TVP Info

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TVP Info
TVP Info
Data startu 6 października 2007 godz. 5:30
1 września 2013 godz. 4:30[a]
Format obrazu 16:9 SDTV
Właściciel Telewizja Polska S.A
Systemy
emisji sygnału
DVB-T, DVB-S, DVB-C
Kraj nadawania Polska
Język polski
Siedziba Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 7
Udziały w rynku 2,79%[1] (styczeń 2014)
Zastąpił TVP3
Siostrzane kanały rozwiń szablon nawigacyjny u dołu strony
Strona internetowa
Siedziba programów informacyjnych TVP przy placu Powstańców Warszawy 7 w Warszawie

TVP Infokanał informacyjny Telewizji Polskiej. Wystartował 6 października 2007, zastępując TVP3 jako wspólne pasmo programowe ośrodków regionalnych TVP. Od 1 września 2013 funkcjonuje jako samodzielny kanał informacyjny[2], natomiast ośrodki regionalne tworzą własne wspólne pasmo pod nazwą TVP3.

TVP Info nadaje informacje z kraju i z zagranicy, transmisje na żywo, konferencje prasowe i inne wydarzenia, a także prognozę pogody, serwis sportowy, serwis ekonomiczny, programy publicystyczne, reporterskie oraz programy telewizji regionalnych.

Stacja jest najczęściej oglądanym kanałem informacyjnym i piątym kanałem telewizyjnym w Polsce pod względem liczby widzów[3].

Historia[edytuj]

Start TVP Info[edytuj]

Stacja wystartowała 6 października 2007 w miejsce TVP3. Jej pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem był Mariusz Pilis[4]. Flagowym programem stacji TVP Info jest Serwis info. Programy mieli m.in. Rafał Ziemkiewicz i Jacek Sobala[5].

Start kanału nie wpłynął znacząco na programy ośrodków regionalnych, które nadawane są jak dotychczas, początkowo były emitowane bez cyfry "3" w logo, 1 grudnia 2007 zostały zastąpione logotypami na wzór ogólnopolskiego. Zmiana profilu i nazwy programu była kilkakrotnie przekładana.

Kanał jako jedyny w Polsce kanał informacyjny otrzymał ustawowy obowiązek spełniania standardu publicznej telewizji zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji[6]. Standard ten zobowiązuje m.in. do[7]:

 • kierowania się odpowiedzialnością za słowo,
 • rzetelnego ukazywania całości wydarzeń w kraju i za granicą,
 • sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli,
 • sprzyjania swobodnemu formowaniu się opinii publicznej,
 • umożliwiania obywatelom i ich organizacjom uczestniczenia w życiu publicznym przez prezentacje zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej.

TVP Info została wyposażona w dziewięć satelitarnych wozów transmisyjnych DSNG, które trafią do ośrodków regionalnych TVP.

14 lutego 2011 TVP Info wprowadziła format 16:9 (większość programów była w tym formacie). Z kolei 23 lutego 2011 kanał przeszedł na całkowite nadawanie w 16:9.

Nowe TVP Info (już bez pasm lokalnych) wystartowało 1 września 2013 o godz. 4:30. O tej godzinie nadano transmisję na żywo z uroczystości z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomimo zmian kanał pozostał w naziemnej telewizji cyfrowej, pozostając na pierwszym multipleksie. 15 lutego 2014 kanał został przeniesiony do trzeciego multipleksu.

Zmiany w TVP Info[edytuj]

Studio[edytuj]

Od 1 sierpnia 2008 wystartowało nowe studio, które zostało wyposażone m.in. w bezszwową ścianę monitorów plazmowych i ekrany LCD, a w jego tle widać umieszczony za szybą newsroom, gdzie pracują dziennikarze i obsługa techniczna kanału. Ze studia nadawane są serwisy informacyjne, pogodowe, sportowe, biznesowe oraz krótkie programy publicystyczne. Scenografię nowego studia zaprojektowała Anna Mioduszewska.

28 września 2009 studio zostało „zliftingowane” przez Magdalenę Kujszczyk, stało się bardziej przestrzenne, pojawiło się dużo elementów w kolorze czerwono-bordowym. Nieco odświeżony został również stół prezenterski.

