5, gdzie stworzone zostało pierwsze studio telewizyjne o powierzchni 40 m2.

W 1958 roku łódzka telewizja przeniosła się do dzisiejszej siedziby, utworzonej w przylegającym budynku przy ulicy Narutowicza 13. W podziemiach[1] budynku znajdującego się na tyłach głównej części siedziby stworzone zostały dwa studia telewizyjne, z których większe, o powierzchni 200 m2 było w tamtym okresie największym w Polsce i jednym z najnowocześniejszych w Europie. W tym samym czasie nastąpiło także ostateczne oddzielenie pod względem organizacyjnym Telewizji Łódź od Polskiego Radia.

Początkowo program telewizyjny emitowany był jedynie trzy razy w tygodniu, w godzinach 19:00-21:00 i docierał do około 300 widzów w śródmieściu Łodzi.

Historyczne logo TP Łódź – Telewizji Polskiej Łódź – z okresu PRL, znajdujące się do niedawna na wschodniej ścianie siedziby stacji (zdjęcie archiwalne z 2007 roku, obecnie pozostał tylko napis „Łódź”)

Okres PRL[edytuj | edytuj kod]

Niemal od początku wizytówką Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego stały się spektakle teatralne, realizowane zarówno na potrzeby własne, jak i dla Teatru Telewizji na antenę ogólnopolską.

Jednymi z pierwszych zrealizowanych przedstawień były: Sędziowie Wyspiańskiego (1956), Geniusz Saroyana w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego oraz Kolonia Karna Kafki w reżyserii Kazimierza Oracza (1958), zrealizowana już w nowym studiu przy ulicy Narutowicza. Z ośrodkiem współpracowali m.in.: Zygmunt Hübner, Tadeusz Minc, Jerzy Grzegorzewski, Maciej Prus, Bogdan Hussakowski, Tadeusz Bradecki, Adam Hanuszkiewicz, Laco Adamik, Kazimierz Kutz, Feliks Falk i Agnieszka Holland[2].

Z czasem spektakle zaczęły ukazywać się w cyklach:

 • Teatr Popularny
 • Teatr poniedziałkowy
 • Teatr piątkowy
 • Teatr niedzielny
 • Studio współczesne
 • Studio prozy
 • Teatr poezji
 • Estrada literacka
 • Teatr Telewizji na Świecie
 • Teatr Sensacji - Kobra
 • Teatr Faktu

Widowiska teatralne realizowane były zarówno w studiu telewizyjnym, jak i w łódzkich teatrach. Wiele z nich, zwłaszcza w początkowym okresie, emitowanych było wyłącznie na żywo. Tylko w 1969 roku Łódzka Telewizja zrealizowała aż 42 spektakle zaprezentowane w programie ogólnopolskim, a w ciągu pierwszych 20 lat działalności powstało blisko 400 spektakli.

W Łódzkim Ośrodku Telewizyjnym realizowane były również liczne programy rozrywkowe. Do najbardziej znanych należą: Muzyka lekka, łatwa i przyjemna Janusza Rzeszewskiego, Nie taki diabeł straszny (program o muzyce poważnej) Henryka Czyża, 3000 sekund z..., Śpiewki stare ale jare, czy realizowane z dużym rozmachem widowiska rewiowe z cyklu Dobry wieczór, tu Łódź, w których występowały gwiazdy estrady polskiej, jak i krajów bloku wschodniego. W pierwszym dwudziestoleciu istnienia łódzkiej telewizji zrealizowano w sumie około 700 programów rozrywkowych i muzycznych.

W 1970 roku do Telewizji Łódź trafił pierwszy wóz transmisyjny. Umożliwiło to m.in. rozwój transmisji sportowych, których do 1976 przeprowadzono około sześćdziesięciu.

W październiku 1986 roku na antenie po raz pierwszy pojawił się Magazyn Kryminalny 997.

W 1987 w Telewizji Łódź zrealizowano około 144 godziny programów pokazanych na antenie ogólnopolskiej i 165 godzin dla programu lokalnego.

Lata 90. XX wieku[edytuj | edytuj kod]

29 października 1993 roku Łódzki Ośrodek Telewizyjny rozpoczął nadawanie lokalnego programu III, który początkowo docierał jedynie do mieszkańców Łodzi i okolicznych miast aglomeracji łódzkiej.

W czerwcu 1996 roku zasięg Telewizji Łódź znacznie się poszerzył, dzięki uruchomieniu przekazu na kanale 43 z nowego nadajnika o mocy 50 kW. Program docierał do widzów zamieszkujących w promieniu około 70 km od Łodzi[2], emitowany był pod nazwą TVP Łódź, a przez widzów zwyczajowo określany jako Łódź 3 lub łódzka Trójka, ale mimo rozpoczęcia nadawania własnego programu, rola ośrodka zaczęła systematycznie spadać, a z końcem lat 80. zaprzestano produkcji widowisk i spektakli teatralnych.

