TVP1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z TVP 1)
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVP1
TVP1
Data startu 1937 (emisje próbne)
25 października 1952 godz. 19:00[1] jako TVP
2 października 1970 jako TVP1
czerwiec 1976 jako TP1
24 lutego 1992 ponownie jako TVP1
1 czerwca 2012 jako TVP1 HD
Format obrazu 16:9/4:3 576i (SDTV) TVP1 SD,
16:9 HDTV jako TVP1 HD
Właściciel Telewizja Polska
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 15,60% (styczeń 2014)
Poprzednia nazwa TP1
Strona internetowa
TVP1 HD
TVP1 HD
Data startu 1 czerwca 2012 (10 stycznia 2011 - emisja próbna)
Format obrazu 16:9 HDTV
Właściciel Telewizja Polska
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, ul. Jana Pawła Woronicza 17
Udziały w rynku 15,60% (styczeń 2014)
Strona internetowa

TVP1 (Program Pierwszy Telewizji Polskiej, potocznie Jedynka, do 23 lutego 1992 oficjalny skrót TP1, do 2 października 1970 TVP) – polska publiczna stacja telewizyjna i zarazem najstarsza ogólnopolska stacja telewizyjna, utworzona 25 października 1952, zaś 1 września 1958 utworzono wspólne pasmo ośrodków regionalnych w Łodzi, Katowicach i w Warszawie[2].

W Wigilię TVP1 nadawała 20 lat, czyli od 1992 do 2012 roku wyłącznie jedyny w tym dniu w Telewizji Polskiej charytatywny blok reklamowy, zwany Reklama Dzieciom. Nadawany był przed głównym wydaniem Wiadomości[3][4]. Obecnie akcja ta jest prowadzona w Boże Narodzenie (I dzień Świąt) po wiadomościach. Od 2013 roku, gdy charytatywny blok reklamowy jest w I dzień Bożego Narodzenia, to w Wigilię są normalnie emitowane reklamy.

Historia TVP1[edytuj | edytuj kod]

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy TVP1[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia o mobbing i naciski polityczne na dziennikarzy[edytuj | edytuj kod]

19 lipca 2011 na ręce prezesa TVP Juliusza Brauna złożyła dymisję szefowa Jedynki Iwona Schymalla W wielu mediach (m.in. w Rzeczpospolitej[10], Gazeta.pl, Dziennik.pl, Newsweek.pl), pojawiły się spekulacje, że ta decyzja była konsekwencją konfliktu z jej zastępcą Andrzejem Godlewskim[10] Według Schymalli, Godlewski miał naciskać na redaktor naczelną Wiadomości Małgorzatę Wyszyńską w sprawie zamieszczenia w głównym wydaniu Wiadomości relacji o wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w Austrii. Po wyjaśnieniach Schymalli i Godlewskiego złożonych prezesowi TVP cała trójka pozostała na swoich dotychczasowych stanowiskach. Ostatecznie Schymalla została odwołana ze stanowiska 18 listopada 2011 po wygranych ponownie przez Platformę Obywatelską wyborach parlamentarnych. Wtedy Andrzej Godlewski został p.o. dyrektora Jedynki, a 21 grudnia nowym szefem TVP1 został Piotr Radziszewski.

Sprawa nacisków Godlewskiego wyszła jednak poza TVP i znalazła swój finał w sądzie. Niedługo po skandalu z Schymallą i solidaryzującą się z nią Wyszyńską, cywilny pozew przeciwko Godlewskiemu złożył inny dziennikarz - Artur Michniewicz[11] Michniewicz był przez kilka lat zastępcą kierownika redakcji publicystyki Jedynki. Został zwolniony na początku stycznia 2012. Michniewicz oskarżył Godlewskiego o motywowane politycznie szykany i stosowanie praktyk niezgodnych z prawem. Wyliczył m.in. że był odsuwany od pracy i nie uczestniczył w przygotowywaniu nowej ramówki, co dotychczas należało do jego obowiązków. Zarzuca też Godlewskiemu, że próbował za jego pośrednictwem przekazywać wytyczne w sprawie tematów dla Wiadomości. Co - zdaniem powoda - było pogwałceniem standardów panujących we wszystkich mediach utrzymywanych z podatków w całej Unii Europejskiej.

Programy informacyjno-publicystyczne[edytuj | edytuj kod]

Telewizyjna Jedynka od początku miała charakter informacyjno-publicystyczny.

W latach 50. rozpoczęto nadawanie pierwszych serwisów informacyjnych, z których wywodził się nadawany w czasach PRL Dziennik Telewizyjny (przekształcony w 1989 roku w Wiadomości). Oprócz Wiadomości charakter serwisu informacyjnego ma także od 26 czerwca 1986 Teleexpress, wyróżniający się przede wszystkim znacznie luźniejszą formułą.

Do najważniejszych magazynów publicystycznych należą obecnie: Po prostu Tomasza Sekielskiego, Sprawa dla reportera Elżbiety Jaworowicz, Polityka przy kawie (poranna rozmowa polityczna, prowadzą m.in.: Małgorzata Serafin i Justyna Dobrosz-Oracz). Wcześniej nadawano takie programy jak: Forum (obecnie w TVP Info), Kto za to zapłaci?, Na pierwszym planie, W centrum uwagi, Monitor Wiadomości, Z refleksem, Debata, Gość Jedynki i wiele innych.

Organizacja imprez masowych[edytuj | edytuj kod]

Na antenie TVP1 można obejrzeć m.in. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Konkurs Piosenki Eurowizji, a do 31 sierpnia 2004 także Sopot Festival. Ponadto pojawiają się także relacje z Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry.