7 lutego 2011 studio przeszło następujące zmiany: zmieniono stół prezenterski, wymieniono oświetlenie, zmieniono ściany, a zamiast dwóch ekranów na lewo od prezentera, są trzy (mniejsze). Studio od tego dnia było utrzymane w kolorystyce pastelowobłękitnej.

1 września 2013 wystartowało nowe studio, wyposażone w trzy stanowiska do prowadzenia programów, bezszwową ścianę i ekrany LCD. Dominującym motywem w studiu są kwadraty. Scenografię zaprojektowała Magdalena Kujszczyk.

Oprawa graficzna i muzyczna[edytuj]

Wprowadzeniu nowego studia w 2008 roku towarzyszyła zmiana oprawy TVP Info, a także modyfikacja ramówki kanału, która stała się bardziej dynamiczna. Zmianie uległ także format nagrywania serwisów informacyjnych – na 16:9, które są nadawane w 4:3, można to zobaczyć patrząc na pasek informacyjny (na ekranie 16:9 widać całe nagranie kamery, a nie widać paska). Oprawę muzyczną przygotował Jean Michel Jarre.

Oprawa muzyczna została po raz kolejny zmieniona 28 września 2009. W całości została skomponowana przez polskiego muzyka – Michała Lorenca. Od 1 sierpnia 2008 do 31 lipca 2009 głosem stacji był aktor Jacek Mikołajczak, którego zastąpił Robert Głowacki, który funkcję tę sprawował do listopada 2009. Obecnym głosem stacji jest aktor Mikołaj Klimek.

18 lipca 2010 TVP Info przeszło zmiany tyłówek i czołówek. W programach studyjnych wykorzystywane były loty kamerowe z podkładem muzycznym z czołówek, a w Info Serwisach wykorzystywane były zawsze skrócone czołówki. We wszystkich programach studyjnych (łącznie z Info Serwisami) jako tyłówka wykorzystywany był lot kamerowy z producentem i rokiem produkcji (jak w TVN24).

Od 5 lutego 2011 zmieniono tyłówkę Info Serwisów: zamiast belki z napisem, kto kiedy wyprodukował program (jak w TVN24), była po prostu czołówka. Tyłówka Info Serwisów 7 lutego 2011 powróciła do formy poprzedniej.

23 lutego 2011 po raz kolejny zmieniono grafikę ekranową. Logo zostało przeniesione w lewy dolny róg (obszar safe-area), zegar był nad logo, a tzw. "sierżanty" znajdowały się po lewej stronie od logo. Belki programowe miały od tego dnia kształt równoległoboku i w prawym dolnym ich rogu widniał biały napis na szarym tle „tvp.info”.

7 maja 2012 TVP Info zmieniło grafikę ekranową, a programy zyskały całkowicie nowe czołówki. W studio zamontowano nowy multimedialny stół, wyświetlający nazwy programów, bądź logo stacji. Przemeblowano newsroom oraz dodano ekrany plazmowe.

1 września 2013 wraz z nowym studiem zaprezentowano nową oprawę graficzną i muzyczną. Skomponował ją Piotr Rubik.

Układ ramówki[edytuj]

Program został podzielony na trzy pasma: „Info Poranek”, „Info Dzień” i „Minął dzień”. W pierwszych dwóch blokach serwisy ukazują częściej (w poranku co 15 min., a w dniu zazwyczaj co pół godziny). Programy biznesowe zostały zastąpione serwisem gospodarczym „Biznes”. Na antenie TVP Info pojawił się też magazyn podsumowujący „Minął dzień”.

Od 22 czerwca 2009 jedno z pasm lokalnych (od 18:00 do 20:00) zmieniło porę nadawania (od 17:30 do 19:30).

Wcześniej od 28 września do grudnia 2009 i od 2 stycznia 2010 (w soboty) wieczorne pasmo lokalne zostało skrócone o 15 minut na korzyść Losowania LOTTO (w niedziele wieczorne pasmo lokalne trwa od 21:45 do 22:30).

Od 6 września 2010 główne pasmo lokalne emitowane byłó codziennie od 17:00 do 20:00. Równocześnie zniesiono poranne pasma w dni powszednie, a pasmo „Minął dzień” zmieniło nazwę na „Info Wieczór”.