W lat 90. większego znaczenia nabrały drobne programy, przede wszystkim reportaże społeczno-obyczajowe, autorstwa m.in. Jadwigi Wileńskiej, Michała Fajbusiewicza, Eweliny Gallas, Magdy Majewskiej i Tomasza Nowaka.

Powstały także liczne produkcje cykliczne, ukazujące się również na antenie programu II, gdzie Telewizja Łódź zapewniła sobie stałe miejsce na kilka kolejnych lat. Były wśród nich: Klasztory polskie, Duchy, zamki, upiory, Gawędy historyczne autorstwa Beaty Szuszwedyk-Sadurskiej, programy o historii fabrykanckiej Łodzi Piotra Skrzydło, m.in. Rody fabrykanckie.

Powstawały także programy dokumentalne Piotra Słowikowskiego, m.in. Biała broń oraz programy dla dzieci Moniki Kalinowskiej: Kolory, Papierowy teatrzyk i Kraina Tośmo, ukazujące się w programie ogólnopolskim.

Liczne programy o kulturze i muzyce realizowali: Krystyna Piaseczna (Antrakt, Przewodnik teatralny), Leszek Bonar (Niedziela melomana, Magazyn muzyczny) i Jolanta Gwardys (Czas na rock, Muzyczny ekspres i dla anten ogólnopolskich: Tajniki muzyki i Kompozytorzy). Ukazywały się także liczne programy o sztuce, m.in. autorstwa Magdy Olczyk (Uwaga zabytek, Galeria ze sztuką) oraz o tematyce filmowej Iwonny Łękawy (Zbliżenia, Kinoteka polska, Abecadło kina w programie ogólnopolskim, Kino ma sto lat w programie lokalnym).

5 września 1994 roku[3] jedenaście wówczas istniejących ośrodków regionalnych, w tym łódzki, przystąpiło do tworzenia prawie czterogodzinnego[3] pasma wspólnego pod nazwą TVP Regionalna[4].

TVP3 Łódź uruchomiła własny lokalny teletekst w styczniu 1998, emitowany jest pod nazwą Telegazeta Regionalna TVP Łódź.

Łącznie w latach 90. produkowano około 6300 godzin programu lokalnego rocznie, emitowanego średnio przez 17 godzin dziennie oraz około 277 godzin programu dla anten ogólnopolskich i 103 godziny dla TVP Polonia.

XXI wiek[edytuj | edytuj kod]

Jesienią 2000 rozpoczęto ujednolicanie programów regionalnych TVP – pasma regionalne zaczęły posługiwać logo TVP3[5]. Nie oznaczało to jeszcze pojawienia się Trzeciego Programu TVP – zabieg ten miał jedynie za zadanie uświadamiać widzom, że „oglądają telewizję regionalną, jedną z dwunastu[5]”. Znacznie ograniczono liczbę programów lokalnych, na rzecz programów emitowanych z Warszawy.

3 marca 2002 ruszyła telewizja TVP3, zastępując wszystkie dotychczasowe programy regionalne w całej Polsce, czyli w tym przypadku kanał TVP3 Łódź[6]. Nowe TVP3 było jednym programem o profilu informacyjno-publicystycznym[6], z lokalnymi okienkami. Wraz z kolejnymi odsłonami ramówki TVP3 następowało stopniowe ograniczanie liczby i długości pasm lokalnych (podobnie jest do dziś). Ponadto 2 stycznia 2007 zrezygnowano z emisji lokalnych reklam podczas pasma ogólnopolskiego.

Okres istnienia TVP3 Regionalnej, a następnie TVP Info to także czas, w którym zaprzestano realizacji wszystkich programów cyklicznych dla anten ogólnopolskich TVP.

W latach 2000-2005 dla TVP2 realizowany był cykl programów podróżniczych Michała Fajbusiewicza Z Dwójką dookoła świata, a w 2006 roku dla TVP3 program Plac Wolności i dla TVP1 program Potrafisz Jolanty Gwardys i Katarzyny Pełki-Wolsztajn. W latach 2007–2009 dla TVP Info przygotowywany był program reporterski Telewizja Objazdowa Marii Wiernikowskiej. Ostatnim programem emitowanym przez cały ten okres był Magazyn Kryminalny 997, który został zdjęty z anteny ogólnopolskiej po 24 latach emisji 2 grudnia 2010 roku.

W tym okresie dużego znaczenia nabrały również relacje z odbywających się w Łodzi festiwali. Wśród nich przede wszystkim Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i Camerimage (do 2009 roku) oraz Festiwalu Szkół Teatralnych, Międzynarodowego Festiwalu Szkół Filmowych i Telewizyjnych „Mediashool”, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa i Grand Prix Jazz Melomani. Przez wiele lat Telewizja Łódź współpracowała także z Łódzką Piwnicą Artystyczną „Przechowalnia”.