Transmisje sportowe[edytuj | edytuj kod]

TVP1 transmituje m.in.

2 września 2012 poinformowano, że TVP nie będzie transmitować meczów polskiej reprezentacji w piłce nożnej, gdyż nie doszło do porozumienia z firmą SportFive, która sprzedaje prawa transmisyjne z ramienia PZPN. Pierwsze mecze eliminacyjne do Mistrzostw Świata 2014, które Polska rozegrała z Czarnogórą i Mołdawią, można było zobaczyć w usłudze Pay-per-view na wybranych platformach cyfrowych oraz w sieciach kablowych. Jednak 24 września poinformowano, że firma SportFive zredukowała swoje wymagania w stosunku do TVP, a to oznacza, że następne mecze już zobaczymy w TVP1. Umowa została podpisana do czerwca 2014 , jednak TVP straciła wyłączność na transmisje meczów reprezentacji Polski, gdyż prawa do transmisji meczów nabył też konkurencyjny nadawca Polsat, który od tego momentu pokazuje mecze kadry narodowej na antenach sportowych Polsatu: Polsacie Sport i Polsacie Sport HD. Jednak 10 grudnia 2013 Polsat nabył wyłączne prawa do transmisji meczów na lata 2014-2017, co oznacza, że kadra znika z ramówki TVP. Wyłącznie na antenach Polsatu widzowie zobaczą eliminacje i turniej finałowy EURO 2016 oraz kwalifikacje do MŚ 2018 w Rosji, a także spotkania reprezentacji Polski. Za prawa transmisyjne do tych wydarzeń Polsat zapłacił 35 mln euro (czyli ok. 145 mln złotych).

Logo TVP1[edytuj | edytuj kod]

Logo TVP1
2 października 1970 – 1976 - Jedno z pierwszych logotypów Jedynki. Czarny napis TVP oraz ogromna, czarna cyfra 1 w białym tle.
2 października 1970 – 1976 - Jedno z pierwszych logotypów Jedynki. Czarny napis TVP oraz ogromna, czarna cyfra 1 w białym tle.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Do 1 października 1970 w Polsce był tylko jeden program telewizyjny, więc do oznaczenia anteny używano albo ówczesne logo Telewizji Polskiej, albo ówczesne logo ośrodka regionalnego TVP. Pierwsze trzy oznaczenia nie były używane stale w czasie programów. Używano ich tylko podczas identów TP1 i zapowiedzi omawianych programów dnia.

Emisja testowa loga[edytuj | edytuj kod]

Dopiero w połowie 1992 stacja rozpoczęła testowe nadawanie programów z logo (wówczas czwartym), które znajdowało się w prawym górnym, prawym dolnym lub lewym górnym rogu ekranu (używano również samej cyfry "1").

Regularna emisja loga[edytuj | edytuj kod]

Regularną emisję programu z logo w prawym dolnym rogu ekranu stacja zaczęła 3 lutego 1993, natomiast 19 kwietnia 1993 zostało ono przeniesione w prawy górny róg ekranu, gdzie znajduje się do dziś. Pierwotnie (do czerwca 1993) logo nie było emitowane w czasie trwania programów informacyjnych.

Inne miejsce loga[edytuj | edytuj kod]

Przez krótki czas znajdowało się również w lewym górnym rogu ekranu (podczas Wiadomości, gdy prezenter siedzi po lewej stronie, w niektórych programach w 1993 i 1994 roku, programie muzycznym "Letnie eMTiVi" emitowanym latem od 1992 do 1994 roku, który retransmitował teledyski z MTV, niektórych transmisjach Anioła Pańskiego z Watykanu oraz transmisjach sportowych, takich jak Puchar Niemiec; logo jest przestawione w lewym górnym ekranie ponieważ, że czas i wynik widniał po prawej górnej stronie).

TVP1 HD[edytuj | edytuj kod]

Logo TVP1 HD
10 stycznia 2011 – 31 maja 2012 - Logo TVP1 a obok dwa czerwone prostokąty z literami "H" i "D". (Logo było używane tylko w reklamach, oraz w dekoderach telewizji n, TVP nigdy nie stosowała takiego logo na swoim kanale publicznym i na stronie internetowej.)
10 stycznia 2011 – 31 maja 2012 - Logo TVP1 a obok dwa czerwone prostokąty z literami "H" i "D". (Logo było używane tylko w reklamach, oraz w dekoderach telewizji n, TVP nigdy nie stosowała takiego logo na swoim kanale publicznym i na stronie internetowej.)

10 stycznia 2011, na platformie cyfrowej "n", pod nazwą TVP1 HD rozpoczęto nieoficjalną, testową emisję kanału TVP1 systemie HD w rozdzielczości 1080i.

17 kwietnia 2012 rozpoczęło się wewnętrzne testowanie systemów emisyjnych kanału.

31 maja 2012 oficjalnie rozpoczęto regularną emisję kanału TVP1 HD w ramach pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej[6]. Tego samego dnia rozpoczęto także regularny przekaz satelitarny[12]. 1 czerwca 2012, program TVP1 HD stał się dostępny w sieciach telewizji kablowych[6]. 15 lutego 2014 program TVP1 HD został przeniesiony do trzeciego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Ramówka TVP1 HD nie różni się od tej w TVP1.[13].

Lektorzy[edytuj | edytuj kod]

Obecnie[edytuj | edytuj kod]

Dawniej[edytuj | edytuj kod]


Przypisy