Od 2 marca 2013 poranne pasmo lokalne w weekendy było nadawane od 10:00 do 11:00 (wcześniej było nadawane od 7:45 do 8:30 i od 8:45 do 9:00). Od 1 maja 2013 wieczorne pasmo lokalne zostało przesunięte o 10 minut później i było nadawane od godz. 21:55 codziennie (od poniedziałku do soboty zostało wydłużone o 5 minut) na korzyść Losowania LOTTO. Pasma lokalne były emitowane do 31 sierpnia 2013.

W związku z powstaniem kanału TVP Regionalna z dniem 1 września 2013 pasma lokalne zniknęły z anteny TVP Info.

Pasek informacyjny[edytuj]

6 sierpnia 2008 kanał zaczął podawać informacje na nowym pasku informacyjnym, gdzie każda wiadomość pojawia się oddzielnie, podobnie jak w CNN czy Polsat News. Na nowym pasku informacyjnym po lewej stronie, widnieje, jak do tej pory, informacja o kategorii wiadomości (KRAJ, ŚWIAT, KULTURA, SPORT, BIZNES itp.), a obok pojawiały się – w kilkusekundowych odstępach – nowe informacje wsuwając się z dołu. Prezentowane były jednak normalnym pismem, a nie jak wcześniej wersalikami. Od 25 sierpnia 2010 pasek informacyjny dostępny był również na stronie internetowej tvp.info.

28 września 2009 pasek powtórnie został zmieniony do formy przed 6 sierpnia 2008, czyli przewijanych informacji. Pasek zajmował ok. 4/5 szerokości ekranu, po lewej stronie znajdował się znak >> (w ważnych okolicznościach i w niektórych programach zamiast strzałki widniał obrazek z napisem).

14 lutego 2011 przedłużono pasek całej szerokości ekranu.

7 stycznia 2013 pasek informacyjny otrzymał nowy wygląd. Ponownie na pasku informacyjnym po lewej stronie, widniała informacja o kategorii wiadomości. Wiadomości na pasku były nadal przewijane. Nad miejscem na kategorię informacji umieszczono zegar. Logo TVP Info znajdowało się na samej górze.

1 września 2013 pasek informacyjny nadal jest przewijany, ale nie ma informacji o kategorii wiadomości. Teraz zegar i logo jest po prawej stronie. Nad zegarem jest logo TVP Info, zapowiedź gości różnych programów, a czasem jest znak „NA ŻYWO” lub „POWTÓRKA”.

TVP Info w TVP1[edytuj]

Od 3 lipca 2013 w godzinach od 5:55 do 8:00 w dni powszednie TVP1 retransmitowało sygnał stacji zamiast Kawy czy herbaty?, w ramach porannego pasma Info Poranek[8][9]. Następnie skrócono retransmisję sygnału stacji od godziny 6:55 do 7:40 (od początku 2015 roku). 31 marca 2015 po raz ostatni retransmitowano sygnał stacji TVP Info przez TVP1.

Portal internetowy tvp.info[edytuj]

Portal tvp.info powstał jako rozbudowana wersja serwisu informacyjnego www.wiadomości.tvp.pl (istniejącego od grudnia 1999). W nowej odsłonie wystartował 18 marca 2009.

Portal jest w pełni multimedialny: można w nim obejrzeć najnowsze wydania Serwisu INFO, Wiadomości, Panoramy, Teleexpressu oraz wszystkich programów publicystycznych nadawanych na antenie TVP INFO. Portal prowadzi również własną produkcję materiałów wideo.

Od 10 kwietnia 2011 w portalu dostępny jest stream sygnału TVP Info. W portalu można sprawdzić również aktualne informacje sportowe (zaciągane ze strony www.sport.tvp.pl) oraz program wszystkich stacji Telewizji Polskiej.

Serwis informacyjny tworzony jest przez ok. 30 redaktorów i dziennikarzy. Zajmują się oni również redagowaniem Telegazety, internetowego kanału TVP Parlament oraz obsługą platformy Twoje Info. W części magazynowej znaleźć można wywiady udzielane dziennikarzom portalu przez osobistości świata polityki, kultury, sportu.