Telewizja Łódź zaczęła nadawać program w formacie panoramicznym 16:9 15 lutego 2011 roku.

Od 1 września 2013 roku do 2 stycznia 2016 roku program TVP Łódź był nadawany w TVP Regionalna. 2 stycznia 2016 roku ośrodek w Łodzi powrócił do starej nazwy TVP3 Łódź, natomiast 4 stycznia pojawiło się również dodatkowe pasmo popołudniowe, które rozpoczyna się o godz. 17.30. W efekcie emisja programu regionalnego wydłużyła się do 5 godzin i 15 min[7].

Chociaż formalnie TVP3 Łódź istnieje do dziś jako niezależny nadawca telewizyjny, który jedynie transmituje pasmo wspólne TVP3 (dawniej także pod nazwą TVP Regionalna, a przez pewien okres – program TVP Info), to faktycznie możliwości indywidualnego kształtowania własnego programu są niewielkie.

Dyrektorzy TVP3 Łódź (od 1992 roku)[edytuj | edytuj kod]

okres pełnienia funkcji imię i nazwisko
od do
1992[8] 1994[8] Tomasz Filipczak
1994 1998 Jerzy Woźniak
1998[9] 2000[9] Witold Skomorowski
kwiecień 2000[10] luty 2002[10] Janusz Pieńkowski
luty 2002[11][10] maj/czerwiec 2002[11][12] Marek Madej (p.o. dyrektora)
czerwiec 2002[11][12] 28 sierpnia 2002[12] Marek Madej
28 sierpnia 2002[13][14] 31 grudnia 2002[14] Marek Pietrak (p.o. dyrektora)
1 stycznia 2003[14] 31 grudnia 2005 Marek Pietrak
1 stycznia 2006[15] 12 lutego 2010[15] Małgorzata Potocka
12 lutego 2010 ok. 1 marca 2010[16] Waldemar Drozd (p.o. dyrektora)
ok. 1 marca 2010[16] październik 2010[15] Waldemar Drozd
październik 2010[17] 12 czerwca 2012[17] Dariusz Struszczak
13 czerwca 2012[17][18] 17 grudnia 2012 Jacek Grudzień (p.o. dyrektora)
17 grudnia 2012[19] 22 marca 2016 Jacek Grudzień
23 marca 2016[20][21][22] 22 grudnia 2018 Hubert Bekrycht
23 grudnia 2018 16 stycznia 2019 Tomasz Lasota (p.o. dyrektora)
17 stycznia 2019 Błażej Kronic
Leszek Bonar i ekipa TVP Łódź podczas relacji z VI Jarmarku Wojewódzkiego na ulicy Piotrkowskiej
Tomasz Lasota oraz Łucja Robak i Cezary Pawlak (TOnSC) podczas kwesty na Starym Cmentarzu w Łodzi

Osoby związane z TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Oprawa graficzna TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Obecnie TVP3 Łódź wykorzystuje oprawę graficzną taką samą jak w paśmie wspólnym TVP3. W latach 2010–2013 stacja miała własną oprawę graficzną, a wcześniej oprawę graficzną TVP Info. Dawniej, do ujednolicenia oprawy graficznej TVP, stacja miała też własną oprawę graficzną. Po przemianie TVP3 w stację informacyjną zaczęto stosować tę samą oprawę, co w paśmie wspólnym. Od czasu zmiany oprawy graficznej Trójki w 2007 roku istniała tylko niewielka różnica w wyglądzie belki podczas omówień audycji – w TVP3 zmieniono czcionkę i układ, w paśmie lokalnym zmieniono tylko tło. Po przekształceniu Trójki w TVP Info tło belki zostało zamienione na element oprawy graficznej stacji informacyjnej (TVP Info nie nadaje belek podczas omówień - każda audycja podczas zapowiedzi rozmieszcza godzinę i nazwę programu według własnych upodobań). W 2008 roku opracowano nowe belki dla pasma łódzkiego.

Obecnie oprawa graficzna Telewizji Łódź składa się z następujących elementów:

 • logo stacji – oparte na logo innych ośrodków
 • plansza przełączania się z programu ogólnopolskiego na lokalny w TVP3 – produkcja dla pasma wspólnego
 • pauza, ident, przerywnik – produkcja dla pasma wspólnego
 • czołówka typowego bloku reklamowego – produkcja dla pasma wspólnego
 • czołówka bloku reklamowego „Infoexpress” – produkcja własna (do 2008 roku)
 • plansza „Informator Kulturalny” (do 1 czerwca 2011 „Telewizja Łódź proponuje”) – zapowiedzi imprez plenerowych i spektakli teatralnych sponsorowanych przez łódzką telewizję – produkcja własna
 • belki podczas zapowiedzi własnych audycji – produkcja własna
 • plansza „Program powstał ze środków abonamentowych" – emitowana po zakończeniu ŁWD – produkcja własna

TVP3 Łódź posiada zarówno własne elementy oprawy graficznej, jak i korzysta z elementów oprawy ogólnopolskiej TVP3. Do elementów ogólnopolskich należą/-ały: dżingle, reklamy, plansza (tzw. bufor), wykorzystywana przy połączeniach pomiędzy programem lokalnym i ogólnopolskim oraz ident (przerywnik) TVP3. Do elementów własnych, poza czołówkami poszczególnych audycji, należały pomarańczowe belki w zapowiedziach audycji, przedstawiające pomnik i kościół na Placu Wolności oraz plansze „Telewizja Łódź proponuje” z zapowiedziami spektakli teatralnych i imprez plenerowych (2005–2011, od 2 czerwca nosi nazwę Informator Kulturalny). Następnie, po całkowitej zmianie oprawy w czerwcu 2010, belka zapowiedziowa była niebieskozielona z obracającymi się kwadracikami i pomnikiem Kościuszki na Placu Wolności (zmieniano również czcionki, które od tego czasu są koloru białego), a od listopada 2010 belki były ruchome i składały się z latających pasków w 3 kolorach: jasnoniebieskim, bordowo-fioletowym i ciemnoczerwonym i jednym w kolorze ciemnozielonym, na którym jest nazwa programu, a nad nim godzina emisji. Od 28 listopada 2011 do 31 sierpnia 2013 belki były na tle identu głównego, na którym jest dzień tygodnia po lewej, godzina emisji po prawej, a pod spodem nazwa programu po prawej. 1 września 2013 roku zmienione zostały belki. Na białej belce dzień tygodnia i godzina programu po lewej, a nazwa programu po prawej. Po nazwie programu jest też kostka rodem z oprawy TVP Regionalnej. 2 stycznia 2016 r. ponownie zmieniono belki, na te z oprawy pasma wspólnego TVP3. Od września 2010 do 27 listopada 2011 kolejnym stałym elementem oprawy był ident z logo stacji, jasnoczerwonym niebem nad Łodzią i panoramą miasta, na którą najeżdża kamera (do końca 2010 wykorzystywany był jako bufor przy połączeniach na program 2, był także pokazywany w weekendy po głównym wydaniu ŁWD przed wiadomościami sportowymi). Wcześniejszy ident-bufor od 4 maja do września 2010 r. miał czarne tło, składał się z przejeżdżających białych strzałek, logo TVP3 Łódź i przewracających się nazw miast województwa. Kolejnym elementem programu są Ogłoszenia pokazywane od II połowy lat 90. po wieczornym wydaniu ŁWD i głównie dotyczące zaginięć oraz kradzieży (obecnie pokazywane bardzo rzadko). 28 listopada 2011 powstała nowa oprawa graficzna wzorowana na pierwszej planszy wywoławczej z lat 50. (ŁWD zostało też zmienione). Jest utrzymana w barwach beżowych, złotych i neonowego fioletu. 1 września 2013 TVP Łódź zrezygnowała z własnej oprawy i emituje tę samą oprawę, jak w paśmie wspólnym TVP Regionalna, tylko że z własną pauzą stworzoną w Warszawie. 2 stycznia 2016, po starcie TVP3, łódzki ośrodek pozostał przy oprawie graficznej pasma wspólnego nowej anteny. W nowej pauzie na białym tle pojawia się logo TVP3 Łódź, na którym pojawiają się Pałac Izraela Poznańskiego oraz siedziba TVP3 Łódź. W tle tych zdjęć są skośnie ułożone logotypy ośrodka. Następnie, logo w środku zdjęć zmienia kolor z niebieskiego na przezroczysty, oddala się skosem, wokół niego pojawiają się logotypy ośrodka, pojawia się zdjęcie panoramy centrum Łodzi.

TVP3 Łódź posiadała własną czołówkę, emitowaną do 30 grudnia 2010 roku na początku pasma lokalnego, wyłącznie w TVP2 oraz przed programami realizowanymi dla anten ogólnopolskich, a sygnał wywoławczy opracowany jest w oparciu o „Prząśniczkę” (muzyka: Stanisław Moniuszko). Ostatni takt utworu przypomina słowa Telewizja Łódź, taki też napis pojawia się na ekranie[23].

Do pewnego czasu roku w TVP3 Łódź, w jako jednym z nielicznych oddziałów TVP (obok TVP3 Bydgoszcz), przed rozpoczęciem emisji i po jej zakończeniu (o 5:59 i po 2:00) prezentowane były plansze z programem dnia. Zrezygnowano z nich jednak pod koniec drugiego kwartału 2008 roku.