10 marca 2014 uruchomiona została nowa, nowocześniejsza odsłona portalu.

Programy TVP Info[edytuj]

 Osobny artykuł: Lista programów TVP Info.

Odbiór kanału[edytuj]

TVP Info dostępny jest w przekazie naziemnym i satelitarnym. Kanał informacyjny TVP dostępny jest na 15 kanale nc+, 65 kanale Cyfrowego Polsatu oraz na 15 kanale Orange TV. TVP Info za sprawą obecności w III multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej swoim zasięgiem obejmuje 99,5% terytorium Polski, co czyni go jedynym ogólnodostępnym kanałem informacyjnym w Polsce. Od 2 marca 2009 TVP Info rozpoczęło nadawanie programu 24 godz./dobę (tylko z satelity Hotbird)[10]. Od 10 kwietnia 2011 sygnał TVP Info transmitowany jest w internecie na stronach tvp.info.

Parametry techniczne odbioru TVP Info[edytuj]

HOTBIRD 13C

pozycja orbitalna 13° Wschód,
transponder numer 15,
częstotliwość 11 488 MHz,
system MPEG-2,
FEC 5/6,
symbol rate 27,5 Msymb/s,
polaryzacja pozioma H
FTA

[edytuj]

Lata Opis
6 października 2007 - 27 września 2009 Napis "TVP", w tym szara ramka na białym tle z gradientem. Poza nim biały napis "INFO" na czerwonym tle za logiem TVP.
28 września 2009 - 13 lutego 2011 Logo pozostało bez zmian, jednak zostało nieco zmniejszone i przeniesione z lewego dolnego na górny prawy róg ekranu. Od 29 września 2009 do 13 lutego 2011 wyświetlane było na ekranie transparentnie. W związku z przeniesieniem loga na prawą stronę, oznaczenia wiekowe emitowane są w lewym górnym rogu, a nie, jak przedtem, w prawym górnym rogu.
14 lutego 2011 - 22 lutego 2011 Logo zostało bez zmian, zostało przeniesione niżej, usunięty został prostokąt i zmieniony był zegar pod logiem, ale oznaczenia wiekowe zostały bez zmian.
23 lutego 2011 - 6 stycznia 2013 Logo zostało przeniesione w lewy dolny róg (obszar safe area), zegar jest nad logo, a tzw. sierżanty znajdują się po lewej stronie od logo. Pomimo tego oznaczenia wiekowe zostały bez zmian.
7 stycznia 2013 - 31 sierpnia 2013 Logo zostało pomniejszone. Pod logiem dodano globus. Oznaczenia wiekowe zostały bez zmian.
1 września 2013 - obecnie Logo zostało przeniesione w prawy dolny róg, pod nim umieszczono zegar. Globus został zlikwidowany. Zlikwidowano też belkę z nazwą audycji.

Zobacz też[edytuj]

 Zobacz też kategorię: Programy emitowane w TVP Info.

Uwagi

 1. Od 6 października 2007 jako pasmo programowe na antenie ośrodków regionalnych TVP, od 1 września 2013 jako samodzielny kanał informacyjny, nadający program na podstawie koncesji.

Przypisy

 1. Tydzień TV: Jedynka liderem, TVP2 wyprzedza TVN, TVP Sport w Top 20 (pol.). media2.pl, 2014-02-05. [dostęp 2014-02-05].
 2. na podstawie koncesji wydanej 9 marca 2013 [1]
 3. TVP Info brnie do przodu
 4. Mariusz Pilis (pol.). literatura.gildia.pl. [dostęp 2011-05-12].
 5. Dziennik Polska-Europa-Świat, 05.10.2007, str.13
 6. Ustawa o radiofonii i telewizji.
 7. Ustawa o radiofonii i telewizji. Rozdział 4. Publiczna radiofonia i telewizja
 8. PAP: Dobranocka i "Kawa czy herbata?" znikną z TVP1 (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-08-21].
 9. deri: Nie będzie już Kawy czy herbaty. Program znika z TVP 1 (pol.). fakt.pl. [dostęp 2013-08-20].
 10. SATKurier.pl / TVP / TVP INFO od 2 marca całą dobę

Linki zewnętrzne[edytuj]