Programy TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Lista programów emitowanych w TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Informacja i publicystyka[24][25]

 • Łódzkie Wiadomości Dnia (1961-) - program informacyjny
 • Pogoda (TVP3 Łódź) (1961-) - prognoza pogody
 • Sport (TVP3 Łódź) (1961-) - wiadomości sportowe
 • Rozmowa Dnia (ponownie od 2015) - program publicystyczny

Gospodarka[26]

 • Agroexpress (2004-) - program dla rolników
 • Łódzki kapitał ludzki (2013-) - program o dotacjach z UE
 • Region mocnych w biznesie (2014-) - program o korzyściach z UE dla przedsiębiorców
 • Strefa biznesu (2003-) - program o inwestycjach i miejscach pracy

Społeczeństwo[27]

 • ABC pacjenta (2015-) - program poradnikowy dla pacjentów autorstwa Anny Łukasik ukazujący się raz w miesiącu
 • Być seniorem (2006-) - program dla ludzi starszych Katarzyny Majewskiej-Zasady ukazujący się 2 razy w miesiącu
 • Łódzkie jakiego nie znacie (2014-) - program Agnieszki Rutkowskiej ukazujący się 2 razy w miesiącu
 • Niepełnosprawni (2012-) - program o ludziach niepełnosprawnych
 • STUŁ - Studencka Telewizja Uniwersytetu Łódzkiego (2014-) - magazyn studencki

Kultura i sztuka[28]

Religia[30]

 • Depozyt wiary (1996-) - program dla katolików ukazujący się co tydzień
 • Dialogi (2000-) - rozmowy z księżmi o wydarzeniach kościelnych w regionie emitowane w ostatnią niedzielę miesiąca

Rozmaitości[31]

 • Autofan (2003-) – magazyn motoryzacyjny
 • Banalnie naturalnie (2015-) - program o ekologii ukazujący się 2 razy w miesiącu
 • Budzi się ludzi (2016) - poranny program emitowany od poniedziałku do piątku od 7:00 do 8:15 w TVP3 Łódź
 • Cztery pory roku - program kulinarny
 • Kocham Łódzkie (2007-2014) - znani i ich ulubione miejsca w regionie; później cykl emitowano studyjnie na żywo i zapraszano nie tylko znanych
 • Kronika towarzyska (2008-) - wielki świat znanych gwiazd od kuchni
 • Łódzkie na zdrowie (2014-) - program Magdaleny Wiercioch-Malik
 • Podaj cegłę (2000-) - magazyn mieszkaniowy Moniki Kalinowskiej i Beaty Łuckiej
 • Podróże z Zofią Suską - program podróżniczy[32](nie produkowany przez TVP3 Łódź)
 • Supełkowe ABC (2014-) - program dla dzieci

Programy kryminalne

 • Z archiwum 997 (2015-2016) - serial dokumentalny wykorzystujący materiały archiwalne z Magazynu Kryminalnego 997. Produkowany przez TVP Łódź i CI Polsat

Reportaże

 • No life masz wybór - cykl reportaży o problemach społecznych

Programy planszowe

 • Informator Kulturalny (od 1 czerwca 2011 roku) - krótkie przedstawienie obecnych wydarzeń kulturalnych w Łodzi

Emitowane są także relacje z regionu oraz reportaże[33][34].

Lista programów nieemitowanych w TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Publicystyka

 • Ale to już było (2007-2009) - filozoficzne rozmowy Bronisława Wrocławskiego z prof. Waldemarem Ceranem (zm. w 2009)
 • Gorący temat (2006-2010)
 • Łódzkie forum (2002-2015) - program publicystyczny

Gospodarka

 • Biznes po łódzku (2005-2010)
 • RPO szansą regionu (2010-2013) - program o funduszach europejskich

Społeczeństwo

 • Bądź bezpieczny
 • Czas na zdrowie - program medyczny
 • Nie pozwól na to
 • Prawo i bezprawie (2010–2011)
 • Prowincja na plus (2011–2013) - program społeczny
 • Prowokacje (2002-10)
 • Strefa miejska (2007-2010) - magazyn studencki
 • To jest życie (2007-2009, spin-off popularnego programu Takie jest życie) - magazyn reporterów
 • Tradycją regionu malowane (2011-2012) – magazyn etnograficzny Magdaleny Michalak (obecnie emitowane powtórki)
 • Za i przeciw (2009-2010)

Kultura i sztuka

 • FILMmufka – magazyn filmowy (2003-2010)
 • Maksymalnie kulturalnie (wcześniej Impresje) (2007-2010) - reportaże kulturalne
 • Przystanek Filharmonia (2008-2010) - magazyn kulturalny

Religia

 • Katolicki Tygodnik Informacyjny (1995-2014) - program religijny

Rozmaitości

 • A może by tak...? (2010)
 • Dobry Wieczór (od stycznia 2007 do czerwca 2010) - program na żywo z udziałem zaproszonych gości, konkursami dla widzów i muzyką
 • Dobry wieczór z Telewizją Łódź (2013-2015) - program poradnikowy
 • Eko-Echo (2003-2010) - program ekologiczny
 • Homo Creator (2007-2009) - sylwetki wybitnych łódzkich naukowców
 • Łódzkie bez tajemnic (2009)
 • Popołudnie z Telewizją Łódź (od maja do sierpnia 2010) - program poradnikowy
 • Stowarzyszenie Szalonych 40-tek - poradnik lifestyleowy
 • Studio ŁÓDŹ - program kulturalno-informacyjny z Centrum Handlowego „Manufaktura” (początkowo na żywo)
 • Twoje popołudnie z Telewizją Łódź (2010-2013) - program poradnikowy na żywo

Reportaż

 • Bliscy nieznani (2007-2010) - cykl reportaży
 • Broadway. Róg Północnej (2009-2010)
 • Prosto z lasu - cykl filmów przyrodniczych

Historia

 • Filmowa encyklopedia Łodzi i okolic (1989-2010) - program archiwalny o historii i zabytkach Łodzi i regionu
 • Strefa Piotrkowska (2011–2013) - historia i kulisy najdłuższej ulicy w Europie

Programy dla dzieci

 • Ciotka Blekotka (2008-2009) - program dla dzieci
 • Sygnałek (2004-2009) - program dla dzieci promujący bezpieczeństwo

Programy kulinarne

 • Smaki łódzkie z Michelem(2011-12) - program kulinarny
 • Z patelnią i humorem (2009-2010) - magazyn kulinarny

Programy kryminalne

 • Magazyn Kryminalny 997 (1986-1993, 1995-2010) - celem programu była pomoc telewidzów w odnalezieniu poszukiwanych przestępców i w wyjaśnieniu zagadkowych zbrodni
 • Na sygnale - magazyn kryminalny (2001-2008)

Programy planszowe

 • Telewizja Łódź proponuje (od 2005 do 1 czerwca 2011 roku) - zapowiedzi imprez plenerowych i spektakli teatralnych sponsorowanych przez łódzką telewizję

[35]

Lista programów TVP3 Łódź emitowanych na antenach ogólnopolskich[edytuj | edytuj kod]

Programy wyprodukowane

dla TVP1

 • Potrafisz (2006) - magazyn społeczny autorstwa Jolanty Gwardys i Katarzyny Pełki-Wolsztajn

dla TVP2

 • Magazyn Kryminalny 997 (1986-1993, 1995-2010) - program kryminalny proszący w imieniu Policji o pomoc telewidzów w odnalezieniu przestępców (w latach 2009-2010 dla TVP Info). Od 2017 program jest produkowany w Warszawie.
 • Z Dwójką dookoła świata (2000-2005) - cykl reportaży podróżniczych Michała Fajbusiewicza

dla TVP3/TVP Regionalna

dla TVP Info

 • Telewizja Objazdowa (2007-2009) - program reporterski Marii Wiernikowskiej

dla TVP Polonia

Lista programów TVP3 Łódź emitowanych na innych antenach regionalnych[edytuj | edytuj kod]

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Siedziba TVP3 Łódź mieści się w Łodzi, przy ul. Narutowicza 13, w gmachu zlokalizowanym u zbiegu ulic Narutowicza i Sienkiewicza. Siedziba telewizji często mylnie utożsamiana jest z wieżowcem przy ulicy Sienkiewicza 3/5, przede wszystkim z powodu znajdujących się na jego szczycie nadajników Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego Łódź/Sienkiewicza. W rzeczywistości Telewizja Łódź zajmuje jedynie przybudówki przylegające do wieżowca od strony północnej i zachodniej, pod adresem Narutowicza 13. Sam wieżowiec stanowi obecnie własność marszałka województwa, powiatu łódzkiego wschodniego i Skarbu Państwa[1]. Do telewizji należy również część parterowego pawilonu przy ul. Cmentarnej 9/11, gdzie mieści się Baza Wydziału Transmisji i Wydziału Transportu TVP.

W projekcie przebudowy centrum Łodzi luksemburskiego architekta Roba Kriera, którego realizacja planowana była na lata 2008-2010 uwzględniona była też nowa siedziba Telewizji Łódź. Zlokalizowana miała być ona w budynku dawnej elektrociepłowni EC-1. Budowę nowej siedziby popierała też dyrektor TVP3 Łódź - Małgorzata Potocka. Ponieważ nowa siedziba miała znaleźć się w obszarze działania Regionalnego Programu Operacyjnego, część inwestycji prawdopodobnie można było zrealizować z funduszy Unii Europejskiej. Obecna siedziba miała zostać sprzedana prywatnym inwestorom[37][38].

Teletekst[edytuj | edytuj kod]

TVP3 Łódź posiada własny lokalny teletekst, uruchomiony w styczniu 1998 roku. Emitowany jest pod nazwą Telegazeta Regionalna TVP Łódź, który oferuje widzom, oprócz informacji lokalnych i programu TVP3 Łódź, również m.in. repertuar łódzkich kin, teatrów, Filharmonii, informacje o wydarzeniach kulturalnych, rozkłady łódzkiej komunikacji miejskiej i rozkłady lotów Portu Lotniczego Łódź, ogłoszenia drobne, dane kontaktowe łódzkich organizacji i urzędów oraz lokalne częstotliwości radiowe.

Zasięg i nadajniki naziemne TVP3 Łódź[edytuj | edytuj kod]

Obszar nadawania[edytuj | edytuj kod]

Od 1 stycznia 1999 roku obejmuje zasięgiem przeważającą część województwa łódzkiego.

Nadajniki analogowe wyłączone 20 maja 2013 roku[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Moc Polaryzacja Charakterystyka
promieniowania
Kanał Częstotliwość
TON Łódź / Komin EC-4 100 kW pozioma dookólna 43 647,25 MHz
TSR Kamieńsk / Zwałowisko 0,05 kW pozioma dookólna 36 591,25 MHz

[39]

Przekaz cyfrowy[edytuj | edytuj kod]

19 kwietnia 2011 roku uruchomiony został pierwszy w województwie łódzkim nadajnik naziemnej telewizji cyfrowej. Multipleks 3, wraz z programem łódzkiego oddziału TVP, nadawany jest z Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego przy ulicy Sienkiewicza (na dachu wieżowca, do którego przylega budynek TVP Łódź) z mocą 400 W. Niska moc nadajnika pozwala na pokrycie wyłącznie obszaru Łodzi i miast przyległych.

1 września 2011 roku program TVP Łódź dołączono do wersji multipleksu III nadawanej w województwie mazowieckim. Umożliwiło to cyfrowy odbiór programu lokalnego we wschodniej części województwa łódzkiego. Jednocześnie do łódzkiej wersji multipleksu dołączono program TVP Warszawa.

Nadajniki cyfrowe DVB-T MUX-3[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Moc Polaryzacja Charakterystyka
promieniowania
Kanał Częstotliwość Multipleks
RTCN Przysucha / Kozłowiec 10 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TON Łódź / Komin EC-4 170 kW pozioma dookólna 43 650 MHz MUX 3
RTCN Kalisz / Mikstat 35 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TON Łanięta / Witoldów 0,5 kW pionowa dookólna 43 650 MHz MUX 3
TSR Kamieńsk / Zwałowisko 12 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
TSR Tomaszów Mazowiecki / Mościckiego 0,01 kW pozioma dookólna 43 650 MHz MUX 3
TSR Przedbórz / Radomszczańska 0,02 kW pozioma dookólna 26 514 MHz MUX 3
Biuro reklamy TVP3 Łódź

Biuro reklamy[edytuj | edytuj kod]

Sprzedażą czasu reklamowego na antenie Telewizji Łódź zajmuje się Wydział Reklamy i Marketingu TVP3 Łódź, zlokalizowany w siedzibie stacji, przy ulicy Narutowicza 13. Oferta Biura reklamy obejmuje emisję reklam, płatnych ogłoszeń oraz sponsoring programów w ramach pasm lokalnych. Biuro Reklamy jest ponadto organizatorem Gali „Przyjaciel Telewizji Łódź”. Kierownikiem biura jest Beata Umińska[40].

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

Według informacji, jakie pojawiły się na początku 2008 roku[41][42][43], TVP planowała utworzenie makroregionalnych ośrodków, które miały nadawać własny program, a nie, jak wtedy, retransmitować program TVP Info uzupełniony lokalnymi pasmami. Zgodnie z informacjami, ośrodki regionalne miałyby jednak działać tylko w sześciu największych miastach wojewódzkich, pozostałe ośrodki natomiast miałyby się zająć jedynie realizacją lokalnych dzienników, emitowanych na antenach większych oddziałów oraz przygotowywaniem reportaży dla satelitarnej TVP Info. Według tego projektu Łódzki Ośrodek Telewizyjny, najstarszy w Polsce, miał zostać pozbawiony możliwości emisji własnego programu i w całości podporządkowany ośrodkowi w Warszawie. Mimo że brak było na ten temat oficjalnych informacji ze strony TVP, projekt ten budził wiele kontrowersji wśród mieszkańców Łodzi, a także zaniepokojenie wśród łódzkich parlamentarzystów i działaczy[44][45][46][47].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Łódzkie Wiadomości Dnia z... elektrociepłowni
 2. a b historia. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
 3. a b Sieć TVP. „Gazeta Wyborcza”. Nr 207, wydanie z dnia 06/09/1994. s. 3. [dostęp 2011-08-09]. 
 4. Polska. Środki przekazu. Telewizja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2011-07-10].
 5. a b Trójka zamiast magnolii. „GW Wrocław”. Nr 243, wydanie z dnia 17/10/2000. s. 2. 
 6. a b Rusza nowa „trójka”. „GW Katowice”. Nr 45, wydanie z dnia 22/02/2002 Wydarzenia. s. 3. 
 7. SATKurier.pl / TVP / Od 2.01 TVP3: telewizja regionów – bliżej widzów, satkurier.pl [dostęp 2015-12-22].
 8. a b Wiesław Maciejewski: Tomasz Filipczak. Encyklopedia Solidarności. [dostęp 2017-06-10].
 9. a b Trójka 2000, gazetapl [dostęp 2016-01-15] (pol.).
 10. a b c MKS: Zmiany na kluczowych stanowiskach w TVP. W: Media Marketing Polska Magazyn Online [on-line]. VFP Communications Ltd. Sp. z.o.o., 21 lutego 2002. [dostęp 5 grudnia 2015].
 11. a b c blew: Telewizja ma szefa. W: Wyborcza.pl Łódź [on-line]. Agora SA, 29 maja 2002. [dostęp 5 grudnia 2015].
 12. a b c Tomasz Patora: TVP Łódź pozbywa się byłego agenta . W: Wyborcza.pl [on-line]. Agora SA, 28 sierpnia 2002. [dostęp 5 grudnia 2015].
 13. Nowy szef łódzkiego oddziału TVP. Wirtualnemedia.pl, 28 sierpnia 2002. [dostęp 5 grudnia 2015].
 14. a b c Nowy szef TVP Łódź: Marek Pietrak dyrektorem OTV Łódź. Wirtualnemedia.pl, 19 grudnia 2002. [dostęp 5 grudnia 2015].
 15. a b c Elżbieta Rutkowska: Zamiast programów TVP Łódź finansuje byłych dyrektorów. W: Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 27 lipca 2011. [dostęp 5 grudnia 2015].
 16. a b Piotr Brzózka: Drozd oficjalnie szefem TVP Łódź. Potocka się trzyma. W: Dziennik Łódzki [on-line]. 1 marca 2010. [dostęp 5 grudnia 2015].
 17. a b c Elżbieta Rutkowska: TVP na razie rozstaje się z byłym szefem oddziału w Łodzi. W: Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 29 czerwca 2012. [dostęp 5 grudnia 2015].
 18. Jolanta Sobczyńska: Jacek Grudzień dyrektorem TVP Łódź. W: Dziennik Łódzki [on-line]. 13 czerwca 2012. [dostęp 5 grudnia 2015].
 19. KOZ, PR: Rada nadzorcza TVP zatwierdziła pięciu dyrektorów oddziałów. W: Press.pl [on-line]. Press sp. z o.o. sp.k., 18 grudnia 2012. [dostęp 5 grudnia 2015].
 20. Hubert Bekrycht nowym dyrektorem TVP Łódź - Dzienniklodzki.pl, dzienniklodzki.pl [dostęp 2019-01-07] (pol.).
 21. Wyborcza.pl, lodz.wyborcza.pl [dostęp 2019-01-06].
 22. Hubert Bekrycht dyrektorem TVP Łódź, Press.pl [dostęp 2019-01-06] (pol.).
 23. Telewizja Łódź + TVP3 Łódź
 24. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 25. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 26. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 27. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 28. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 29. Atlas Sztuki, lodz.tvp.pl [dostęp 2016-01-15].
 30. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 31. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 32. Program telewizyjny - tvp.pl - Telewizja Polska S.A., www.tvp.pl [dostęp 2016-01-15].
 33. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 34. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 35. Serwisy - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-05].
 36. Świadkowie nieznanych historii - TVP Łódź - Telewizja Polska S.A.. lodz.tvp.pl. [dostęp 2015-12-04].
 37. Warszawa sprzedaje budynek łódzkiej telewizji
 38. Odpowiedź na interpelację posła Jarosława Jagiełło w sprawie planów likwidacji TVP Łódź
 39. Polska: Kolejne regiony bez telewizji analogowej. RadioPolska. [dostęp 2015-12-04].
 40. Telewizja Polska S.A, Biuro Reklamy TVP3 Łódź, lodz.tvp.pl [dostęp 2018-10-15] (pol.).
 41. Szykuje się telewizyjne starcie w regionach
 42. Telewizja Katowice znowu ma być potęgą
 43. Presserwis: TVP chce brać przykład z TVN. tvn24.pl, 2008-02-25. [dostęp 2009-05-05].
 44. Oświadczenie Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie sytuacji Oddziału Terenowego Telewizji Polskiej w Łodzi
 45. Interpelacja poseł Hanny Zdanowskiej w sprawie zmian w strukturze funkcjonowania lokalnych mediów publicznych
 46. Interpelacja posła Jarosława Jagiełło w sprawie planów likwidacji TVP Łódź
 47. Stanowisko Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” z dnia 17 marca 2008 r. ws. zamiaru przekształceń Oddziału Łódzkiego TVP S.A. w telewizję metropolitalną (doc)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]